עם התקרבות תקופת החגים, טבעי שנתחיל לחשוב על נושאים גדולים, כגון, מי אני? מה אעשה בחיי? ואפילו, מדוע העולם קיים? הרי האלוהים לא היה חייב ליצור אותו!

ראש השנה אינו מהווה רק את תחילתה של שנה חדשה, אלא גם את תחילתו של "ראש חדש" - הזדמנות לשינוי החשיבה וההסתכלות שלנו. מה היינו מוכנים לעשות כדי לקבל מוח חדש - גישה רעננה אל תיבת האוצר הנפלאה והמסתורית שקיימת בתוכנו?

אז ברוח החג, להלן מדריך קצר למוח חדש, לראש אחר.

נתחיל באמת פשוטה אך מעמיקה: המוח מאמין, אולם הנשמה יודעת.

בואו ננסה לדמיין את ההבדל.

דמיינו צוללת מוקפת מים, רחוקה מכל סימן ליבשה. כיצד רואה הצוללת את מה שמעבר לה? ישנו פריסקופ שמגיע אל מעל הצוללת, מחוץ למים, ודרכו יכולים האנשים בצוללת לראות מה קורה בחוץ.

כך הדבר גם איתנו. הגוף שלנו הוא הצוללת. אנו מוקפים בעולם בו אלוקים חבוי. בעברית, המילה "עולם" שייכת לאותו שורש כמו המילה "נעלם". זאת כיוון שהאל נסתר מהעין בעולם זה. הנשמה שלנו היא כמו הפריסקופ: יש לה את היכולת להתעלות מעל כל מה שאנו רואים בעינינו הפיזיות בעולם זה ולראות את אלוקים. כתוצאה מכך, הנשמה לא צריכה להאמין - היא יודעת על קיומו של אלוקים בבהירות ובוודאות.

השאלה היא, כיצד יכול המוח, השקוע בתוך הבלבול והסחות הדעת של העולם הזה, להגיע לאותה רמה של בהירות וידיעה כמו הנשמה? להלן תוכנית בת שלושה שלבים, המבוססת על חוכמת התורה:

 

שלב ראשון - ראו

הבה נתבונן בתפילת "שמע". משהו עמוק מתרחש שם. האות האחרונה של המילה "שמע" והאות האחרונה של המילה "אחד" כתובות בגופן גדול בצורה משמעותית. הרבנים שלנו מלמדים שהצירוף של שתי אותיות אלה יוצר את המילה "עד". אם הופכים את שתי האותיות, מתקבלת המילה "דע" - כמו בפסוק "דע לפני מי אתה עומד".

במילים אחרות, כשאנו עדים לדרכים המופלאות בהן פועל השם בעולם הסובב אותנו - רשימה קצרה ולא ממצה של חלק מדרכים אלה היא: ליקוי חמה, תינוקות, גלידה, מפלי מים, הוריקנים, צירופי מקרים מדהימים והאינטרנט - אז אנו יכולים לדעת בביטחון למי שייכת הבריאה כולה.

שלב שני - עשו

כשקיבלנו את התורה בהר סיני הצהרנו הצהרה מדהימה. אמרנו לאלוקים: "נעשה ונשמע". כשהאל שמע הצהרה זו, הוא התפלא ושאל, "מי גילה רז זה לבני, שמלאכי השרת משתמשים בו"?

מה היה כל כך מרשים בכך? במילים "נעשה ונשמע" התחייב העם היהודי לקיים את המצוות לפני ששמע אפילו מה הן. הרב מנחם מנדל מקוצק כותב שההתחייבות לעשות, לפני שמיעת ההסבר, דומה לטיפוס על סולם. קודם כל אנו מקיימים את המצווה. הקדושה שממלאת אותנו בעקבות זאת מרוממת אותנו לרמה רוחנית גבוהה יותר, וכאשר אנו במקום של בהירות גדולה יותר, אנו מסוגלים לשמוע את התורה ברובד עמוק יותר (הערת אגב מרתקת: המילים סיני וסולם הן בעלות אותו ערך גימטרי).

תהליך זה חוזר על עצמו שוב ושוב. ככל שאנו עושים יותר, כך אנו מצליחים לשמוע טוב יותר ולהשיג רמות גבוהות יותר של בהירות רוחנית. בדרך זו, אנו מסוגלים להפוך את האמונה של המוח באלוקים לידיעה של הנשמה את אלוקים.

אינני סבור ששני השלבים הראשונים יכולים לעבוד ללא השלב השלישי, אך ייתכן שהשלב השלישי כן יעבוד ללא שני השלבים הראשונים.

שלב שלישי - אהבו

הנביא הושע כותב: "וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי, בֶּאֱמוּנָה; וְיָדַעַתְּ, אֶת-יְהוָה" (הושע, ב, כ"ב). הסוד להפיכת אמונה לידיעה טמון במילות הפתיחה: "וארשתיך"!

כלומר, אם האמונה שלנו נובעת ממקום של אהבה ורצון להתאחד - אז נדע את אלוקים.

וואו.

אהבה היא הנוסחה הסודית. באמצעות אהבה ניתן להתאחד וכל השאר פשוט מתפוגג מעצמו. (הערת אגב מרתקת 2: המילים "אהבה" ו"אחד" הן בעלות אותו ערך גימטרי). באופן מדהים, בתורה, המילה הראשונה אחרי "שמע" היא ואהבת! אלוקים אומר לנו שאם ברצוננו לגלות את אחדותו, אז עלינו לאהוב אותו בכל מאודנו, "ואהבת את ה' אלוהיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך".

"מאודך" - אכן הכוונה ל"מאוד", כלומר אהבה שהיא בכל נימי נפשנו וגופנו. כיצד נוכל לעבוד את האל בכל מאודנו? על-ידי כך שניקח את האש הבוערת בליבותינו לגבי הדברים החשובים לנו ביותר בחיים, ונשתמש בה כדי לשרת את אלוקים.

ראש השנה מתקרב ועמו הראשים החדשים שלנו! אם ברצונכם לקבל את הדגם העדכני ביותר - בו למוח יש את אותה בהירות כמו לנשמה - אתם מוזמנים לראות, לעשות והכי חשוב - לאהוב.

שנה טובה.

דיויד זקס

Torahonitunes.com