שאלתי כמה ילדים מזדמנים ברחוב, מדוע הם טורחים לאסוף מכל הבא ליד למדורת ל"ג בעומר. התשובה היתה: "ר' שמעון בר יוחאי ביקש להדליק מדורות ביום הזה..."

מי אני שאתווכח עם טיעון כל כך מוצק... אבל במחשבה שניה...

ר' שמעון בר יוחאי היה אחד מאותם חמישה תלמידים של ר' עקיבא, אותה קבוצה חדשה של תלמידים שלימד ר' עקיבא אחרי שכל עשרים וארבעה אלף תלמידיו מתו במגיפה נוראה מפני שלא נהגו כבוד זה בזה. ר' עקיבא הרי לימד אותנו את הכלל של ואהבת לרעך כמוך, ולכן נתבעו על כך תלמידיו שלא נזהרו מספיק באותו כלל ברזל אשר אותו היו הם אמורים ליישם.

אם כן, תלמידיו החדשים ובכללם ר' שמעון בר יוחאי היו כנראה מושלמים בהתנהגותם וכן נהגו כבוד זה בזה, ועל כן נבחרו להמשיך את מסורת העברת התורה בעם ישראל.

אולי מדורת ל"ג בעומר נראית לנו תמימה, ונכון שגם אנחנו כשהיינו ילדים עשינו מדורות ל"ג בעומר, ואפילו טרחנו להציב ערימת גלגלים של טרקטור כדי לוודא שגם בחלל יראו את העשן של המדורה השכונתית. אבל היום ידוע כי מדובר במפגע שאין לו תקנה.

המשרד להגנת הסביבה מתריע כי בערב ל"ג בעומר צפויה עלייה ניכרת בזיהום של חלקיקים העוברים בדרכי הנשימה. במהלך המדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים המסוכנים לבריאות האדם, וכן כמויות גדולות של פחמן דו חמצני. מנתוני תחנות ניטור איכות אוויר הפזורות ברחבי הארץ, עולה כי במקומות מסוימים זיהום האוויר עלול לזנק עד פי 18 מהממוצע ביום בהיר. לאורך השנים נרשמת עלייה בפניות לחדרי המיון בבתי החולים לצד ההחמרה הזמנית באיכות האוויר ועיקר הנפגעים הינם חולי אסטמה והסובלים ממחלות כרוניות בדרכי הנשימה. שלא לדבר על כל אותם ילדים שנפגעים מכוויות מדי שנה.

הנזק שנגרם לשכנים שאל ביתם הרוח נושבת את העשן לפעמים הוא חסר תקנה, בגד יקר שנספג בו עשן יכול ללכת לאיבוד. הנזק הסביבתי שנגרם לחצרות, לאספלט, גדרות וכו' הוא ממש בגדר גזל הרבים שאין לו תקנה. לעיתים הילדים "סוחבים" קרשים מאתרי בניה ומשתמשים בעגלות ממרכולים - זוהי גניבה לכל הדעות.

זכורני כי ראש הישיבה שלי אמר פעם כי ה"נחת רוח" הכי גדולה שאפשר לעשות בל"ג בעומר לר' שמעון - זה ללמוד תורה, ואדרבה ביום בו לא לומדים כל כך וזה יום חופש בבתי הספר, יש מצוה ושכר כפל כפליים למי שמתאמץ ולומד תורה.

אז אולי השנה, נצמצם קצת במדורות ונפנה יותר זמן ללימוד תורה, נקדיש יותר זמן להיזהר בכבוד חברינו וגם נחוס על ממונו ובריאותו, וכך באמת נגרום נחת רוח לאלוקים וגם לר' שמעון בר יוחאי.

להלן המלצות לצמצום הנזק הבריאותי והסביבתי במהלך המדורות:

  • אין להשליך למדורה חומרי פלסטיק, ניילונים וכלים מקלקר כגון כוסות חד פעמיות. שריפתם של חומרים אלה גורמת לפליטה של חומרים מסרטנים.
  • אין לשרוף חלקי רהיטים העשויים מפורמאיקה, M.D.F או מלמין. חומרים אלה מכילים דבקים שונים שבזמן בערתם פולטים חומרים מסוכנים לאוויר.
  • אין להשליך למדורה עצים צבועים בצבע או בלכה.
  • אין להשליך למדורה לוחות אסבסט ומוצרים המכילים אסבסט כגון: חלקי גגות, אדניות, מיכלי מים וצינורות.
  • מומלץ לחגוג בחברותא כדי ל"חסוך" זיהום אוויר ולהקים מדורות קטנות ולא גדולות.
  • מומלץ לעבור למדורות נקיות, ניתן להדליק פח שמן ולוודא שלא נגרם כל נזק לסביבה.
  • ולנוהגים וממשיכים את מסורת החתם סופר מומלץ לקחת לתשומת לבנו את מה שכתב (בתשובות יו"ד סימן רל"ג): "מכל מקום לעשותו יום שמחה והדלקה ובמקום ידוע דווקא שיהיה תל תלפיות שהכל נפנים לשם לא ידעתי אם רשאים לעשות כן".

שיהיה לנו ל"ג שמח!