בשנה שעברה, ביום שלפני חנוכה עברה על העיר סיאטל, בה אנו מתגוררים, סופה עזה (שזכתה במכרז השירות המטאורולוגי לשם הרשמי: "הסופה של ערב חנוכה"). כמיליון בתים נותקו מרשת החשמל, כולל כמעט כל בית באִי שלנו, שבו חיים 24,000 תושבים. עצים שקרסו חסמו את הדרכים הקרובות לביתנו, והפילו בקריסתם עמודי חשמל וטלפון - שחוטיהם התדלדלו מהם רפויים ומסובכים זה בזה על הקרקע. הערכנו שאין שום סיכוי שהחשמל יחזור בזמן הקרוב.

מכיוון שכל התוכניות ליום זה בוטלו - כולל לימודי הילדים והעבודה שלי, ומכיוון שהטמפרטורה בחוץ הייתה בסביבות המינוס 1, התחלתי לתכנן כיצד להתארגן ללילה הראשון של חנוכה ולסעודת השבת – בלי חשמל.

למרבה המזל, יש לנו אח-עצים שיכולה לחמם חלק ניכר מהבית ושניתן לבשל עליה (במקום על הכיריים החשמליות שלנו) – כך שאנחנו לא עומדים לרעוב או לקפוא. את החלב ויתר המוצרים הרגישים העברנו למרפסת, שם הם זכו לקירור והקפאה טבעיים.

חלה שאפיתי שבוע קודם, יצאה מהמקפיא השובֵת וחוממה מעל האח. עטפנו דג סלמון בנייר אלומיניום וצלינו אותו על הגחלים. מטבעות ו'תפוזי' שוקולד שקיבלנו במתנה יהיו הקינוח הצנוע שלנו. בזמן שבו מדפי החנויות מתרוקנים במהירות והתושבים מוזהרים לא לצאת לדרכים - הן מבחינה בטיחותית והן כדי לשמור על הדלק יקר המציאות – עדיף שנאכל מה שיש לנו.

כבר ארגנתי את כל מה שאני צריכה לחנוכה – חנוכייה, נרות, דמי חנוכה, סביבונים, ספרים על חנוכה. אמנם לא יהיו לביבות או סופגניות (לא הצלחנו להביא את השמן לטמפרטורה גבוהה מספיק על האח), לא יהיו מוזיקה או תקליטורי סרטים לחנוכה, אבל את הבסיס יש לנו.

הדלקת החנוכייה במטבח הקר והמחשיך, גרמה לקטנים לעקוב אחר התהליך בדממת יראה. החשיכה והעצים הרבים שנטועים ברחוב שלנו, הסתירו כמעט לחלוטין את בתי השכנים. שרנו שירי חנוכה – "מי ימלל" הייתה הבחירה המובנת מאליה כאן – ואריאלה, בת השלוש שלי, אפילו המציאה כמה שירי חנוכה משל עצמה.

נצנוץ השלהבות הקטנות בחשכת הבית, גרם לי לחזור אחורה בזמן. בפעם הראשונה הרגשתי שאני מבינה לעומק את שלהבת התקווה הקטנה שבערה כפי הנראה בליבות המכבים, כאשר הדליקו את המנורה בבית המקדש המשוקם, מתפללים שאיכשהו יספיק השמן בכד הקטן שמצאו ליותר משבוע שלם - עד ששמן חדש ימוצה ויגיע.

חשבתי על חגי החנוכה הפשוטים שהסבים שלי ודאי חגגו, בימים שטרם עידן החשמל, בעיירתם הקטנה בלבוב שבפולניה. הלילות ההם ודאי דמו מאוד ללילה הזה - חשוכים וצוננים, מוארים רק בנרות ובשמחה הפשוטה של חגיגת חירותנו לעבוד את א-לוהינו כיהודים.

בלי אורות חשמל שיסיחו את דעתנו, נראה כאילו כל הערב מקבל איכות אינטימית מכושפת

בלי אורות חשמל שיסיחו את דעתנו, נראה כאילו כל הערב מקבל איכות אינטימית מכושפת. סיפרנו את סיפור החנוכה, הצטופפנו יחד כדי להתחמם בתוך מעגל הזֹהַר הכתום של האח. ילדי הגן שלי גילו בגרות מתוקה, כשהתברר שהמתנות הקטנות שקיבלו לחנוכה הן פלסטלינה רכה, שבה לא יוכלו לשחק לפני שהבוקר יעלה ויביא עמו אור.

לקראת שקיעה, זכו נרות החנוכה בתגבורתם של נרות השבת. כמנה ראשונה בסעודת השבת, אכלנו כמה קלמנטינות - מהטעימות ביותר שטעמתי בחיי. ישבנו לצד חלון שחור משחור שלא הואר מפנסי הרחוב, והסכמנו פה אחד שזאת החלה הכי טעימה שאפיתי אי פעם. כל מנה הייתה נהדרת, וחמימותה - מתנה נפלאה.

כדי לשמור על החום, סגרנו את דלתות חדרי השינה. שוחחנו, התחבקנו ושיחקנו עם שלושת הילדים שלנו אל תוך הלילה, ואז התכרבלנו על הספות ובשקי שינה סביב האח החמימה, לשנת לילה משותפת. לילו השני של חנוכה חלף באופן דומה למדי.

שבוע אחר כך, חלק מידידינו עדיין לא חוברו לרשת החשמל, כולל הרב שלנו. חלק מהאזורים בסיאטל נאלצו להמתין שבועיים שלמים בטרם חוברו לרשת החשמל.

לנו היה יותר מזל. למרות שחשבנו שבמשך כל ימי החנוכה לא יהיה לנו חשמל, האורות שלנו חזרו יומיים אחרי שכבו.

הסתובבתי בבית לוחצת על מתגים ומקשיבה לנהמתו המנחמת של מפזר החום, והבנתי כיצד אני חיה בנס חנוכה פרטי משלי – נס האור, כשחשבנו שהוא ייעדר זמן רב. הנס לזכות בסופו של דבר בחנוכה החווייתי ביותר בחיי, למרות הקשיים.

השנה, אני חושבת שאולי נכבה בעצמנו את כל האורות ונעשה את זה שוב. נראה לי שלחנוכה לא תהיה אותה השפעה, בלי אותן להבות זעירות העומדות לבדן באומץ מול החושך.