לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
איך לתכנן את ליל הסדר המשפחתי

איך לתכנן את ליל הסדר המשפחתי

כדי שהילדים יחוו את הסדר כמו שהיינו רוצים, צריך להתכונן כראוי.

מאת

עבור הילדים, פסח הוא אחד השיאים במעגל השנה היהודי. עבור ההורים, זו אחת ההזדמנויות הנהדרות ביותר בשנה. זהו זמן עמוס כל כך – ניקיון הבית, הכנת המזון, קבלת האורחים, לימוד לקראת החג... זהו יכול להיות גם זמן אמוציונאלי במיוחד שבו מתעוררים רגשות משפחתיים, כמו גם זמן רוחני, שבו המוטיבים של חירות וגאולה חודרים ומחלחלים לשגרת היומיום.

כיצד נוכל לנצל לטובה את ההזדמנות הנפלאה הזאת ולהטביע בילדינו זיכרונות יהודיים נצחיים?

חילקתי את הרעיונות וההצעות הבאים לשלושה חלקים: מטרות, יחס ופעילויות:

מטרות

כמבוגרים, מטרותינו אולי כוללות לימוד דבר חדש, המשכיותה של מסורת משפחתית, התחברות עמוקה יותר לזהות היהודית, או, עבור רבים מאיתנו – פשוט רצון לשרוד! בנוסף לכל אלה, מהי המטרה ההורית-יהודית שלך לליל הסדר? מה היית רוצה שהילד שלך יקבל ממך בלילה זה?

כפי שאני רואה את זה, המטרות העיקריות שיש לנו עבור הילדים הקטנים שלנו הן: (א) להעניק להם חוויה יהודית מרגשת ומהנה, (ב) ללמד אותם את יסודות סיפור הפסח, (ג) לפתח את הבנת מושג החירות שלהם.

לילדים הגדולים יותר, המטרות היסודיות שלנו הן: (א) למשוך אותם לשיחות משמעותיות שמתאימות לרמתם, (ב) להעניק להם את התחושה שהם חלק חשוב מעם ישראל, (ג) לחזק ולקיים מסורות משפחתיות שהופכות את הסדר לחוויה בלתי נשכחת עבור כולם.

אני מציע שכל אחד יערוך רשימת מטרות קצרה משל עצמו. הדבר החשוב הוא לתכנן מראש מטרות ריאליות, כדי שנוכל לנהל את הסדר בביטחון ותוך שמירה על הפוקוס הנכון.

יחס

חשבו על התקופה שלפני פסח בשנה שעברה. איזה יחס כלפי החג נראה לכם ששידרתם לילדים שלכם? לא תמיד הילדים מקבלים את מה שאנחנו אומרים להם, אבל הם תמיד מרגישים מהם העמדה והיחס שלנו. כיצד יתייחסו הילדים שלנו לחג הפסח – האם הוא ייראה בעיניהם כנקודת שיא בשנה היהודית, משהו שמחכים ומצפים לו? או שמא החג ייראה בעיניהם כמו 'עוד מנהג יהודי שצריך לסבול'? - הכל תלוי בהתייחסות שאתם משדרים להם במעשיכם.

האם חג הפסח יהיה נקודת שיא בעיני הילדים או שמא 'עוד מנהג מסורתי שצריך לסבול'?

דאגו לכך שהילדים יראו את מסר ההתרגשות, הציפייה והגאווה היהודית, ולא את  הלחץ, הבלאגן והמתח. אמנם חשוב מאוד לנקות כראוי את הבית לקראת החג, אבל לא פחות מזה חשוב שתחושת טרום-החג בבתים שלכם תהייה כזאת שהילדים ירצו להעתיק יום אחד לבתיהם. במרוץ הדוחק והקדחתני של ערב החג, צריך להיזהר לא לצעוק על הילדים ("בואו הנה מייד עם החטיף שלכם!").

איך לנקות את הבית ולהספיק בזמן את כל הבישולים לחג? זהו נושא שנמצא מעבר לתחום המאמר הזה (ומעבר ליכולתם של רוב בני התמותה), אבל אין ספק שהתגברות על הפיתוי לדחות את ההכנות, מסוגלת להפחית את רמת הלחץ (דרך אגב, גם כוסית אחת או שתיים של יין יכולות לעשות את זה). חישבו מראש ודאגו להרחיק מעצמכם גורמי לחץ אחרים בתקופות החגים. דברים כגון ציפיות גבוהות, ביגוד חדש שהילדים חייבים לשמור על ניקיונו וה"אתגרים" החוזרים ונשנים של ביקור אצל המחותנים. זה עשוי לתרום לצמיחה האישית שלנו.

לפעמים, במשך השנה, החיים היהודיים קשורים לויתורים ולקרבנות - ממחבלים ברחובות ועד למחויבויות קהילתיות. אבל לא בפסח. זה הלילה שבו א-לוהים עצמו הוציא אותנו מעבדות וגילה את אהבתו כלפינו. זה הלילה שבו כולנו מלכים – לילה של תקווה וגאולה, לילה של הכרה וביטחון. אם אתם מסוגלים לשקף את העמדות האלה (אפילו קצת מהן!), הן יחלחלו לתוך ילדיכם.

פעילויות

הפסיביות היא האויבת של חג הפסח. חכמינו שערכו את ההגדה טרחו בכוונה תחילה לשתף ולערב בה את הילדים, וזה גם מה שאנחנו צריכים לעשות. בִּמקום שאדם אחד יקרא את ההגדה וכל השאר ישבו בשקט-משועמם כל הערב, כולם צריכים לקחת חלק וליהנות.

איך נוכל לעשות את זה?

שאלו הרבה שאלות (ותנו פרסים או ממתקים כתמריצים). לדוגמא: במה שונה הלילה הזה משאר הלילות? למה הוא שונה בדברים האלה? למה אנחנו אוכלים רק מצות? מהי חירות? למה אנחנו אוכלים מרור? למה אנחנו טובלים את האוכל שלנו פעמיים? למה אנחנו מסבים? תנו לילדים שלכם להבין שיש תשובות לכל השאלות האלה, ושהמנהגים האלה הינם בעלי משמעות.

אם אתם עצמכם לא יודעים את התשובות לשאלות האלו, נצלו את ההזדמנות הזאת כדי ללמוד. בחנויות ספרי קודש אפשר להשיג מבחר הגדות מצוינות, שבהן איורים, ביאורים וסיפורים להמחשת תוכן ההגדה ולביאורו באופן שווה לכל נפש. תוכלו למצוא באזור מגוריכם שיעורים שבהם ניתן להשתתף, וכמובן - תמיד יש את האינטרנט [פסח עם aish.co.il]

כמה שחשוב לשאול את הילדים, עדיין חשוב יותר לעודד ולתגמל אותם כשהם שואלים שאלות טובות. זאת הפואנטה של מה נשתנה. המחנכת רבקה רובינשטיין מציעה לעשות סבב שבו כל אחד מהמסובים ישלים במהירות ובלי לחשוב יותר מדי את המשפט הבא: "חופש זה...". הרבה ילדים יענו בצורה אופיינית: "שלא צריך ללכת לבית הספר!" "לעשות מה שבא לי!" "להישאר ערים עד מאוחר." זו דרך טובה להכיר את הילדים שלכם ולעורר אותם לחשוב על מהי חירות אמיתית – היכולת לעשות מה שאנחנו רוצים באמת, מה שחשוב לנו באמת.

רעיונות מהנים לסדר

אחד הדברים העיקריים שעליהם אנחנו צריכים לחשוב הוא, כיצד להפוך את ליל-הסדר למהנה עבור ילדינו. הנה כמה רעיונות:

  • ספרו חלק מסיפור ההגדה עם שגיאות (למלך של מצריים קראו אנטיוכוס) ותנו ילדים לתקן אתכם.

  • הכינו אביזרי המחשה למכות (כדורי פינג-פונג לברד, חגבים מפלסטיק לארבה, משקפי שמש לחושך וכו').

  • כששרים חד גדיא, בקשו ממישהו [או מכולם!] להוסיף אפקטים קוליים מתאימים לחיות – הילדים יאהבו את זה!

  • השתמשו בבננה (או משהו דומה) כדי להעמיד פנים שהטלפון מצלצל ופרעה על הקו. נהלו את השיחה או תנו לילדים שלכם לעשות את זה.

  • נהלו חידון מתמשך, עם פרסים עבור התשובות הנכונות.

  • תנו פרסים או צ'ופרים אחרים לאנשים ששואלים או עונים תשובות נכונות, או שמוצאים בהגדה התייחסויות לחירות. בקשו מבעוד מועד מהילדים הגדולים יותר להכין מערכוני "חדשות", שאותם יוכלו להציג כמה פעמים במשך הלילה, על 'ההתרחשויות האחרונות' בחיי מצרים.

  • עצות נוספות תוכלו למצוא במאמר משחקים ורעיונות לפסח.

עם קצת תכנון מראש, ליל-הסדר יכול להפוך לנקודת השיא של השנה היהודית. אל תשכחו שהמטרה היהודית העיקרית היא לשתף את הילדים בסדר, לאפשר להם לשאול שאלות וליהנות. ואל תשכחו שאם אתם רגועים, חיוביים ושמחים, גם הילדים יפנימו את התחושות האלה.

בברכת פסח שמח!

*מאמר זה מובא ברשות מתוך ה'אמריקן ג'ואיש ספיריט'.

24/3/2007

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-4 דיונים

(4) אתי, 9/4/2017 21:55

מאמרים מצויינים

אתם מדהימים. אני אמא ל6 שיהיו בריאים ואני צועדת אתכם כל השנה . המאמרים כ"כ יפים עמוקים מקוריים אופטימיים והרעיונות לליל הסדר פשוט פגז. תודה לכם אתם מיוחדים מחזקים ונותנים הרבה כח

(3) סדר פסח משפחתי, 1/4/2012 11:37

סדר פסח משפחתי חוויתי

(2) אנונימי, 7/4/2009 09:27

אפיקומן

אפשר להכין לילדים (לפני החג) כיסוי לעניים עם חורים (כמו של גנבים)

(1) חיים, 25/3/2007 09:45

הערה לגביי ברעיונות שניתנו כדי לעניין ילדים

שלום רב,
ברצוני להעיר כי הרעיונות שנתתם כיצד להעסיק את הילדים בליל הסדר הם בגדר "מוקצה" ואסורים בשימוש בעיקר למבוגרים ובעיקר ביום טוב!

בכללות המאמרים שלכם מהנים ומעניינים מאוד אך אל לנו לשכוח כי ישנם גדרים והלכות ויש לשקול אותם בכובד ראש לפני שמעלים רעיונות שיש בהם סכנת חילול יום טוב או שבת, חס ושלום .

בברכת עלו והצליחו להגדיל תורה ולהאדירה ולהפיץ את יופיה של היהדות ביננו.
חיים

יעל, 17/4/2011 08:21

מה בדיוק מוקצה כאן, חיים?

הכול כשר למהדרין. כולל כדורי הפינג פונג.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub