לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
איך לקבל קבלות?

איך לקבל קבלות?

שני סיפורים קצרים שיכולים לעזור לנו לעמוד בקבלות שאנו מקבלים על עצמנו לקראת השנה החדשה.

מאת

ימי אלול ותשרי מוקדשים לתהליך שיפור עצמי לו זקוק כל אדם, מגדול ועד קטן. מדובר בזמן של חשבון נפש, שיפור המעשים ותיקון ההנהגות, כאשר חלק אינטגרלי מתהליך זה הוא ענין ה'קבלות'.

ל'קבלה' יש אחריות כבדה. היא נועדה לנצל את הרצינות של התקופה, ו'לקבע' אותה בצורה שתישמר למשך זמן – גם כשכבר לא מצויים בעומקן של הרגשות. ה'קבלה' דומה במידה מסוימת לברית. כמו ברית הנכרתת בין שני אנשים בזמן שיש ביניהם קירוב דעות, והיא שומרת עליהם גם כאשר עם הזמן מתפוגג הקירוב הזה, כך הקבלה שומרת עלינו שנעמוד בהבטחות העצמיות לשנה החדשה גם כאשר הזמן עבר והרגעים המעוררים של תחילת השנה הרחק מאחורינו.

מצד שני, צריך גם לחפש דבר שאינו קשה מדי

אלא שלמדובר באתגר מעט מורכב - לקבל קבלה נכונה, המתאימה לאדם המקבל אותה בדיוק לפי צרכיו.

מצד אחד, אנו רוצים קבלה שהיא משמעותית, שיש בה תוספת איכותית לצורת ההתנהגות המעשית. ומצד שני, צריך גם לחפש דבר שאינו קשה מדי, שהרי אם בסוף לא מקיימים אותה, לא הרווחנו כלום, ואולי אף הפסדנו.

להוריד 50%

סיפר רבי שלום שבדרון ז"ל (ה'מגיד הירושלמי'), דיבר בצעירותו עם רבו (רבי לייב חסמן ז"ל, אישיות מוסרית ידועה). הרב שאל אותו איזו קבלה הוא יוכל לקבל לקראת השנה החדשה, ורק בתנאי שהוא באמת יוכל לעמוד בה. כשניסה התלמיד להתחיל לענות, אמר לו רבו: לא כך. אין זה עניין שמתאים להחליט עליו על רגל אחת. שב, תחשוב, תברר. כשיהיה לך רעיון – ורק בתנאי שאין לך שום ספק שתוכל לקיים את הדברים – תחזור אלי.

אחר זמן חזר התלמיד והכריז שהוא הרהר בדעתו, ויש לו 'קבלה' שיוכל ללא ספק ופקפוק לעמוד בה. אמר לו הרב: עכשיו, תוריד ממנה 50 אחוז, תצמצם את הקבלה בחצי – ואת מה שנשאר תקבל על עצמך...

אפילו אם נישאר עם מעט ביד, עדיף להפחית ובלבד שיהיה אפשר לקיים אף ללא חשש קל של ספק.

קבלת התלמיד

ועכשיו נוסיף סיפור נוסף, שיהיה לעילוי נשמת הרב חנוך סגל הי"ד (לפני מספר שנים פוצץ את עצמו מחבל מתאבד באוטובוס קו 2, החוזר מהכותל המערבי. בפיגוע נהרגו 23 בני אדם, וביניהם – הרב חנוך).

כשהלכתי לניחום אבלים אצל בנו, שהוא ידיד יקר שלי, הוא סיפר לי סיפור אודות אביו. ר' חנוך היה מחנך כיתה ז' במשך שנים רבות, ובין שאר הדברים היה מעודד את תלמידיו לפני הימים הנוראים לקבל עליהם איזו קבלה. הוא הדגיש שיהיה זה דבר שבכוחם לקיימו, ושזה יהיה בינם לבין עצמם.

תלמיד אחד קיבל קבלה, עמד בה והתעלה על ידה.

אחר שנים מספר, קיבל ר' חנוך הזמנה לחתונה. כשהוא הגיע לפני החופה, אמר לו החתן: כשהייתי בכיתה ז' והצעת לקבל קבלה כלשהי, קיבלתי עלי שכל לילה לפני שאני הולך לישון – אלמד ספר מוסר במשך 10 דקות. כך עשיתי, המשכתי את זה הלאה גם אחרי אותה שנה, וזה שינה לי את החיים. לא רק בגלל שעל ידי זה למדתי דברים רבים שאחרת לא הייתי זוכה להגיע אליהם, אלא גם כי כל היום נראה אחרת כשיודעים שיהיה בערב לימוד של מוסר.

הלך ר' חנוך, וסיפר דברים אלו לאביו של החתן.

"אכן", הגיב האב, "כל השנים ראיתי שבני סוגר את הדלת מספר דקות לפני שהוא הולך לישון, ומעולם לא ידעתי מה הוא עושה בדקות אלו. עכשיו אני יודע!"

22/8/2010

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) ash, 24/8/2015 11:57

צריך הרבה תפילות כדי לזכות להחליט החלטה טובה

(3) יעל, 30/8/2010 13:33

אלף תודות לה' ולך

המון תודה לך- מאוד יעזור לי - מקווה להעביר לילדיי המתבגרים-ותודה לה' על העיתוי המושלם כמו שרק מלך מלכי המלאכים יכול לתכנן....

(2) , 25/8/2010 08:14

מאמר מקסים וחשוב. תודה רבה!

(1) אנונימי, 24/8/2010 08:12

תודה

תודה על תוכן המאמר, הגיעה בדיוק בזמן !

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub