אחד המולטי מילארדרים המפורסמים בהיסטוריה היה המן`, כן זה האגגי, שרצה להרוג את כל היהודים, מנער ועד זקן איש ואשה, וכדי שזה לא יהיה מוות ארוך וכואב, דאג שהכל יתבצע ביום אחד.

את המסר החשוב ביותר שהמן הנחיל לדורות הבאים ניתן לסכם במשפט אחד: "לעולם, אבל לעולם, אל תנסה להרוג את כל היהודים, ברור?!?!

עכשיו כשנקודה זו ברורה, נקודה מרתקת בדמותו של המן משכה את תשומת ליבי . 

המגילה מתארת:

"ויספר להם המן את כבוד עשרו ורב בניו ואת כל אשר גדלו המלך ואת אשר נשאו על השרים ועבדי המלך ויאמר המן אף לא הביאה אסתר המלכה עם המלך אל המשתה אשר עשתה כי אם אותי וגם למחר אני קרוא לה עם המלך וכל זה איננו שווה לי בכל עת אשר אני ראה את מרדכי היהודי יושב בשער המלך" (פרק ה, פסוקים יא-יג).

מדובר פה על אדם עשיר בצורה שלא תאמן (הוא מציע לשקול לידי המלך עשרת אלפים כיכר כסף, שזה במטבע של היום אולי משהו כמו מאה ושש עשרה מיליארד שמונה מאות אלף וארבע עשרה דולר), יש לו משפחה מדהימה עם הרבה ילדים מוצלחים (הכל יחסי כמובן), הוא מכובד בקנה מידה מדהים (הוא האורח היחיד המוזמן למשתה המלכותי), והנקודה המדהימה ביותר: כל העולם משתחווה לו, יהודים ולא יהודים, כולם כולם כולם, חוץ מאחד, מרדכי. מרדכי לא משתחווה. 

ולא שזה מוריד להמן קצת את המצב רוח או משהו כזה, אלא זה פשוט מביא אותו למצב שהוא מעיד בלב שלם ש "כל זה איננו שווה לי" כל מה שיש לי לא שווה כלום!!! אפס, נאדה! 

מדהים, מתברר שאדם יכול להביא את עצמו למצב שיש לו כמעט הכל, אבל בעצם אין לו כלום.

שמענו כל כך הרבה פעמים ש:"איזהו עשיר השמח בחלקו". כאן מצליח המן לעשות את ההפך המוחלט, "איזהו עני? (אדם שאין לו כלום) זה שמתמקד במה שאין לו".

 

פורים שמח!