לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
10 דרכים ליהנות מליל הסדר

10 דרכים ליהנות מליל הסדר

החגים שלנו נועדו כדי שנהנה מהם ולא, חלילה, שנסבול. אז מה התפספס לנו עד היום?!

מאת

בואו נהיה כנים – כולנו התנסינו בכמה סדרים משעממים למדי בחיינו, או בכאלה שהפכו לעוד מסיבה משפחתית סתמית וחסרת משמעות. כדי לרענן את הסדרים המשפחתיים ולהחדיר לתוכם יותר משמעות והנאה, נסו את העצות הבאות:

 1. צאו לחנות של 'הכל ב-2 ₪' או 'הכל בדולר' וקנו כמה "עזרים חזותיים" לעשר המכות. כשתגיעו לחלק הזה בהגדה, שלפו מתוך שקית מוכנה מראש ערימת צפרדעים... פרות ובהמות מפלסטיק... חיות טורפות, נחשים ועקרבים... כדורי פינג-פונג (ברד)... משקפי שמש שחורות (חושך)... היו יצירתיים ומשעשעים. הילדים (והמבוגרים) יאהבו את זה.

 2. קנו כמה "פרסים" זולים וממתקים קטנים לילדים. מי שישאל שאלה טובה (זה בדיוק מה שאנחנו מתכוונים לעודד), יקבל פרס. חלקו פרסים גם על שאלת ארבע הקושיות, פרסים לזמרים המוצלחים וכדומה. הפרסים (חייל, בובה וכו') יעסיקו את הילדים לכל הפחות עד שיחשבו על שאלה טובה נוספת, ויחזרו לעניינים.

 3. אמרו לכולם שבליל הסדר הם כמו משפחה מלכותית אמיתית. מכיוון שמלכים ומלכות לא מוזגים שתייה לעצמם, כל אחד צריך לבחור לעצמו "שותף למזיגה" שימלא, בזמן המתאים, את כוסותיהם ביין או מיץ ענבים. המשתתפים בסדר יתחלקו לזוגות וייהנו מזה.

 4. קראו את ההגדה בצורה קולחת (מומלץ לעשות חזרות) וצרפו הסברים בלשון קלה וברורה שתתאים לכל המסובים. חלקו ביניכם את קריאת ההגדה 'לפי התור', על פי סדר הישיבה סביב השולחן.

 5. אפשר לעצור מדי פעם את הקריאה המונוטונית לשם דיון רציני על אחד הנושאים הנידונים. אולי תרצו להכין מראש כמה שאלות שתוכלו להפנות למשתתפים, כגון:

  • אם ההגדה אומרת לנו שאנחנו עדיין עבדים ולא בני חורין, כנראה הגדרת ה'חירות' שלנו שונה מאוד. אנחנו חיים במדינה יהודית דמוקרטית, האם איננו חופשיים? מהי ההגדרה היהודית לחופש?

  • לשנה הבאה בירושלים. אנחנו חיים בארץ מלאה בעיות כלכליות, איומים משכנותיה הקרובות והרחוקות, קשיים וסכנות מכל עבר. למה אנחנו נשארים כאן? מה משמעותה של ארץ ישראל בשבילנו? האם הייתם רוצים לעזוב את הארץ ולרדת לחו"ל?

  • הבן החכם לא נשמע כל כך חכם, נראה שהוא לא יודע כלום. מהי ההגדרה היהודית ל"חכם"?

  אין דבר כזה 'שאלה טיפשית'. עודדו אווירה שבה כולם ירגישו חופשיים לשאול שאלות על מה שנאמר בהגדה. ברגע ששאלה כלשהי נשאלת, בקשו מכולם לנסות לחשוב על תשובה אפשרית, ו/או לחפש אותה בתוך ההגדה.

 6. חפשו אחר רעיונות נוספים באתר החג של aish.co.il ובאתרים אחרים. בחנויות לספרי קודש תוכלו למצוא הגדות מלאות בסיפורים, מדרשים ותמונות מרהיבות שיוכלו לתרום להעשרת הסדר.

 7. בקשו מכולם לאכול ארוחה קלה לפני שהם מגיעים לסדר. ככה הם לא יגוועו מרעב, ולא יריצו את ההגדה במהירות. זה לא מפגש אכילה – הקריאה והדיונים בהגדה הם כל העניין בערב הזה! הודיעו למשתתפים מראש שהם יקראו את ההגדה וידונו בסוגיות שונות זמן רב לפני שיגיעו לאוכל. אל תניחו לארוחה להפוך למרכז הערב.

 8. השתמשו באותן הגדות כדי שכולם יוכלו לעקוב בקלות אחר המתרחש. (קיימים שינויי נוסחים קלים בין הגדות 'ספרדיות', 'אשכנזיות' ובעלות 'נוסח אחיד').

 9. ייחדו נושא מיוחד לכל אחד מהמשתתפים. למשל, בקשו מאחד האורחים להתעמק בחלק הדן בארבעת הבנים ולומר עליו מספר מילים בשולחן הסדר.

 10. אם אתם מנסים לתמרן את המשפחה לעבר התמקדות בנושאים היותר משמעותיים, נסו לארח השנה את הסדר בביתכם ("יתרון המגרש הביתי"), והקפידו להזמין גם אורחים שאינם בני משפחה. כשיש "אורחים", אפילו הקרובים הציניים ביותר משתדלים להתנהג הכי טוב שהם מסוגלים. נסו את זה. זה עובד.

31/3/2007

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) שרה, 17/4/2011 22:11

4 בנים

נחמד לעשות השוואה בין 4 הבנים בכל האגדות. הציורים מאד שונים ונותנים פרושים שונים לעניין כדאי ומומלץ שכל אחד שמראה את הציורים שלו "ימציא" פרשנות משלו לגביי מיהם 4 הבנים."

(3) גלי, 8/4/2011 11:00

פניה של המסורת היפה

בתור אמא לשתי קטנטנות, חשוב לי לשמר את מנהגי החגים היהודים, הדרך שלכם להנעים את הלכות החג פשוט מופלאה, מעשירה ופוקחת עיניים. תודה

(2) חיים.נ, 7/4/2009 12:07

פשוט פנטסטי הטיפים האלה וזה כל כך יפה ישר כח גודל

(1) אושר, 7/4/2009 02:06

יפה מאד ,תודה רבה

אחלה רעיונות המון תודות

 

תגובה למאמר:

 • כתובת האימייל לא תוצג.


 • 2000
שלח תגובה
stub