לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
על מה שיום כיפור אינו מכפר

על מה שיום כיפור אינו מכפר

תרימו את השפופרת וחייגו אל ההוא שאיתו אתם לא מדברים.

מאת

יום כיפור, על כל קדושתו ונשגבותו, יכפר אמנם על רוב חטאינו, אך לא על כולם. ישנם חטאים בהם יום הכיפורים כלל אינו נוגע. מדובר בעבירות שבין אדם לחברו, כגון רכילות, הוצאת דיבה, ביקורת צורבת, השפלה... קלטתם את הרעיון.

כל המאמצים שאנחנו משקיעים בתשובה והשתפרות לקראת יום הכיפורים לא ימחקו את הרכילות.

כל הדמעות והתענית לא יימחו את המילים הפוגעות.

כל שעות החרטה בבית הכנסת, כשאנחנו שופכים את ליבנו בפני הא-ל, לא יפחיתו את הנזק שנעשה לרגשותיו של הזולת.

מחילה על העבירות הללו תוכל להתקבל רק אם נבקש סליחה מהאנשים שבהם פגענו

מחילה על העבירות הללו תוכל להתקבל רק אם נבקש סליחה מהאנשים שבהם פגענו. הסיבה לכך פשוטה, אנחנו חייבים להבין שמערכות היחסים שלנו עם אחרים, הן חלק בלתי נפרד ממערכת היחסים שלנו עם א-לוהים. התורה לא מרשה לנצל אנשים או לדרוך עליהם, עבור שום מטרה 'נאצלת' כביכול.

על פי מסורת התורה שבעל פה, אחת השאלות שנשאל האדם על ידי מלאך המוות ברגע מותו היא: "כלום... המלכת את חברך בנחת רוח?" הוא לא שואל "האם אפשרת לחברך לחיות לצדך". לא, הוא משתמש דווקא במילים "המלכת את חברך", משום שכולנו נסיכים ונסיכות במשפחת המלכות של א-לוהים, וראויים לזכות ביחס כזה.

זמן להתגבר

הסיפור האמיתי הבא מבהיר היטב את המסר של יום הכיפורים.

לשמוליק היה בוקר גרוע. הוא עזב בטריקת דלת את ביתו, שנמצא בעיר קטנה בשטחים, אחרי ויכוח לוהט עם אשתו רבקה, שמאוד נפגעה והצטערה.

רבע שעה אחר כך הטלפון בביתו צלצל. "שלום רבקה, זה שמוליק. עוד רגע אני נכנס למנהרה, רק רציתי שתדעי שאני אוהב אותך ושאני נורא מצטער על מה שקרה מקודם."

מה גרם לשינוי המהיר הזה?

באותה תקופה צלפים היו יורים על הכביש שמעבר למנהרה אליה שמוליק עמד להיכנס. היו אנשים שהתחילו לכנות אותה בשם "מנהרת האהבה" – משום שמי שנכנס לתוכה, היה מבין מה באמת חשוב בחיים. בני האדם היו קולטים פתאום שבאמת אין בעולם דבר ששווה לריב עליו, ושמה שהם הכי רוצים זה לצאת משם בחיים ולראות שוב את האנשים שהם אוהבים. משום שבסופו של דבר, אין בעולם דבר יותר חשוב מהקשר שלך עם האנשים שבחייך.

יום כיפור דומה לאותה מנהרה. ברגע אינטנסיבי זה אנחנו מבקשים ומתחננים לזכות במתנת החיים ובכל מה שדרוש עבורה. בתמורה, אנחנו מבטיחים להתחיל להשתפר.

ובכן, הנה נקודת פתיחה מצוינת.

הרימו את הטלפון והתקשרו למישהו שאתם לא מסתדרים איתו. בקשו סליחה מאלה שפגעתם בהם וציערתם אותם. השלימו עם השכן, עם מישהו שהיה לכם פעם קשר עסקי איתו או עם זה שלמד אתכם בילדות בבית הספר. אמרו לאמא שלכם, לאבא, לאח, אחות, בן/בת זוג, ילדים או מחותנים שאתם אוהבים אותם ושהם חשובים לכם. משום שבסופו של דבר כל השאר לא כל כך חשוב.

אם אתם קוראים את המאמר סמוך ליום כיפור, ואין לכם אפשרות להתקשר ולבקש סליחה, אז קראו את "תפילה זכה" שמופיעה בתחילת המחזור ליום הכיפורים.

סלחו בלב שלם לכל אלה שפגעו בכם או נהגו בכם שלא כשורה. הבטיחו להתקשר אליהם אחרי יום כיפור באופן אישי ולבקש סליחה, וחשבו עליהם בזמן התפילה.

יהי רצון שנזכה כולנו לשנה הכי טובה בחיינו!

2/10/2011

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-4 דיונים

(4) אנונימי, 11/10/2011 06:59

אהבה, אהבה, אהבה...אהבת חינם !!!

יישר כוח על המאמר הנפלא !! אכן, רק אהבת חינם היא זו שמנצחת. הקב"ה אוהב אותנו למרות שאנו חוטאים.... כך אנחנו צריכים לאהוב כל אדם מישראל למרות שפגע בנו !! אשריי שזכיתי ללב רחום וחנון, אשריי שזכיתי ביום הדין... לפני 8 חודשים התגרשתי, גירושין כואבים ביותר, למרות זאת, הרמתי את הטלפון והתקשרתי לגרוש לבקש סליחה...ובעיקר לומר שאני סולחת לו בלב שלם...לא חשוב אם הצד השני סולח, אני את שלי עשיתי והרגשתי נקייה ליום הדין, זכה וטהורה !!! ס-ל-י-ח-ה עם ישראל !

(3) רונית, 10/10/2011 21:52

לימודי ימימה

ליבי איתך ממליצה לך ללמוד ימימה זה עזר לחברותיי מאוד עד לשינוי מדהים במצבן אם תרצי לדעת יותר תתקשרי ואנסה לעזור. הפרטים שלי במערכת.

(2) אני, 4/10/2011 07:23

בנות גידלתי ורוממתי והן פשעו בי!!!!!!!!!!!!

אני נמצאת בהליך גירושים כואב וקשה מבעלי יש לנו 5 ילדים ,2 בנים ו-3 בנות אחת נשואה 2 (למותר לציין שאני לא יכולה לראות וליצור קשר עם נכדיי שלא לדבר על כך שלא הוזמנתי לחתונת ביתי הבכורה ולא למקווה והלכתי על דעת עצמי) , ועוד 2 בנות רווקות מעל לגיל 20. בעלי אדם חובש כיפה מקפיד על מצוה קלה כחמורה בבית הכנסת בו הוא מתפלל קוראים לו צדיק והוא תורם נדיב ביותר ,הסית את 3 בנותי נגדי והן אינן מדברות איתי ומתעמרות בי. לי ולבנותי היתה מערכת יחסים יפה עד שהחלטתי להתגרש מאביהם שאיתו חיי לא היו חיים ואז ארע המהפך, שבו נותקתי מבנותי והן נותקו ממני והנזק נוראי. ניסיתי לדבר ליצור קשר חדש ותמיד תמיד אבי ילדיי מסכל כל ניסיון ליצירת קשר בני לבין בנותיי. ביום זה שלפני כיפור אני נושאת עיניי לשמיים ואומרת עד מתי?

(1) יריב, 2/10/2011 14:23

תודה על המאמר

אולי אקבל את האומץ מהטלפון שאני כבר כמה שנים צריך להרים...

אנונימי, 11/10/2011 07:01

כן, כן, תרים טלפון, לא דורש אומץ, דורש מלחמה עם האגו....

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub