חג פורים הוא חג שבו נראה שכל אחד מתחפש למשהו אחר, כל אחד עוטה מסיכה ולרגע אחד מתחבא מאחורי דמות מסוימת. אך למעשה, ההיפך הגמור הוא הנכון. חג פורים זהו יום שבו אנחנו דווקא מסירים את המסכות ונותנים ביטוי למי שאנחנו, לרצונות שלנו, לשאיפות שלנו, לחלומות ולפנטזיות.

זה החג שבו אנחנו מורידים את מסיכת הרצינות שאנו עוטים ביומיום: בעבודה, בבית ובחוץ ונותנים לעצמינו לשמוח ללא גבולות. זהו החג שבו מוותרים על הכבוד המזויף ובצורך שיכבדו אותנו, ונותנים לעצמינו להשתטות. זהו חג שבו אנחנו נפטרים לרגע מהאשליה שאנחנו לבד בעולם הזה ויוצאים לקרנבלים, מסיבות, נותנים תרומות ומשלוחי מנות ומתחברים לשאר העם. זהו החג שבו גברים נותנים לביטוי לגיבור העל שבהם ושמים תחפושת מלאת שרירים, נשים נותנות ביטוי לנשיות שבהן ומתחפשות לנסיכות ומלכות. אולי יש משהו בתחפושת שבחרנו שרוצה להוציא חלק שמודחק בנו החוצהhttps://ci6.googleusercontent.com/proxy/VG_x2_neQ1CePmgJMSQBVDrP3fpgLXjOtAzVMXEItVwmYUBwgVLQ9X-KXsmCCk1f40wVAnISITnxohVZZRu68XCAs3AYF-0S9r5z3Kap60BUIbQnVw=s0-d-e1-ft#https://www.facebook.com/images/emoji.php/v7/f4c/1/16/1f642.png

הרי מעניין לחשוב: מה באמת מסמלת התחפושת בפורים?

בסיפור המגילה, שמו של האל איננו מוזכר כלל. ובאמת סיפור המגילה, שהתפרש על פני עשור בערך בזמן אמת, אירע בתקופה שבה עם ישראל היה שרוי בחושך, בעידן שבו לא היה כבר בית מקדש, כהנים ונביאים שיאמרו להם את דברו של האל. היה אז הסתר פנים של האלוקים, ולא ראינו אותו במוחש בשום צורה. הוא כביכול "התחבא" מאחורי מסיכת הטבע, המקרים, הנסיבות של החיים.

מה בעצם הכיף בתחפושת?

מצד אחד איננו רוצים שיזהו אותנו; הרי זה אומר שזו תחפושת טובה! אבל מה תהיה ההרגשה אם יום שלם תסתובבו בין החברים, השכנים, המסיבות ואף אחד לא יצהל: "אה, אני יודע! זה אתה!" ויצחק בהנאה מהתגלית? מי שמתחפש, בסופו של דבר רוצה שיגלו אותו. כך גם אבינו שבשמים, עם כל ההסתר והחושך, הוא מסובב את הענינים, מנצח על התזמורת, משגיח על כולנו בהשגחה צמודה ואוהבת, והוא רק מחכה שנגלה אותו ונשים לב שהוא שם...

אז אולי בפורים שווה לשים לב מה אווירת החג מוציאה מאתנו, ולתת לזה קצת יותר ביטוי במהלך השנה. זהו החג שחריצת דין מוות יכולה להתהפך לחיים. אז אולי נחייה יותר את השמחה שבנו, את הנדיבות ואת האחדות. אולי נלמד לוותר קצת יותר על הצורך בכבוד ובהכרה. אולי בזכות החג הזה נוריד עוד קצת מסיכות ונוכל להיות קצת יותר עצמינו.