לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
"ככה אני!"

הבחירה החופשית היא יכולת ייחודית לבני האדם. מטרת "הימים הנוראים" היא לממש אותה.

מאת

למה אנחנו עצלנים? למה אנחנו אוכלים יותר מדי? למה אנחנו נוטים להתעצבן במהירות?

כאשר לעיתים נוזפים בנו על התנהגות שאיננה נאותה, יש לנו בדרך כלל תגובה אולטימטיבית וקבועה: "ככה אני!". אנחנו פשוט מי שאנחנו.

התשובה שלנו היא למעשה, דרך חלופית לומר לסביבה ולעצמנו שאיננו אחראיים למעשינו. אנחנו אומרים בכך שאין ביכולתנו לשנות את עצמנו, משום שכך נוצרנו. במילים אחרות, אין בידינו את הבחירה החופשית להשתנות ולהיות אחרים ממה שאנחנו.

"ככה אני!" היא תגובה כל כך פופולרית, משום שלמעשה, רובנו איננו מאמינים באמת שיש בידינו בחירה חופשית. זהו אחד הדברים המאפיינים את האדם בעולם המודרני.

קיימות סיבות טובות שבגללן אנו מנסים להתחמק מהעובדה שיש בידינו בחירה חופשית. סיבה אחת היא שהרבה יותר נוח לנו להניח שאין בידנו בחירה, משום שהדבר עוזר לנו להתחמק מרגשות האשם שיש לנו על כל חסרונותינו. אדם יכול להגשים את התשוקות והתאוות שלו מבלי להרגיש אשם. הרי אם אין לנו בחירה חופשית, אף אחד לא צריך להרגיש אשם כלפי תכונות או מעשים שאין לו כל ברירה לגביהם.

"ככה אני!" היא תגובה כל כך פופולרית, משום שלמעשה, רובנו איננו מאמינים באמת שיש בידינו בחירה חופשית.

סיבה אחרת היא הגישה הדטרמיניסטית של המדע, שהצליחה לחלחל לתוך כל הלך-מחשבה פופולרי. גישה זו טוענת שלכל דבר יש גורם וסיבה וכי לא אנו מקור הבחירות שלנו. תורת האבולוציה מתארת את התפתחות האדם מהקוף, ובכך בעצם הופכת את האדם לסתם עוד סוג של בעל חיים. וכמו שאר בעלי החיים, גם אנחנו מורכבים בסך הכל מאוסף של קצות-עצבים ושל דחפים רגשיים. לבעלי-החיים אין כל שליטה על מעשיהם, ומכך יוצא שגם לנו אין.

אם הדבר שמגדיר אותנו הוא התיאבון והדחפים שלנו, אזי אין כל סיבה בעולם שנשתנה. אנשים אלימים, שקרנים, ומועלים בכספים לא צריכים להאשים את עצמם. הם פשוט נפלו קורבן לנטיות הטבעיות שלהם. האם קשה לנו להסתדר עם שכנינו? אם כן האשמה היא על הורינו, שלא גידלו וחינכו אותנו כראוי או על הסביבה בה גדלנו. מדוע ישנם כל כך הרבה אנשים היושבים בכלא? החברה אשמה בדבר. והרשימה נמשכת עוד ועוד. אנחנו כולנו עוברי-אורח "תמימים", קורבנות אנושיים של עולם שחוקיו ומאפייניו נקבעו מראש.

המלכת המלך

ראש השנה הוא זמן מתאים להתחיל להיפטר מגישה זו. א' בתשרי הוא היום המקביל ליום בו נברא האדם הראשון. גם אנחנו, במובן מסוים, יכולים "לברוא" את עצמנו מחדש ביום הזה.

האדם, כבריאה חדשה, היה יחיד ומיוחד ביחס לכל היצורים שנבראו סביבו לפניו. הוא היה היצור הראשון שהייתה לו בחירה חופשית. רק הוא יכול היה להחליט מה יהיה גורלו. רק הוא יכול היה לבחור בין טוב לבין רע. רק הוא יכול היה להתרומם מעל לטבע של עצמו.

יכולת מיוחדת זו ניתנה לאדם משום שהקב"ה רצה שהאדם יבחר, מרצונו החופשי, להכיר בו כמלך ולהישמע למצוותיו.

יכולת מיוחדת זו ניתנה לאדם משום שהקב"ה רצה שהאדם יבחר, מרצונו החופשי, להכיר בו כמלך ולהישמע למצוותיו. למעשה, זוהי הסיבה שבגללה הקב"ה ברא את כל העולם. בכדי לעשות זאת, לאדם הייתה חייבת להיות הזכות לבחירה חופשית.

לכן אומרים חכמינו, שבראש השנה הראשון לבריאה, הוכתר הקב"ה לראשונה, באופן סמלי, למלך על העולם. בדומה לכך, בתפילות ראש השנה, אנו פונים לקב"ה כ"מלכנו". למילה "מלך" יש משמעות מיוחדת. "מלך" הוא שליט המקובל בהסכמה על נתיניו, בשונה מ"מושל" הכופה את עצמו על בני עמו בניגוד לרצונם. ומכיוון שלאחר שנברא האדם, כבר היה בעולם יצור בעל בחירה חופשית, הקב"ה יכול היה להיות מוכתר כ"מלך" על פי הסכמת האנושות כולה.

עוד שנה

היום הראשון לבריאת האדם, הוא גם "יום הדין" שלו. מכיוון שלאדם יש בחירה חופשית, הוא גם חייב להיות אחראי למעשיו. אדם אחראי חייב לתת דין וחשבון על התנהגותו. בדיוק כפי שבאותו ראש השנה הראשון, ניתנו לאדם החיים ויכולת הבחירה מה לעשות עם החיים הללו, כך באותו היום בכל שנה ושנה דן הקב"ה את האדם, ומחליט אם הוא זכאי לקבל את מתנת החיים לשנה אחת נוספת, אם לאו.

"המשפט" הנערך ביום הדין מתבסס על השאלה: האם האדם השתמש בדרך ראויה בבחירה החופשית הנתונה בידו? אם האדם בוחר להשתמש בבחירה החופשית בכדי להכניע את עצמו בפני הקב"ה, הוא זכאי למתנת החיים; אחרת, הוא איננו זכאי לה.

המשימה להכניע את עצמנו מול הקב"ה איננה משימה קלה. אך היא תהיה לגמרי בלתי אפשרית, אם נמשיך להאמין שאין בידינו את הבחירה החופשית לנהוג כרצוננו. הרי ללא היכולת לבחור, כיצד נוכל להחליט לאיזה כיוון להוביל את חיינו?

לעולם איננו מאבדים את היכולת לשלוט בעצמנו, ולעולם איננו מאבדים את היכולת לבחור.

כיוון שכך, כאשר אנו מגיעים לראש השנה ולמעמד המשפט הנערך בו, הצעד הראשון שעלינו לעשות הוא להזכיר לעצמנו שאנחנו חופשיים להחליט מה שנרצה. איננו רק בעלי חיים מפותחים ואינטליגנטים, אנו אנשים אחראיים. אנחנו מיוחדים ביכולתנו לבחור בחירה חופשית, ולמעשה, זוהי הסיבה לשמה נוצרנו. בכוחנו לבחור אם להתגבר על סיפוק צרכינו הנמוכים או לא, ואין זה משנה עד כמה קשה הדבר לביצוע.

לעולם איננו מאבדים את היכולת לשלוט בעצמנו, ולעולם איננו מאבדים את היכולת לבחור.

ראש השנה הוא הזדמנות נפלאה להחדיר בעצמנו את האמונה בבחירה החופשית ואת האמונה שאין דבר העומד בפני יכולתנו להתקדם ולהשתנות. בפעם הבאה שנרצה לומר "ככה אני!", עלינו לשאול את עצמנו במקום זאת: "איך הייתי מעדיף להיות?"

8/9/2007

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 1 תגובות ב-1 דיונים

(1) dorin heiber, 13/9/2004 22:24

תודה

תודה רבה , שנה טובה

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub