: להלן שלושת השלבים ליציאת מצרים אישית

"רבן גמליאל היה אומר: כל שלא אמר שלשה דברים אלו לא יצא ידי חובתו, ואלו הן, פסח, מצה ומרור" וכו' (מתוך ההגדה של פסח).

פסח הוא חג החירות. החג שבו עם ישראל הפסיק להיות עם של עבדים ונעשו בני חורין. התהליך של יציאה לחירות לא היה רק במישור הגשמי של העבודה הכפויה, אלא גם ­– ואולי בעיקר – יציאה ממצרים במישור הנפשי והרוחני. השם "מצרים" נובע מהמילה "מיצר" – מקום צר ודחוק. עם ישראל השתחררו ממנטליות של עבדים, ונעשו בני חורין.

תהליך זה רלוונטי גם במציאות היומיומית האישית של כל אחד ואחת מאיתנו. לכולנו יש זמנים בהם אנו מרגישים שאנו דורכים במקום, לא מתקדמים ואפילו נסוגים. אנו מרגישים שאנו במיצר ­– ב"מצרים" האישי שלנו. רבן גמליאל מגלה לנו את המפתח ליציאה ממצב זה: תהליך בן שלשה שלבים שמכילים בתוכם את האפשרות להשתחרר ולהוציא לפועל את הפוטנציאל האישי שלנו.

פסח – המילה פסח מורכבת מהמילים "פה – סח". כח הדיבור הוא אחד הכלים העוצמתיים ביותר שיש לאדם. בעידן המודרני שהרשתות החברתיות שולטות ברמה, הדבר בא לידי ביטוי באופן מאד מוחשי. כולנו יודעים מה זה "שיימינג", היכולת לגזור את דינו של אדם באמצעות מילים בלבד. כח ההבעה שלנו, שבעיקר בא לידי ביטוי בדיבור, יכול להיות מחריד כאשר הוא משמש למטרות שליליות. אם נסגל לעצמנו את ההרגל להשתמש בכח אדיר זה לטוב, לפרגן, לעודד ולנחם, אנו נפתח לכל הטוב שקיים בעולם. אנו נהפוך לבני אדם טובים יותר עם אנרגיות חיוביות להתקדם ולצמוח.

מצה – מה ההבדל בין מצה לחמץ? שניהם עשויים מרכיבים זהים, קמח ומים. ההבדל היחיד הוא: זמן. אם מערבבים קמח ומים ומחכים יותר מ- 18 דקות, הבצק מתחיל לתפוח – הוא מחמיץ. המצה מסמלת עשייה מיידית, כאן ועכשיו, בלי דחיות ועיכובים. לפעמים גם כאשר אנו מלאים רצון טוב ואנרגיות חיוביות יש לנו נטיה לדחיינות. עוד מעט, מחר, אחרי החגים, תירוצים מתירוצים שונים. כמה פעמים רצינו להתחיל דיאטה/ כושר/ לקבל אחרים בסבר פנים יפות, וחיכינו לאחרי... המצה מלמדת אותנו לא לחכות. מיד כשעולה בנו הרצון הטוב, נוציא אותו אל הפועל, עשייה מיידית הופכת את המילים היפות למציאות ממשית בעלת משמעות.

מרור – המרכיב השלישי הוא המרור. המרירות והקושי הם הדברים שאנו מעדיפים להתעלם ולשכוח מהם. הכנסת המרור לתפריט ליל הסדר נועדה לגרום לנו דוקא לזכור את הקושי והמרירות! היכולת שלנו להתקדם באמת ולהגיע למלוא הפוטנציאל שלנו ממומשת, רק אם נדע להסתכל אל עבר ה"מרור", להביט לקושי בעיניים, ולהבין את מה שעבר עלינו. היכולת ללמוד מהקשיים של העבר ולהסיק מסקנות לעתיד היא אבן יסוד בכל התקדמות של האדם. כך נראה שגם המרור הוא בעצם לטובתנו, ונצליח בהתמודדויות המחכות לנו בהמשך הדרך.

השנה כשנקרא את ההגדה בליל הסדר וניזכר בסיפור המכונן של העם שלנו, בואו נחשוב גם על ה"מצרים" שלנו, המיצר בו אנו תקועים. בואו נחליט בצורה ברורה שאנו לא רוצים להישאר שם. ניקח את דברי רבן גמליאל כתמרורים המורים לנו את הדרך. נשקיע בדיבור וחשיבה חיוביים. נתעורר לפעולה מיידית – לא נבזבז זמן. ונזכור את הקשיים שעברנו ונלמד מהם להבא כיצד להצליח ולהיות טובים יותר.

חג חירות שמח!

* מבוסס על הרצאה של איתיאל גולדויכט.