בום! המטוס הקל בו טסתם התרסק על צלע ההר. אתם חיים ואפילו לא נפצעתם, אבל זוהי שעת אחר צהריים קרה באמצע דצמבר.

אין לכם זמן לבזבז על "משחק ההאשמות" ולהאשים את הטייס, את החברה שהשכירה לכם את המטוס או את הממשלה בשל פיקוח לקוי על התעשייה האווירית. אין לכם זמן לבזבז על משחק ה"לו יהי": "אילו רק השתמשתי בחברה אחרת או נסעתי ברכבת..." שם, על צלע ההר, השמים הולכים ומתכהים והאוויר מצטנן יותר ויותר, ומה שמעניין אתכם עכשיו הוא איך לשרוד.

 אם אתם מחפשים אסטרטגיות להישרדות רוחנית, להלן תוכנית ארבע הנקודות שלי.

1. הגדירו מחדש מהי הצלחה

לקראת סיום לימודיי בתיכון, נחשבתי על ידי חבריי ללימודים בתור זאת ש"יש לה הכי הרבה סיכויים להצליח". צלם ספר המחזור ערם על הרצפה שטרות והושיב אותי ביניהם, כשידי מושטת לגרוף את הממון. ככה הוא הבין את נושא ההצלחה.

למרבה האירוניה, נראה שב-42 השנים שחלפו מאז צילום התמונה, דווקא אני היא זאת שהרוויחה הכי מעט כסף מכל בני כיתתי. ובכל זאת, אני מחשיבה את חיי כסיפור הצלחה, משום שמטרת חיי מעולם לא הייתה לעשות כסף.

הצלחה מוגדרת על פי המטרה, כך שאם מטרתנו היא הצלחה מקצועית ואנחנו מאבדים את מקום העבודה, סביר מאוד שנרגיש שאנחנו כישלון. אם המטרה שלנו היא להתעשר ואנחנו מפסידים חצי מערך ההשקעות שלנו, אז סביר שנרגיש שנכשלנו.

גם כשהשווקים הפיננסיים רעועים וחסרי יציבות, אין זה מונע מאיתנו להצליח להגדיר מחדש את המטרות שלנו,

עם זאת, גם כשהשווקים הפיננסיים רעועים וחסרי יציבות, אין זה מונע מאיתנו להצליח להגדיר מחדש את המטרות שלנו. אסטרטגיית ההישרדות הרוחנית דורשת הגדרת מטרה רוחנית בחיים.

מטרתה הרוחנית של היהדות היא להתקרב לא-לוהים, על ידי כך שנהפוך להיות יותר "א-לוהיים". קרבה בעולם הפיזי נאמדת על פי מרחק; קרבה בעולם הרוחני נאמדת על פי מידת הדמיון בינינו לבין הא-ל. הדרך "להתקרב לא-לוהים" היא להיות יותר ויותר דומים לו. לכן, ככל שנהיה יותר רחמנים, נדיבים, ישרים וסלחניים, כך נתקרב לא-לוהים ונשיג בצורה טובה יותר את מטרתנו הרוחנית. זוהי הצלחה.

כשיש לנו מטרה רוחנית, הכוח חוזר לידינו. אף אחד אינו מסוגל לבלום משברים כלכליים – לא הממשלה, לא הבנקים וגם לא וול-סטריט, אבל אם המטרה שלנו היא לעשות יותר חסד, ואנחנו מפתחים לעצמנו תוכנית ריאלית כיצד להתקדם במעלה הדרך - כמו למשל, להתקשר פעמיים בשבוע לקרובת משפחה מבוגרת ובודדה - אז הצלחתנו נמצאת כל כולה בידינו.

מטרה רוחנית אינה אמורה להיות נקודת משען כשכל השאר קורס. מטרה רוחנית היא המטרה החכמה והיעילה ביותר שיכולה להיות לאדם. אם נמקד את חיינו על מטרות חיצוניות (עושר, מעמד, הנאה, תהילה, יופי, נוחיות וכו'), זה כמו להשקיע בנברשות על הטיטניק. בסופו של דבר, הכל ירד לאבדון.

אולי תאמרו, "בסדר, אני יודע שהחיים נגמרים אחרי 80 או 90 שנה, אבל אני רוצה לחיות בנוחות ובעושר כל עוד אני כאן" - כרטיס נסיעה במחלקה הראשונה בטיטניק עלה 4,700$ (שווה ערך ל-50,000$ היום). האם אדם שפוי כלשהו יטען שכרטיס נסיעה במחלקה הראשונה של הטיטניק היה השקעה טובה, בגלל שתאי השינה היו כל כך מפוארים והשטחים הציבוריים כל כך מדהימים והאוכל פשוט גורמה? הספינה שטה במשך ארבעה וחצי ימים בסך הכל!

אורך חיינו בעולם הזה, בהשוואה לאורך ימיה של הנשמה האלמותית שלנו, לא מגיע לארבעה וחצי ימים. האם באמת שווה להשקיע בכרטיס למחלקה הראשונה של החיים בעולם הזה?

הנשמה שלנו שואפת למטרות הרוחניות. להשקיע את החיים כדי להפוך להיות נדיבים יותר, ישרים יותר, סבלניים יותר - זוהי השקעה שתישאר לנצח.

2. יצירת קשר עם א-לוהים

הצלחתה של כל מערכת יחסים שהיא - בין אם עם בן/בת זוג, חברים או ילדים - תלויה בתקשורת. אנחנו יוצרים קשר אינטימי ואישי עם א-לוהים על ידי כך שאנו מתקשרים איתו.

דברו עם א-לוהים בְּקוֹל ובשפה שלכם, ישר מהלב, במשך חמש דקות מידי יום

בנוסף לתפילה, הדרך הטובה ביותר להעמיק את הקשר האישי שלנו עם א-לוהים, היא לפנות אליו בּקוֹל ובשפה שלנו, ישר מהלב, במשך חמש דקות מידי יום. בשביל זה צריכים להיות לבד בחדר או בחצר האחורית או בפארק או במכונית (אל תנסו את זה בפרהסיא, אפילו אם תקועה לכם באוזן אוזנייה של הנייד!).

ספרו לא-לוהים על מה אתם חושבים, מה מדאיג אתכם בעתיד, מה מטריד אתכם מהעבר. אבל זכרו, א-לוהים הוא הרבה יותר מסתם פסיכולוג. לפסיכולוג שלכם הייתם אומרים: "אני מפחד שיפטרו אותי. החברה שלנו כבר פיטרה המון עובדים, ואני חושש שמא אני אהיה הבא בתור. אני לא יכול לישון בלילה מרוב דאגה." הפסיכולוג ירשום לכם פרוזק וישלח אתכם הביתה.

לא-לוהים אנחנו יכולים לומר: "אני מפחד שיפטרו אותי. החברה שלי כבר פיטרה המון עובדים, ואני חושש שמא אני אהיה הבא בתור. אבל אני יודע שאתה מנהל את העולם, ואני יודע שהעבודה שלי באה ממך, אז בבקשה תעשה שאני אמשיך לעבוד בה. אבל אם אתה מחליט שאני צריך לאבד אותה, בבקשה תמצא לי עבודה אחרת. או אולי יש לך רעיונות אחרים איך אני אמור למלא את זמני בשלב זה של החיים. אני יודע שאתה מנהל את העולם, ואיפה שתשים אותי שם אני צריך להיות. בבקשה תן לי אמונה לזכור את זה בכל יום ויום." בלי הפרעות שינה, בלי פרוזק.

תקשורת יעילה נובעת מאהבה. לא משנה מה איבדנו, האם אנחנו עדיין יכולים לנשום, ללכת, לראות, לשמוע, לחשוב ולהניע את ידינו? כל היכולות האלה הן מתנות מא-לוהים, ביטוי לאהבתו אותנו. חושו באהבתו המוחשית כלפינו, ואמרו לו כמה אתם אוהבים אותו, או רוצים לאהוב אותו. כשמדובר בא-לוהים, אפילו כשרוצים לרצות לאהוב אותו זה יכול להספיק.

3. העשירו את רשימת הדברים שגורמים לכם הנאה

אם אינכם יכולים להרשות לעצמכם חופשות במלון חמישה כוכבים או לצאת למסעדות לעתים קרובות, אל תגזרו על עצמכם חיים נטולי הנאה. היהדות מאמינה בחשיבותה של ההנאה. לכן השבת אינה רק יום של עונג רוחני, אלא גם של הנאה גשמית. במקום לוותר על כל ההנאות, העשירו את רשימת הדברים שגורמים לכם הנאה.

נסו לצאת להליכה ארוכה עם בן/בת הזוג או ידיד/ה מספר פעמים בשבוע. בעלי ואני מנסים ללכת ארבעים דקות, ארבע פעמים בשבוע. להרגל הזה יש שלושה רווחים:

• זאת הזדמנות לצאת אל הטבע
• זה טוב לכושר (ובלי תשלום לחדר כושר
• זה טוב למערכת היחסים שלכם (אל תקחו אתכם סלולריים!)

עשו טוב. אחת ההרגשות הנפלאות ביותר שניתן לחוש מגיעה אחרי שעושים טוב לאחרים. והכוונה היא להושיט עזרה ממש, לא לשבת ליד המחשב ולחתום על עצומות און-ליין. להלן כמה אפשרויות:

• התנדבו לפרויקט חונכות.
• התנדבו לבית חולים קרוב, לבית תמחוי, או למוסד סיעודי.
• נקו את השכונה שלכם.
• למדו מישהו יהדות (או אולי עברית לעולה חדש).
• התקשרו מידי יום לאדם בודד.
• לכו לשכן חולה, ליולדת, או למי שמתאבל על קרוב, והציעו לקפל כביסה או לעשות עבורם שליחויות.

4. צפו לישועה

היהדות הביאה לעולם את מושג הזמן הליניארי. כפי שמסביר תומס קהיל ב"מתנות היהודים" (The Gifts of the Jews), לפני שהיהדות עלתה על בימת ההיסטוריה, כל העמים הקדומים התייחסו אל הזמן כאל תופעה מעגלית. מעגלים החגים ללא מטרה סביב סביב. מושג הזמן הליניארי היהודי מבוסס על כיוון ומטרה. בדיוק כפי שחיים אישיים נעים כלפי מטרה או תכלית שהופכים את כל המתרחש בחיים אלה לבעל משמעות, כך גם קיימת מטרה ותכלית להיסטוריה האנושית בכללה.

מטרת ההיסטוריה היא גאולה, המוכרת במילים אחרות כימות המשיח. כפי שהנביאים תיארו אותה בלשונם הצחה, זאת תהיה תקופה של מודעות עולמית לא-לוהים ולערכי השלום - "וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות".

המצב הנוכחי בעולם אמור לעורר אותנו לשאוף לגאולה, והכי חשוב, להניע אותנו לפעול

פסוקים כגון זה לא נועדו רק כדי לקשט בהם קירות באו"ם. אמונה בימות המשיח כמטרת ההיסטוריה היא אחד משלושה עשר עיקרי האמונה שערך הרמב"ם. התלמוד מספר לנו שאחת משש השאלות שכל אחד מאיתנו יישאל כשיגיע לעולם הבא תהיה: האם ציפית לגאולה?

המצב הנוכחי בעולם – על המשבר הכלכלי, הג'יהאד המשמש ובא, האיום הגרעיני של איראן, והמשבר המוסרי שבא לידי ביטוי בשחיתות השלטון, בהונאות של מיליארדים, ובניצול מיני של אנשים צעירים יותר ויותר - יכול להוביל בקלות לייאוש. אך במקום זה, הוא אמור לעורר אותנו לשאוף לגאולה, והכי חשוב, להניע אותנו לפעול.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי לקרב את הגאולה? תכליתו של עם ישראל היא להיות "אור לגויים". הפכו את עצמכם למודל להתנהגות מוסרית, בייחוד בהתנהלותכם העסקית. אם יהודי אחד כמו ברנרד מאדוף יכול להכתים את עם ישראל ולדחות את הגאולה בדרכיו הנואלות, כל מה שצריך כדי לזרז את הגאולה הוא שיהודי אחד כמוכם ינהג במצפוניות וביושר קפדניים.

הבחירה של חנוכה

ניצחון היהודים על היוונים, אותו אנו חוגגים בחנוכה, היה הרבה מעבר לניצחון צבאי. היה זה ניצחונה של הרוחניות היהודית על החומרנות היוונית. היהודים דגלו בהשקפת עולם שאופיינה במטרות רוחניות, קשר עם א-לוהים, אלטרואיזם ותכלית שמימית הן לאדם והן להיסטוריה העולמית. היוונים לעומתם, דגלו בהשקפת עולם שרוממה את העולם הגשמי: אמנות, מדע, ספורט ופילוסופיה.

התבוננות בעולם היום מגלה בבירור שהקרב עדיין לא תם. כל אחד מאיתנו יכול לבחור מה ישלוט בחייו: אוריינטציה חומרנית או רוחנית? בכוחנו לחזור על ניצחון החנוכה בחיינו אנו.