לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
אני באמת מצטער

אני באמת מצטער

כאשר פוגעים באחרים, לא מספיק להפטיר "אני מצטער". ישנם מספר דברים שעלינו לעשות לפני שנוכל להחזיר את השלום לקדמותו.

מאת

 

"סליחה אם פגעתי בך."

"מה זאת אומרת 'אם'?"

"כשאמרתי את זה לא התכוונתי לפגוע בך."

"אה... אבל התכוונת להגיד את מה שאמרת?"

 

כמה חלשות ההתנצלויות האלה. כמה שהן אינן מספקות. כמה שבסופו של דבר הן לא מועילות. אם מישהו שאנחנו אוהבים (בן/בת הזוג למשל) אומר או עושה משהו שמכאיב לנו, מערכת היחסים נפגעת – אפילו אם רק באופן זמני. נוצר בינינו ריחוק, ואנחנו פשוט כבר לא מרגישים את אותה קרבה, אותה נעימות, כמו קודם.

כדי 'לרפא' את המצב הזה, הפוגע (בן/בת הזוג למשל) חייב להתנצל. הוא חייב להכיר בטעות שעשה, והמילים שבהן הוא משתמש חייבות להיות כנות. אנחנו צריכים להאמין שהוא מתכוון למה שהוא אומר; אנחנו צריכים להאמין שהוא ישתדל לא לעשות זאת שוב; ואנחנו חייבים להבין שהוא מצטער, שהוא מבין כמה מערכת היחסים הזאת חשובה, ועד כמה היא נפגעה מהתנהגותו.

כשכל המרכיבים האלה מונחים במקומם, אנחנו נכונים לקבל את ההתנצלות, לשכוח ממה שהיה ולהמשיך הלאה. מערכת היחסים שלנו ניצבת שוב על יסודות איתנים.

כשאנחנו טועים, כשאנחנו נכנעים לגוף שלנו במקום לנשמה מערכת היחסים שלנו נפגעת.

אותו הדבר נכון גם ביחס לקשר שלנו עם א-לוהים. כשאנחנו טועים, כשאנחנו נכנעים לגוף שלנו במקום לנשמה, מערכת היחסים שלנו נפגעת - אנחנו יוצרים ריחוק בינינו לבין בוראנו. ובכל זאת, הא-ל בעצמו הוא זה שלימד אותנו כיצד לתקן את המצב, הוא זה שנתן לנו את הכלים ואת הדרך.

ולמרות שתמיד יש לנו אפשרות לתשובה, הוא נתן לנו את יום הכיפורים - זמן מיוחד לתשובה והתקרבות, ובתור מחוות חסד נוספת, גם גילה לנו מה בדיוק אנחנו צריכים לעשות.

כמו עם אלה שאנחנו אוהבים (זוכרים את בני הזוג?), עלינו להכיר בכך שטעינו, בלי כל מיני 'אם' שנאמרים בלב ולב. הכרה מוחלטת שהמעשה שעשינו לא היה נכון. אנחנו צריכים להתוודות על כך בקול. אם אנחנו מצטערים אבל לא אומרים את זה לבן/בת הזוג (למשל), איך הוא יֵדע? כל עוד לא נבטא את השגיאה שלנו בצורה מוחשית, על ידי דיבור, הרי זה כאילו לא הכרנו בה כלל.

אנחנו צריכים גם להתחרט באמת. אין תועלת ב'מצטער/ת' שבא סתם כדי לסדר את העניינים, בלי שחרטה אמיתית עומדת מאחורי המילים, ואנחנו צריכים גם להתחייב שלא לחזור שוב (ושוב ושוב ושוב...) על אותה טעות. מבחן ההצלחה הסופי הוא כשאנחנו עומדים במצב דומה, ופועלים בצורה שונה - לא חוזרים על אותה סצנה.

האפשרות למחוק ולנקות את הלוח ולשקם את מערכות היחסים שלנו – זאת מתנה שקיבלנו מא-לוהים. אבל יש עוד דבר חיוני - ה' רחום וחנון, ואפילו אם אנחנו לא מצליחים עד הסוף לתקן את מעשינו, הוא נותן לנו עוד אפשרויות לנסות, ועוד הזדמנויות, ועוד.

אז... גם לנו צריכה להיות אותה רחמנות כלפי הזולת (למשל, בן הזוג, כמובן), כשהוא לא מצליח מיד להשיג את מחילתנו המושלמת – ולתת לו זמן וסיכויים לנסות שוב!

 

7/2/2009

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 3 תגובות ב-3 דיונים

(3) אנונימי, 2/11/2010 20:24

תגובה למשה

בהנחה שעשית הכל (למשל, חיפוש בארכיון של העיר בו היתה גרה, שכונת מגורים שלה, בית ספר בו למדה, רישום במשרד הפנים וכו') הייתי מייעצת לך להתפלל לקב"ה שייתן לך רעיון למצוא אותה (כל עוד אדם בחיים - הסיכוי למצוא אותו הוא גדול. אם היא לא בארץ - גם צריך להיות רישום (בגלל ביקורת הדרכונים ביציאה) ואז ניתן לברר בקהילות חו"ל... אבל אני סתם זורקת רעיונות... מה שחשוב זו תפילה, והבא ליטהר מסייעין בידו!!! בע"ה בהצלחה!!!

(2) משה, 31/10/2010 14:23

לפני 35 שנים

פגעתי בבחורה לפני 35 שנים.אני מחפש אותה כבר שנים ולא מוצא אותה.[רוצה להסביר לה מה קרה]בתור אדם מצפוני,אני מרגיש כבר שנים לא נוח. שאלתי:איך אפשר לעזור לי. בתודה מראש ,משה.

(1) סקרנית, 11/2/2009 05:44

כמה שאני מסכימה איתך!!!!

יישר כח שהבאת את זה, והלואי והיו עוד דרכים להבהיר לאנשים שהתנצלות איננה פק"ל...

 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub