לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
ה

ה"אלף-בית" של יום כיפור

היום המשמעותי ביותר בלוח השנה היהודי, מחייב אותנו להבין מה אנחנו עושים, ולעשות זאת נכון!

מאת

מלאכים ליום אחד

מהם מלאכים? מלאכים הם ישויות רוחניות שכל תכליתן לקיים את רצון הבורא .

מטרת כל המצוות הקשורות ביום כיפור, היא להרחיק את האדם ככל האפשר מהגשמיות, עד שיהיה דומה למלאך ממש.

ביום כיפור, כל יהודי הופך להיות מלאך. המהר"ל מפראג מסביר, שמטרת כל המצוות הקשורות ביום זה, היא להרחיק את האדם ככל האפשר מהגשמיות, עד שיהיה דומה למלאך ממש.

כפי שהמלאכים "עומדים" סביב לכסא הכבוד, כך גם אנחנו עומדים בבית הכנסת במשך רוב היום. כמו שהמלאכים "לבושים בלבן", כך גם אנחנו נוהגים ללבוש בגדים לבנים; וכמו שהמלאכים אינם זקוקים למזון ושתייה, כך גם אנחנו, לא אוכלים ולא שותים.

חמישה היבטים

קיימים חמישה היבטים גשמיים, מהם אנו נמנעים ביום כיפור:

  1. אכילה ושתייה.

  2. רחצה.

  3. סיכה – משיחת הגוף בשמנים ומשחות.

  4. יחסי אישות.

  5. נעילת מנעלי עור.

במשך השנה אנשים רבים אינם מתפנים מעיסוק בגשמיות – אכילה, עבודה, אישות, חומרנות (הנעלים מסמלות אספקט זה) והנאות הגוף (מסומלות ע"י סיכה). ביום כיפור אנחנו מניחים בצד את העיסוק בחומר ומכוונים את סדר העדיפויות שלנו לדברים נעלים ורוחניים יותר. כותב הרב אליהו דסלר, שליום כיפור יש כח מיוחד. עדיין יש את ה"יצר הרע", הקול הזה שמנסה לגרור אותנו  למקומות שאנחנו לא רוצים, אבל הוא ישן, הוא חסר כוחות. וזו ההזדמנות שלנו להיכנס בפתח שנפתח ביום זה.

כלומר, כוחו של ה"יצר הרע" המעכב את התקדמותנו הרוחנית, נחלש ביום כיפור וכך מתאפשרת ההתחדשות של הכמיהה לעליה רוחנית. כמיהה שהיטשטשה משך השנה בשל ריבוי הטרדות והמעשים השליליים, וביום כיפור, אפשר להגיע לרמה גבוהה יותר של סליחה וכפרה.

תשובה ומחילה

מאותו יום והלאה, נושא בחובו כל יום כיפור, כוח סגולי מיוחד המאפשר ליהודי להיטהר מהעוונות שעשה ולפתוח בדף חדש.

לאחר חטא העגל, התחנן משה לפני אלוקים שיסלח לעם ישראל. לבסוף, ביום כיפור, התקבלה תשובתם, ומשה הוריד את הלוחות השניים.

מאותו יום והלאה, נושא בחובו כל יום כיפור, כוח סגולי מיוחד המאפשר ליהודי להתעלות מהכשלונות שלו ולפתוח דף חדש.

למרות שיום כיפור מכפר על חטאי האדם כלפי אלוקים, הוא אינו מכפר על עבירות שבין אדם לחברו. לכן, המנהג היהודי הוא לבקש סליחה ומחילה, בתקופה שלפני יום כיפור, מחברים, קרובים או מכרים, אשר יתכן ופגענו בהם במהלך השנה.

צום יום כיפור

הצום מתחיל מעט לפני שקיעת החמה, ומסתיים 25 שעות לאחר מכן, עם צאת הכוכבים.

קיימת מצווה מיוחדת להרבות באכילה במשך כל היום עד לסעודה המפסקת.

קיימת מצווה מיוחדת, להרבות באכילה במשך כל היום עד לסעודה המפסקת וזאת מהסיבה שאנו אהובים על בורא עולם והוא אינו רוצה שנתענה יתר על המידה.

בנוסף, על מנת להקל על הצום, כדאי להתכונן אליו מראש, וביום שלפני הצום להשתדל לשתות הרבה ולאכול מאכלים קלים כל שעתיים. בסעודה המפסקת לעומת זאת, עדיף שלא להגזים באכילה, על מנת שלא לזרז את תהליך העיכול. לא כדאי לשתות קפה, קולה או משקאות אחרים שמכילים קפאין ומזרזים את הפרשת הנוזלים מהגוף. אנשים שרגילים לשתות קפה, עלולים לסבול מכאבי ראש במהלך הצום. על מנת למנוע תופעה זו מומלץ להפחית בהדרגה את צריכת הקפה, בשבוע שלפני יום כיפור.

לאחר סעודה, מרגישים תחושת צמא, לכן כדאי לסיים את הסעודה המפסקת זמן מה לפני השקיעה, ולשתות. כמו כן – שתיית מים פושרים עם מעט סוכר, עשויה להקל על תחושת הצמא במהלך הצום.

במקרה של מחלה

אדם חולה, שלדעת הרופאים הצום עלול להביאו לידי סכנה, צריך לאכול ולשתות בכמויות קטנות. (אכילה לשיעורין).

יש לחלק את המזון עבור החולה, למנות קטנות, המכילות כל אחת עד 90 סמ"ק. החולה יאכל מנה אחת, וימתין 9 דקות בטרם יוכל לאכול את מנת המזון הבאה. כך, הוא יכול לאכול מעט, להמתין 9 דקות, לאכול שוב וחוזר חלילה במשך כל היום.

לגבי שתייה, עליו להשתדל ולא לשתות בכל פעם יותר ממה שמכונה בתלמוד "מלוא לוגמיו" – כמות הנוזלים שממלאת לחי אחת של האדם. כמות זו משתנה מאדם לאדם, והיא נעה בסביבות ה-80 סמ"ק. גם כאן, יש להמתין 9 דקות לפני הלגימה הבאה.

מהו ההבדל בין אכילה רגילה, לאכילה של שיעורי מזון קטנים? על פי ההלכה היהודית "אכילה" משמעותה, אכילת כמות מזון מסוימת (שיעור), במשך זמן מסוים. אם נאכלת כמות קטנה יותר, או שהכמות נאכלת לאט יותר, זו אינה "אכילה" אלא "טעימה" – אף על פי שגם טעימת מזון אסורה ביום הכיפורים, יש מקום להקל במקרה של סכנה.

ההלכה מוצאת לנכון לאפשר לנו פתרונות אלה, משום שאכילה ביום כיפור נחשבת לאחת מן העבירות החמורות ביותר בתורה.

ההלכה מוצאת לנכון לאפשר לנו פתרונות אלה, משום שאיסור אכילה ביום כיפור חמור מאוד. ולכן, גם כאשר יש צורך להקל בנסיבות שונות, מנסים להקטין ככל האפשר את מידת ההקלה, ובמקרה זה, לא לעבור על "אכילה" מהתורה.

שימו לב לכך שההתייחסות לאכילה ולשתייה היא כאל שתי פעולות שונות, כלומר, החולה יכול גם לאכול וגם לשתות במהלך אותן 9 הדקות, והכמויות אינן מצטרפות זו לזו.

על אף כל הנכתב לעיל, אם אכילה ושתייה בכמויות כאלה, עדיין אינה מספיקה, החולה יכול לאכול ולשתות כרגיל. לאחר האכילה (במקרה שהיה צריך לאכול כמות גדולה בזמן קצר) יברך את ברכת המזון בתוספת "יעלה ויבוא".

מה עושים במקרה שדעת החולה שונה מזו של הרופא? אם החולה בטוח שהוא חייב לאכול על מנת למנוע סכנה בריאותית, אנחנו סומכים על דעתו, גם אם דעת הרופא שונה. במצב ההפוך, כשהחולה מסרב לאכול על אף אזהרת הרופא, עלינו לשדל את החולה לאכול, משום שיתכן שכוח השיפוט שלו מוטעה בגלל המחלה.

נסיים בברכת צום קל, ושיהיה לכולנו יום כיפור עם הרבה משמעות!

לחצו כאן לאינפוגרפיקה יפה ליום כיפור.

15/9/2007

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 44 תגובות ב-44 דיונים

(44) אנונימי, 27/9/2017 15:16

תודה על המאמר, גמר חתימה טובה!

(43) דבורה, 8/9/2013 19:56

צום ביום הכיפור

אכן מתקוונים ומצפים ליום הכיפור שנעבור בבריאות וללא יסורים , שנבורך בכל הברכות , שנעמוד על רגלינו , שלא נאבד את צלילות הדעת , ושלא נענש על ידי הקדוש ברוך הוא , בנעבור בשלום ונעמוד על רגלינו יחד עם כל עם ישראל , ושלא נילחם יותר על מדינתנו , אלא נקבלה מהקדוש ברוך הוא בבריאות ובהנבה

(42) , 17/9/2010 18:40

מה קורה אם בקשת סליחה והוא אינו מוחל?

(41) , 16/9/2010 09:52

לדנה טמיר ולעוד שבדרך...

ישנו פרוייקט מבורך של לימודי יהדות והכוונה בכל נושאי היהדות דרך הטלפון בהתנדבות, נשים עם נשים, גברים עם גברים. דתיים\יות עם שאינם.... זה זמן מעולה להתחיל... להצטרפות, אפשר לפנות למוקד הארצי 073-2322222 נשים 1800-202-502 גברים אפשר גם דרך האתר של "חברותא" איילת השחר בהצלחה וגמר חתימה טובה לכל עמ"י

(40) אנונימי, 15/9/2010 17:15

מענין ה'משחק' הזה- כל השנה אנחנו 'חוטאים', נתונים לגשמיות, ורק ביום כיפור 'מתחפשים למלאכים'. מה הטעם בחוזר חלילה הזה? ואולי התמונה יותר מורכבת, אולי יש יחס אחר בין הגשמיות לרוחניות ? יחס שהוא תקף כל השנה וניתן להתכוון אליו תמיד. הרי אדם שכל השנה מרותק לגשמיות לא ישתנה פתאום בין לילה, הרי זה רעיון מעוור, מעין נחמת טיפשים מרדימה.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub