"חורף הוא זמן טוב לדיאטה". רק שאם זה הפך למשפט קבוע, סימן שאנחנו בבעיה.

אם בכל שנה אנחנו עושים דיאטת חורף, זה לא אומר שמשהו בבסיס פה שגוי? האם אנחנו לא שמים לב שאנחנו חגים כל הזמן באותו מעגל? שהמירוץ הזה לא נגמר ושאנחנו חוזרים שוב ושוב לאותה נקודה? וזה במקרה הטוב, לצערי ומניסיוני, אצל רוב האנשים המצב רק הולך ומחמיר משנה לשנה.

התהליך הבא שלכם צריך להיות שונה, כדי שתוכלו לצאת אחת ולתמיד מתוך מעגל ה"דיאטות" ולהפסיק לרדת ולעלות כמו יו-יו למטה ולמעלה ושוב למטה ואז חוזר למעלה.

הנתון העולמי המזעזע שלא מספרים לנו הוא ש-95% מהתהליכים לירידה במשקל מסתיימים בסופו של דבר בעליה במשקל. 95% מהאנשים שפוצחים בדיאטה כלשהי, גם אם ירדו במשקל, בסופו של דבר לא מצליחים לשמר את התוצאה. ופה "קבור הכלב"... החוכמה היא לא לרדת במשקל (כל הכבוד למי שמצליח כמובן), החוכמה היא לרדת בצורה נכונה, כדי שנוכל לשמר את התוצאה ולהישאר רזים ובריאים לכל החיים.

מה הכוונה "לרדת בצורה נכונה"?
האם לא כל ירידה במשקל היא טובה?
האם יש כמה סוגים של ירידה במשקל?
האם יש קשר בין סוג הירידה שלי במשקל, ליכולת שלי לשמר את התוצאה בהמשך?
כיצד יורדים במשקל בצורה נכונה?

שאלות חשובות. בואו נענה עליהן אחת אחת:

האם לא כל ירידה במשקל היא טובה?

ברור שלא! נניח שחלילה וחס מישהו חלה ואושפז בבית חולים, ובמהלך אותו חודש הוא איבד 6 ק"ג ממשקלו. כשהוא יחזור לביתו אף אחד לא יבוא ויאמר לו: "איזה יופי, איך ירדת במשקל? מה עשית? תן לי טיפים, גם אני רוצה לעשות כמוך!" נכון? ברור לנו שמפאת הנסיבות משקלו ירד בצורה לא טובה, ושעכשיו, ברגע שהוא יחזור לתלם, הוא מיד יחזור למשקלו הקודם... (נשמע מוכר?). אם כך, אנחנו מבינים שלא כל ירידה במשקל היא טובה.

האם יש כמה סוגים של ירידה במשקל?

כמובן! וכאן הגיע הרגע לדבר על הנקודה הקריטית ביותר בכתבה זו: הרכב הגוף שלנו! מסת הגוף שלנו מורכבת משרירים, עצמות, נוזלים וכמובן שומנים. כשאתם ניגשים לרדת במשקל, מאיזו מן הרקמות האלה אתם שואפים להפחית? שרירים?! עצמות?! נוזלים?! מובן שלא, אלא אך ורק מרקמת השומן.

כשאנו אומרים שיש כמה סוגים של ירידה במשקל, הכוונה היא שלא כל תהליך - או יותר נכון ושוב לצערנו, רוב התהליכים (95% כזכור) - מתמקד בהכוונה של הפחתת מסת השומן בלבד. אותו חבר מהשאלה הקודמת שאושפז בבית החולים, הוריד מעט מאד ממסת השומן שלו אם בכלל, רוב הירידה במשקל נבעה מהמרכיבים הגופניים האחרים והחיוניים (שרירים, עצמות, מים), ובגלל זה הוא נראה חלש ועייף, וברגע שהוא יחזור לאכול כראוי, הוא יעלה את כל המשקל בחזרה. ברוב הדיאטות אנחנו עושים לעצמנו את אותו תהליך גרוע.

האם יש קשר בין סוג הירידה שלי במשקל, ליכולת שלי לשמר את התוצאה בהמשך?

בהחלט! ברגע שאנחנו יורדים במשקל כמו החבר הנ"ל, ודאי שנחזור אחר כך למשקלנו הקודם, כי מבחינת הגוף משהו רע קרה לו בתהליך הזה - החלישו אותו, פגעו בו, צמצמו את יכולת ההישרדות שלו, תקפו אותו - וברגע שהוא יצא מהצרה הזאת שאליה הוא נקלע, הוא ישאף מיד להחזיר לעצמו את החסר. לעומת זאת, אם נוריד רק ממסת השומן שבגוף, הוא ישמח ויאותת לנו על כך: נחוש אנרגטיים, מלאי מצב רוח, נישן טוב יותר, נחוש קלילים יותר, והכי חשוב - הגוף ירצה לשמר את המצב ולשמור על המשקל החדש שלו ולא לעלות בחזרה.

כיצד יורדים במשקל בצורה נכונה?

כדי לדעת איך כן, נתחיל קודם כל מאיך לא: אסור לעשות שום תהליך שיגרום לגוף את הנזק שתיארנו קודם. אמנם רובנו, תודה לאל, לא היינו במצב של החבר המתואר לעיל, אבל הדיאטות הלא מאוזנות שעשינו, גרמו לנו בדיוק את אותו הנזק. כמו למשל הרעבה עצמית, אכילה לא מאוזנת שאינה כוללת את כל המרכיבים החיוניים, פעילות גופנית מוגזמת בצורה לא מבוקרת ולא פרופורציונלית, שימוש בתרופות כימיות לירידה במשקל וכל שאר "דיאטות הקסם".

כדי לרדת במשקל בצורה נכונה אנחנו חייבים לעשות תהליך מאוזן שיתאים לנו באופן אישי - גם לאורח החיים שלנו, אבל עוד יותר חשוב להרכב הגוף שלנו. ותוך כדי התהליך, אנחנו חייבים להיות במעקב ולוודא לאורך כל הדרך שאנחנו מורידים אך ורק מרקמת השומן שלנו. הדרך חייבת להיות אורח חיים נכון שנבנית באופן פרטני ואישי לכל אחד מאתנו, ולא דיאטה אחידה לכולם. גבר ואישה לא יכולים לעשות את אותו התהליך, נשים בנות 30 ו-60 אינן יכולות לעשות את אותו התהליך, גבר שרירי וגבר שאינו שרירי אינם יכולים לעשות את אותו התהליך... ונראה לי שהנקודה ברורה.

אז מה עושים עכשיו אם רוצים שינוי?

קודם כל חייבים לבדוק את הרכב הגוף שלנו, לשם כך יש משקל מיוחד שמפרט כמה שרירים, שומנים, עצמות ומים מכיל הגוף שלנו. לאחר מכן, כדאי להתיעץ עם איש מקצוע, שיבנה עבורנו תכנית אישית לאכילה ולניקיון-הגוף. ומשם, פשוט לצאת אל הדרך החדשה, ולוודא שזאת תהיה ה'דיאטה' האחרונה בחיים שלנו, כי הפעם השינוי יהיה מתוך הבנה ולמידה, ובעזרת הכלים שנקבל נוכל לרדת בריא ולשמור לכל החיים!

המאמר נכתב על ידי דיאטנים, שמעניקים פגישת ייעוץ חינם בבית הלקוח הכוללת את השקילה המפורטת של הרכב הגוף והכוונה ראשונית ללא עלות וללא מחויבות. לפרטים ולתיאום פגישה ניתן ליצור קשר עם מאיה או אליאב, במייל: coachmydiet@gmail.com.