עוגות הגבינה אפויות ומחכות במקפיא – אחת פשוטה, אחת עם חמאת בוטנים ואת האחרונה, זאת שממולאת בשוקולד, הכנסתי לתבנית יותר מדי קטנה והיא גלשה ונשפכה לתנור! מרק הבצל הצרפתי (פינוק של פעם בשנה לכבוד שבועות) מחכה לחימום ולהקרמה האחרונים והסלמון מצטנן על השיש. הבית נקי ומקושט בצמחים. כל ההכנות הגשמיות הושלמו, אך למרות זאת, אני עדיין לא מרגישה מוכנה.

איך באמת מתכוננים לקבל את התורה? איך אני מסוגלת לדמיין את רגע ההתגלות וההתחייבות המופלא? איך אני יכולה ליצור חוויה שתתחיל להתקרב לזה?

בשנה שעברה מסרתי שיעור ב-12 בלילה, לקבוצת נשים שהחליטו להישאר ערות. בשבילי זה היה עינוי (וכפי הנראה גם בשבילן, עובדה שהן לא ביקשו ממני לעשות את זה שוב גם השנה!), ובקושי הצלחתי להחזיק את העיניים פתוחות. לא נראה לי מציאותי לתכנן או אפילו לצפות להישאר ערה עד לשעה מאוחרת כדי ללמוד.

השאלה נותרת בעינה. מה אנו אמורים לעשות עם היום המיוחד הזה? כיצד אנו יכולים לשחזר במידת מה את הרגש והעוצמה של היום? מה עושים כדי לקבל מחדש את התורה?

נראה לי שהתשובה היא 'להעריך'. בליל הסדר אנחנו שרים 'דיינו' – רשימה ארוכה המונה רק חלק מהחסדים שעשה עמנו הא-ל.

בלי התורה לא היה לנו ספר הדרכה לחיים

"אילו קרבנו לפני הר סיני ולא נתן לנו את התורה, דיינו!" האם זה באמת נכון? בלי התורה לא היינו יודעים איך לתפקד. לא היינו יודעים מהי הדרך הטובה ביותר לעבוד את בוראנו. לא היו לנו את הכלים להבדיל בין מציאות לדמיון, בין אור לחושך. לא הייתה לנו בהירות מוסרית. לא היה לנו ספר הדרכה לחיים. לא היינו יודעים כיצד להתמודד עם הניסיונות הגדולים או כיצד להשיב לשאלות שקשיי החיים מעוררים. היינו ממשיכים לתעות במדבר – אם לא כפשוטו, לפחות מבחינה רוחנית.

לכן שבועות הוא הזמן להעריך, להודות, ולנסות לדמיין כמה ריקנים היו יכולים להיות חיים ללא תורה, ולחוות, כאילו בפעם הראשונה, כיצד היא מאירה את חיינו וממלאת את נשמותינו.

בתוך הקיום היומיומי – על כל התפקידים וההתמודדויות שבו – אנחנו עלולים לגלות שאנחנו מקיימים מצוות מתוך הרגל, מקבלים את ערכי התורה ואת צורת החיים הנובעת ממנה, כמובנים מאליהם. חג השבועות הוא ההזדמנות להסתכל על מה שקיבלנו בעיניים חדשות, להתפעל ולהתפעם מחוכמת הבורא ונדיבותו.

כשהילדים שלי היו קטנים, הם היו שרים לכבוד שבועות "בחג השבועות, קיבלנו מתנה, ה' נתן לנו את התורה." גם בתור מבוגרים, חג השבועות מזכיר לנו איזו מתנה נפלאה א-לוהים נתן לנו, איזו זכות זו, וכמה עלינו להוקיר אותה.