שינוי אמיתי – תיקון מידות רעות, פרישה מהנהגות הרסניות ורכישת הרגלים ערכיים ורוחניים טובים – דורש זמן. בדיוק בשל כך אנחנו לא מדלגים ישירות מפסח (היציאה ממצרים), אל חג השבועות (קבלת התורה), אלא מתקדמים צעד אחר צעד לעבר המטרה.

ממוצאי החג הראשון של פסח, אנחנו מתחילים למנות את 49 ימי העומר. שלא כמו רוב ה"ספירות" המוכרות לנו - כמו הספירה לאחור של נאס"א או ספירת עשרת השירים הראשונים במצעד הפזמונים ברדיו - אנחנו סופרים לפנים. הסיבה לכך היא, שהמטרה שלנו אינה רק האירוע שמתרחש בסוף הספירה – קבלת התורה במעמד הר סיני – אלא גם תהליך הספירה בפני עצמו.

49 ימי העומר הם כמו 49 שלבים בסולם – שלבים עולים המקדמים אותנו בפסיעות קטנות לעבר מטרה חשובה. צעד אחר צעד יצאו אבותינו ממנטליות העבדות שנכפתה עליהם במשך למעלה מ-200 שנות שעבוד מצרים. כעבדים, נמנעה מאיתנו יכולת הבחירה האישית, אשר מייחדת ומאפיינת את המין האנושי, והיציאה ממצב תודעתי זה היתה הדרגתית.

לאחר היציאה המרשימה ממצרים, נתן לנו הבורא 49 ימים, כשבכל אחד מהם התקדמנו מעט מחיי עולל לחיי בוגר - פרט אוטונומי בעל יכולת בחירה עצמית. כל יום שחלף קירב אותנו לחירות אמיתית, לא רק מבחינה פיזית (כמו המצב בו היינו רגע לאחר שצבא מצרים נבלע בין גלי הים), אלא גם מבחינה רוחנית ואינטלקטואלית. במהלך שבעת השבועות שמנה עם ישראל לאחר יציאתו ממצרים (ששמה נובע מהמלה מצר, מקום צר ודחוק), יכולנו להיפרד מסגנון החיים הקודם ולאמץ את בחירת התורה.

אין ביכולתנו להותיר מאחור בין לילה צורת חיים וצורת חשיבה, שינוי אמיתי דורש זמן ונחישות

לא אנחנו ולא אבותינו יכולים לקפץ על בניינים גבוהים בדילוג אחד כמו סופרמן. אין ביכולתנו להותיר מאחור בין לילה, צורת חיים וצורת חשיבה של חברה חומרית כמו מצרים. שינוי אמיתי דורש זמן ונחישות.

היום הכל נמצא בהישג יד מיידי - לרובנו יש גישה מהירה לרשת המקוונת דרך מכשירים ניידים למיניהם, גישה מהירה לחשבון הבנק באמצעות כספומטים, ואפשרות לסיפוק מהיר של הקיבה בעזרת מיקרוגלים ומארזי מזון מהיר. אנחנו מצפים לתוצאות מהירות כשאנחנו מתחילים בדיאטה, ושוכחים ששינוי בר-קיימא דורש טיפוס איטי במעלה הסולם, שינוי הדרגתי של הרגלינו - צעד אחד בכל פעם. אפילו ההר הגבוה ביותר נכבש בצעד אחד בכל פעם.

מה אם כן נוכל לעשות כדי לשנות את עצמנו בפועל ולהתכונן לחג השבועות בפרט ולחיים בכלל? ראשית, אנחנו יכולים להחליט לנסות להשתפר במשהו, אפילו רק במשך 5 דקות ביום. אולי נרצה לעשות יותר חסד עם הזולת; נוכל להשקיע 5 דקות כדי להביא מזון לאדם שחי במוסד סיעודי, לבקר חולה שמאושפז בבית חולים או לעזור לשכן מבוגר לסחוב סלי קניות. יתכן שהיינו רוצים להבין טוב יותר את חכמת התורה. להקדיש 5 דקות מזמנה של ארוחת הערב, כדי לקרוא משהו על פרשת השבוע באינטרנט, לדוגמא.

כשאנחנו מנסים להשיג את המטרות הגדולות שלנו – כמו לשלוט בצורה טובה יותר במידת הכעס או להפסיק להתלונן – עלינו לפרק את המשימות הגרנדיוזיות האלה למשימות קטנות יותר, ולהתקדם לעבר המטרות הרוחניות שלנו בהדרגה, ולא בקפיצות ענקיות.

יהי רצון שנזכה כולנו להגיע אל שיאם של ההרים האישיים והלאומיים שלנו בשבועות, על ידי צעדים קטנים ועקביים בדרך אל התורה.