נס החנוכה לא נעשה על ידי א-לוהים לבדו – גם המכבים מלאו תפקיד קריטי בהבסת היוונים בשדה הקרב. היה כאן שילוב של אומץ אנושי והשגחה עליונה. מתתיהו ובניו ניצחו משום שהם היו מספיק חכמים להבין, שלמרות שבתור יהודים אנחנו אוהבים שלום, ישנם זמנים מסוימים בהם אנחנו נדרשים לצאת למלחמה.

ובזה לא היה קל לבני עמנו להודות – לא אז ולא היום.

פסיכולוגים אומרים שיש שתי דרכים בסיסיות להתמודד עם החיים: להילחם או לברוח. כשהאדם נתקל בכל קושי שהוא, הוא יכול לנסות להתמודד, להיאבק ולהילחם בקושי ולהתגבר עליו, או לברוח ולוותר מלכתחילה.

יש שיתרצו את הבריחה מהתמודדות בתור תגובה דתית נכונה – הניחו לי לא לעשות כלום, ואם א-לוהים רוצה באמת בתוצאה מסוימת, שהוא יטפל בעניין לשביעות רצונו.

כפי ששמעתי פעם את הרב סולוביצ'יק מסביר, זאת הייתה דרכו של יעקב אבינו כבר בהיותו ברחם אמו. יעקב נוצר תחילה, והיה אמור להיוולד לפני אחיו. מבחינה טכנית, הוא היה הבכור על כל הזכויות הנלוות לבכורה. ובכל זאת, אחיו עשיו, נדחף לצאת לפניו. " וְאַחֲרֵי כֵן יָצָא אָחִיו וְיָדוֹ אֹחֶזֶת בַּעֲקֵב עֵשָׂו, וַיִּקְרָא שְׁמוֹ יַעֲקֹב" [בראשית כה, כו]. עצם השם יעקב נובע מהמילה עקב. יעקב נאחז בעקב אחיו, וכבר בתחילת חייו נרמס על ידי אחיו בצורה לא הוגנת כשזכויותיו נשללות ממנו בכוח.

חייו של יעקב המשיכו להתקדם, כשהוא פועל על פי הפילוסופיה הפנימית ש"ילדים יהודים טובים לא רבים". תאומו עשיו רימה את אביו יצחק וגרם לו להאמין שהוא הבן הצדיק והראוי יותר – ואלמלא התערבותה של אמו, יעקב לא היה מוציא מילה מול חוסר הצדק המשווע הזה.

כשיעקב אוהב את רחל, וחמיו מחליף את כלתו ומאלץ אותו להינשא לאחותה לאה, הוא מגיב בקבלה שקטה של החובה לעבוד שבע שנים נוספות על מנת לזכות ביד האישה שכבר הייתה שייכת לו מן הדין.

פסיביות מול רוע וקבלה שקטה של התעללות, הגדירה את התיאולוגיה של יעקב. יעקב בסופו של דבר הבין את טעותו, בסיפור הדרמטי ששינה באופן מהותי כל כך את תפיסתו, עד כדי שינוי שמו - שינוי שהעיד שתפיסת העולם החדשה שלו פשוט הפכה אותו לאדם אחר.

כשיעקב נשאר לגמרי לבד, הוא הותקף על ידי תוקף מסתורי שחכמינו ז"ל מתארים כשרו של עשיו, שליחו ומייצגו של הרוע – יעקב הבין שאין לו ברירה אלא להילחם. בסופו של ליל מאבק ארוך, יעקב נותר מוכה צולע, אולם הוא גם זכה בברכה. כעת הוא כבר לא יעקב שדורכים עליו, אלא מרגע זה ואילך הוא ישראל – "כִּי שָׂרִיתָ עִם אֱ-לֹהים וְעִם אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל" [בראשית לב, כט].

יעקב אמנם נפצע, אבל הוא ניצח במלחמה החשובה יותר – המלחמה על חוסר נכונותו הקודמת להיכנס למאבק. יעקב ניצח את הניצחון החשוב מכל – הוא סוף סוף הצליח לכבוש את עצמו.

המפרשים שואלים מה משמעות הצליעה שלו, ומסבירים, שהדבר פשוט הראה שהוא לעולם לא יוכל שוב לברוח מכל אדם או מקום, ואפילו לא מעצמו.

שינוי שמו של יעקב לישראל שונה מזה של אברם לאברהם. מהרגע בו הפך אברם לאברהם, הוא לעולם לא ישוב להיקרא עוד בשמו הראשון. השם אברהם מגדיר את משימתו החדשה כ"אב המון גויים", הראשון שיביא את המונותיאיזם לתודעת העולם. שינוי השם היה מוחלט.

שלום הוא המטרה האולטימטיבית, אולם עד לימות המשיח, המלחמה תיוותר כורח מצער

לעומת זאת, גם אחרי שיעקב הפך לישראל, כשהפציפיסט הפך ללוחם, אנו עדיין מוצאים מקומות שבהם הוא נקרא בשמו הקודם. הסיבה לכך ברורה, כפי ששלמה המלך תיאר בצורה יפה כל כך בספרו קהלת: "עת מלחמה ועת שלום". שני השמות יבואו לידי שימוש, ושתי הדרכים יבואו לידי ביטוי.

שלום הוא המטרה האולטימטיבית. אולם עד לימות המשיח, המלחמה תיוותר כורח מצער.

היינו רוצים לחקות רק את דרכו של יעקב שישב בשלווה באוהלו והקדיש את חייו ללימוד. אולם כל עוד קיימים דומיו של עשיו שמאיימים על קיומנו, אנחנו יודעים שאנחנו חייבים לאמץ לעתים את זהותו של ישראל ולהילחם באויבינו.

את זה הבינו המכבים. למרות שהם ודאי היו מעדיפים למלא בשלווה את תפקידם ככהנים, הם הבינו את האחריות שהונחה על כתפיהם עם איומו הנחוש של צבא יוון להשמידם.

מובן שיהודים טובים לא רוצים לריב. זאת לא הדרך שלנו. אולם העולם חייב לדעת שאנחנו עם ישראל, המגן על ארץ ישראל, וכמו אבינו ישראל, אנחנו נלחם על המשך קיומנו. כמו המכבים, ישראל תצא למלחמה כשחייבים. וזה בגלל שאנחנו כל כך אוהבים את השלום, עד שאנחנו מוכנים להילחם עליו.

וזהו אחד ממסריו האקטואליים של חג החנוכה.