במשך שמונת הלילות והימים של חנוכה, אנחנו חוגגים את ניצחון האור על חושך ההלניזם, וגם את חנוכתו המחודשת של המקדש שחולל על יד  היוונים. נוכל להשתמש בשמונת הימים האלה, שבהם אנו מתמקדים בטהרה שהחזירו המכבים למקדש, כדי להקדיש את עצמנו מחדש להתנהגות אוהבת יותר.

הרעיונות הפשוטים הבאים יכולים לעזור להכניס את ההחלטות שלנו לפעולה, ולהוביל לבית חמים יותר, שמח יותר במשך החנוכה - ואולי אפילו גם במשך השנה כולה.

  1. דברו בנחת אל בני הזוג ואל ילדיכם. הילדים רבים... בן/ת הזוג שכח/ה להביא את הבגדים מהניקוי היבש... כל מצב שעלול לגרום לתסכול ולדיבור כעוס הוא הזמן המושלם לנסות לרסן את עצמנו ולדבר בנועם. גם במהלך השיחות היומיומיות נסו לדבר ברכות.

  2. השאירו קצת כוח בסוף היום לבני הזוג. כשסוף-כל-סוף הילדים ישנים, הכלים מודחים, החשבונות שולמו, הארוחות הוכנו... לפעמים כבר לא נשאר לנו שום כוח ליותר מאשר ספר טוב וכוס תה. בחנוכה הזה, שִמרו קצת כוח ותנו לבני הזוג שלכם תשומת לב. אחרי שהבית שקט, אכלו יחד סופגניה, שתו משקה חם ותיהנו מהתענוג הנדיר של כמה דקות פרטיוֹת ביחד.

  3. הבליגו על משהו שבן/בת הזוג שלכם עש/תה, משהו שבדרך כלל מרגיז אתכם. בין אם הוא השאיר כלים מלוכלכים בכיור או שהיא גמרה את הקפה עד לפירור האחרון, החליטו לא להניח לדברים הקטנים האלה לשלוט בכם, ותראו כמה ביתכם יהיה נעים יותר.

  4. חפשו סיבות לשבח את הילדים מדי יום. תִפסו את הילדים שלכם בנקודות הטובות שלהם. האם הם נכנסו לאמבטיה בשמחה? הכינו שיעורי בית? גמרו את ארוחת הבוקר? שיחקו יפה יחד? אספו את הצעצועים? אל תחכו לציוני המבחן הגדול או להבקעת הגול המנצח, כדי לחלק מחמאות. גם בהתנהגותם היומיומית יש הרבה שניתן לשבח.

  5. חייכו אל כל אחד מבני המשפחה כשהם נכנסים ויוצאים במשך היום. חיוכים לא עולים כסף, אז חלקו אותם בנדיבות. חיוך מעביר במהירות לאחרים את רגשותיכם החמים ומזכיר להם שאתם אוהבים אותם. אמנם הלחץ בבוקר משגע, אבל אסור לנו להיות עסוקים או סחוטים מכדי לחייך לאהובים עלינו – כאשר אנחנו יוצאים לענייני היום, או כשכולנו חוזרים הביתה ומרוץ שיעורי הבית/ארוחת הערב מתחיל.

  6. הכינו יחד סופגניות או עשו פעילויות משותפות אחרות עם הילדים. מה הילדים שלכם הכי רוצים? לא כסף או טיול ללונה-פארק – אלא את תשומת הלב שלכם. פנו מעט זמן רק בשבילם במשך החנוכה. הכינו יחד סופגניות (בלי להילחץ מהבלגן – ראו מתכונים כאן). שבו איתם על הרצפה ושחקו בסביבון. הכינו יחד קישוטי חנוכה ותלו אותם על דלת הכניסה. תנו להם לקלף או לגרר יחד אתכם את תפוחי האדמה עבור הלביבות. העניקו להם את מלוא תשומת הלב, ותלמדו עליהם כל כך הרבה וגם... תיהנו מחברתם.

  7. המעיטו להתלונן או להיות שליליים ליד הילדים שלכם. תמיד יש ימים טובים וימים רעים. דברים מרגיזים קורים לפעמים; שמרו על פרופורציות. אל תתנו למשפחה שלכם לשמוע אתכם מתלוננים כל הזמן. נסו להיות חיוביים. תנו לילדים לשמוע את ה"או יופי, הטכנאי מגיע מייד לתקן את המדיח" ולא את ה"אוף, שוב נתקע המדיח". אל תסכימו להיות מקור לאווירה שלילית בבית שלכם. כל המשפחה תרוויח מאווירה אופטימית יותר, ואתם תראו לילדים שהדברים הקטנים לא צריכים לדכא אותם.

  8. עשו את שבת חנוכה יום מיוחד למשפחה שלכם. אולי אתם לא יוצאים לבית הכנסת בדרך כלל, או מדליקים נרות שבת, אבל עשו זאת בכל אופן - בשבת חנוכה. הקדישו את כל היום להיות עם המשפחה והתמקדו ברוחניות של היום. קנו או השיגו בהשאלה ספרי חנוכה וקראו אותם יחד. צאו לטיול רגלי. הגישו ארוחות מיוחדות. שירו שירי שבת וחנוכה, ותיהנו מחמימותם של השבת והחג כזמן משפחתי מיוחד.

עם המאמץ לסילוק האווירה השלילית מבתינו בחנוכה, נוכל לראות את חמימותם של הנרות משתקפת בכל אחד מבני המשפחה, והבית יתמלא אור.