משהו לא מסתדר לכם עם רשימת המתנות שהילדים שלכם מזמינים בתור דמי חנוכה? חרדת מכבים לא מוכרת גוברת על חרדת תגי המחירים הרגילה?

אולי אלה "הצעצועים החמים לחג", שהם בכלל לא צעצועים?

בית בובות ברבי (פישר פרייס) 349 ₪; מצלמה דיגיטלית 599 ₪ (קידיזום); מכונית מרוץ הימוטו אסקדה על שלט מהירות עד 60 קמ"ש 999 ₪; מסגרת תמונות דיגיטלית של ברבי פלוס שלט; נגן די.וי.די קשיח מיוחד לילדים; וכמובן, כמה צעצועים שאפילו לא מתחזים לצעצועים, יהלומי הכתר של השלל הטכנולוגי לחנוכה: סלולאריים, איי-פודים ומחשבים ניידים.

אנחנו מגלים שרגלם האחת של הילדים נטועה בממלכת הילדות, והשנייה נטועה היטב בטכנולוגיה ובדברים שבאופן נורמאלי היינו מקשרים למבוגרים. מומחים אומרים שהחשש ממוצרי טכנולוגיה גבוהה אינו נובע מעצם קיומם, אלא מכך שהם מחליפים במהירות ובאגרסיביות את המוצרים הטובים והוותיקים – המוצרים החביבים שכולנו גדלנו עליהם, צעצועים לא-אלקטרוניים, לא-מנצנצים ונטולי סיפוק מהיר, שהציתו במשך דורות את רשימות דמי החנוכה של הילדים – ואת דמיונם.

"צעצועים מהסוג הישן, כמו כדורי גומי אדומים, קוביות בנייה פשוטות, פלסטלינה וצבעים, שלא עולים כל כך הרבה, ולרוב מוסתרים במדפים אחוריים, הם בדרך כלל הרבה יותר בריאים לילדים מאשר הצעצועים האלקטרוניים הארוזים בקופסאות מפוארות יותר ומחירם מסתיים תמיד ב-99 אגורות", מסבירה קטי הירש-פסק, פסיכולוגית התפתחותית.

האם תהיתם אי פעם מדוע ארכיאולוגים מוצאים בובות תינוק כרוכות יחד עם מומיות מצריות עתיקות, מרכבות צעצוע מימי יוליוס קיסר, וקירות מערות שעוטרו במקבילה הפרהיסטורית לעפרונות צבעוניים?

משום שאובייקטים אלה הם כלים בני אלמוות לילדות. הם מקפצות בסיסיות ללמוד כיצד פועל העולם, הם כלי מחקר, וגם כלי תרגול כיצד להיות אמהות, אבות, מכבי אש ומורים. ילדות היא תהליך למידה מתוכנן, וצעצועים מסורתיים הם חלק חשוב בתוכנית הלימודים.

"חשיבותו המרכזית של משחק יצירתי בהתפתחות הבריאה של הילדים נתמכת היטב במחקרים רבים", אמרת ג'ואן אלמון, מתאמת הסניף האמריקאי של "הברית למען הילדוּת", ארגון בינלאומי המקדם חיים בריאים לילדים. "ועדיין, משחקי הילדות הבלתי מתוחכמים, כפי שאני מכנה אותם, נמצאים בסכנת הכחדה."

כבו את מחשב-הכף-יד, נתקו את האינטרנט וקחו לעצמכם חופשת מסך נחוצה

למרבה העצב, אין להורים הרבה מה לעשות כדי לבלום את ההתפתחות האבולוציונית החברתית מתינוקות בארץ הצעצועים לילדים בנתיבים האלקטרוניים. אבל אנחנו יכולים להשיב מלחמה באיזון בריא. ההצעות הבאות יעזרו לכם לשמור על גחלת היצירתיות והדמיון של ילדיכם למשך המצאות טכנולוגיות רבות שעתידות לבוא.

זמן מסך מוגבל. על פי המחקר, ילד ישראלי ממוצע יושב מנותק מול הטלוויזיה בין 3 ל-3.5 שעות ביום – לא כולל זמן מחשב. מומחים ממליצים להגביל את הילדים ללא יותר משתי שעות צפייה בטלוויזיה, מחשבים ומשחקי וידיאו גם יחד. פשוט, אם אף פעם לא נגיד לילדים שלנו להפסיק להשתמש במוצרים האלקטרוניים, רוב הסיכויים שהם לעולם לא יפסיקו.

העסיקו אותם בצעצועים קלסיים. חנוכה נותנת לנו הזדמנות מצוינת להעניק לילדינו התנסות במשחקים יצירתיים כמו בובות תיאטרון, משחקי הרכבה ובנייה, פלסטלינה ומערכות כלי אוכל. "הילד(ה) שלכם בונה את דמיונו סביב הצעצועים הפשוטים האלה" אומרת הירש-פסק. "הצעצועים אינם קובעים מה הילד שלכם יעשה, אלא הילד קובע מה יעשו הצעצועים".

קבלו את הבלגן. תרגול יצירתיות יכול ליצור הרבה יותר בלגן ממשחקי וידיאו או צפייה בטלוויזיה, אז תניחו דפי עיתון ישנים על הרצפה, כסו את השולחן במפת ניילון, בחרו מקום בבית שישמש את הילדים, ואז הניחו להם לבלגן אותו.

בחרו צעצועים ומשחקים אלקטרוניים טובים. זה שיש למשחק רכיבים אלקטרוניים לא אומר בהכרח שהוא חסר תועלת. מלאו את תאוותם הטכנולוגית של ילדיכם בלי להתפשר על יצירתיותם בכך שתחפשו אחר צעצועים אלקטרוניים המציעים אפשרות לצמיחה ודמיון.

חגגו את השבת. יום השבת הוא יום שיועד משמים למנוחה מכל הדברים הטכנולוגיים, ו-24 שעות תמימות בהם הילדים יכולים לקחת חלק במשחק בסיסי ודמיוני. קופסא פשוטה מלאה בצעצועים ללא בטריות שיוצאת החוצה עם השקיעה בכל יום ששי, תכניס את הילדים לאווירת משחק שבתית.

תנו דוגמא אישית. תודו, גם אנחנו מכורים למשחקים טכנולוגיים לא פחות מילדינו. אז כבו את מחשב-הכף-יד, נתקו את האינטרנט וקחו לעצמכם חופשת מסך נחוצה. ואם יצא לכם להיכשל בכמה פנטזיות על גיבורי על ולדמיין הרפתקאות בסלון, אל תהססו להצטרף אליהם לטיסה.