לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
אהבה וחודש אלול

אהבה וחודש אלול

המפתח להבנת חוויית האהבה בחודש אלול.

מאת

שמו של חודש אלול הוא ראשי התיבות של פסוק משיר השירים: "אני לדודי ודודי לי" [דודי=אהובי]. הרעיון לאהוב את אלוקים ולחוש באהבתו כלפינו, מהווה מוטיב מרכזי בחודש אלול, אולם בכל החודש אין אפילו חג מעורר אהבה אחד! אם כן, מה בחודש הזה מייצג את מערכת היחסים האוהבת בינינו לבין אלוקים?

כולם יודעים שלהורה יש אהבה טבעית כלפי ילדו. כבר לפני הלידה, האם מתחילה לתת מעצמה, פשוטו כמשמעו, והנתינה אינה פוסקת לעולם.

אבל מה באשר לאהבת הילד להוריו? מתי הילד מתחיל לאהוב אותם באמת?

את התשובה לכך גיליתי כשבני הבכור נולד. העייפות הפיזית והרגשית שנובעת מטיפול בעולל רך – טיפוס שאהב לבכות ולא אהב לישון – הייתה דבר בו אשתי ואני מעולם לא התנסינו קודם. וכשחושבים על כל הדברים שההורים שלנו עשו למעננו – בשמחה כמובן! – אין שום דרך שנוכל להחזיר להם. הדאגה האדירה שלהם, יותר גדולה מאיתנו. באותם שבועות שאחרי לידתו של בננו הבכור, כשהפכנו מילדים להורים בעצמנו, השתנתה גם ההערכה שלנו להורינו.

כשהילד הופך להיות הורה בעצמו, וחש באופן חווייתי כמה הוריו עשו למענו – אז הוא מתחיל לאהוב ולהעריך באמת את הוריו. ככל שהילד מבין יותר עד כמה הוריו עשו למענו, כך אהבתו אליהם גדלה.

ככל שהילד מבין יותר עד כמה הוריו עשו למענו, כך אהבתו אליהם גדלה

הרב שלמה וולבה כותב שהכרת טובה מעוררת אהבה במקבל, ובאופן טבעי מעוררת אותה גם בנותן.

זהו המפתח להבנת חוויית האהבה באלול.

מידי ראש השנה ויום כיפור אנחנו שוטחים בענווה את תפילותינו לפני הא-ל, ומפילים תחנונים להיכתב ולהיחתם לשנה טובה. עם סיומה של תקופת החגים, עדיין נסתר מעינינו גורלנו בהמשך השנה. באלול, החודש האחרון של השנה, אנחנו יכולים להסתכל לאחור ולראות את כל השנה שעברה פרושה לעינינו. זה הזמן שבו אנחנו יכולים לדעת שאכן נחתמנו בספר החיים. אנחנו יכולים לראות את שפע הברכות שאלוקים נתן לנו וליקירינו, וככל שנתענג יותר על פרטי הברכות שאלוקים הרעיף עלינו, כך תגדל הכרת התודה שלנו.

בחודש אלול אנחנו משלימים מעגל, חוזרים לנקודת ההתחלה ומגלים עומקים חדשים בהבנת מתת האהבה האדירה שאלוקים נתן לנו. וברגע של הכרת תודה, אנחנו יכולים לחוש אהבה עמוקה כלפיו. אני לדודי ודודי לי.

בכל מערכות היחסים שלנו – נישואין, חברויות, עסקים – אנחנו מומחים מלידה להבחין במה טועים הסובבים אותנו. כדי להתמקד במה שבסדר, נדרש מאיתנו מאמץ אמיתי. אולם, דווקא כשאנחנו מאמנים את העיניים שלנו לראות כמה אנשים אחרים עושים ונותנים לנו בפועל, רגשות התודה שלנו ואהבתנו גדלים.

הרב וולבה ממליץ על תרגול יומיומי לחיזוק שרירי הכרת התודה. התרגול היעיל ביותר לשם כך הוא לבטא במילים את הכרתנו בחסד הזולת. הרגילו את עצמכם לומר שלוש פעמים ביום תודה לאנשים שעשו עמכם חסד יומיומי. אם נתבונן היטב, נראה שלא חסרות הזדמנויות: יש את הדוור שמביא לנו את הדואר, את הקופאית שעושה לנו חשבון בסופר ואת המוכר שמסייע לנו למצוא משהו שאנחנו צריכים בחנות. למעשה, אנחנו מקבלים כל הזמן – מאלוקים ומבני אדם, ויש לנו המון על מה להכיר תודה.

הבה ננצל את חודש אלול כהזדמנות להכיר בחסד שאחרים עושים למעננו, ובמיוחד לחשוב עד כמה אבינו שבשמים עשה למעננו ב-12 החודשים שעברו. ועם כניסתנו לחודש אלול, שאחריו יגיעו הימים הנוראים, יהי רצון שליבותינו יהיו מלאים בהערכה ובאהבה לאלוקים, ושכולנו נחתם בספר החיים.

21/8/2010

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 8 תגובות ב-8 דיונים

(8) חודש טוב, 17/8/2015 07:50

המחשבה על עוד חודש אלול שהגיע

ועל מאמרים אינסופיים של אהבה, קרבה, תשובה וסליחה, מחדדים את התחושה החמוצה משהו, מה שונה האלול הזה משלושים האחרונים.... אתה עדין באותו מקום אם תפילות, בקשות ותקוות שלא נענו. ואני לא מדברת על אוטו חדש או בית חדש... הדברים הבסיסיים שנקראים חיים, אהבה, זוגיות, ילדים ופרנסה

(7) אני, 5/9/2012 09:52

מאמר יפה, תודה רבה!

רציתי רק להעיר, אצלי התחושה שונה. בתי בת שנה, עברתי איתה שנה לא פשוטה בכלל ובכל זאת בשום רגע לא חשבתי שהיא חייבת לי תודה. הרי אני בחרתי להביא אותה לעולם ולכן חובתי הבסיסית ביותר היא לדאוג לכל צרכיה. זה קשה אבל זו בחירה שלי. גם ההערכה שלי כלפי הורי לא השתנתה ואני לא מרגישה צורך "להחזיר" להם על שקמו אלי בלילה, האכילו נידנדו וכו'. זו הייתה חובתם. כמובן שאני אוהבת אותם מאוד ומשתדלת לכבד ולשמח אותם כמה שאני יכולה, אבל לא מרגישה שאני "חייבת" להם. מטבע הדברים כך אני מרגישה גם כלפי הקב"ה הרבה פעמים.

(6) eli levin zurich, 23/8/2010 12:03

raw todoth al ha maamar 'hadoker' lechodesh haseh

(5) אסף, 22/8/2010 16:08

תודה על מאמרים נוגעים ללב,שלקוחים מהחיים ומאוד רלוונטיים,תודה!!!!

תודה,תודה.תודה.תודה!!!!

(4) !, 22/8/2010 15:57

תודה רבה!

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub