1. כשילדכם חוזר מיום הלימודים, נסו לשאול בנוסף לשאלה הקבועה והרגילה: "איך היה?" עוד שאלה אחת קטנה: "ואיך היה לחברים שלך?".

בסך הכול משפט אחד, אבל כזה שיעזור לכם לגדל ילד רגיש ואנושי שמסוגל לצאת מאזור הנוחות שלו ולחשוב גם על החבר שלו.

2. מסתבר שגם מורים, כמו כל בני האדם, מתרגשים ומצפים למילה טובה. אין לכם מושג כמה איחולי הצלחה של הורה למורה, בשיחת טלפון ואם פנים מול פנים שווים בעיניו. זה לא צריך להיות משהו בומבסטי. ותאמינו לי שהמורה יזכור לכם את זה לכל השנה. באחריות.

3. מורים הם עם עמוס. מאוד. גם מלאך לא יכול להגיע לכל תלמיד ותלמיד באופן אישי ומספק בכיתה של שלושים תלמידים. אל תחכו שהמורה יזום קשר אתכם, תיזמו את הקשר בעצמכם. להתקשר למורה פעם בשלושה שבועות ולברר על הילד שלכם זה לגמרי הוגן ומקובל:

פעם, פעמיים, שלוש וכבר הילד שלכם ישב על הזום של המורה גם אם תפסיקו להתקשר. ואם משהו מפריע לו (או לכם) אל תשמרו ותפתחו כעסים ורעל. תזמו שיחה ותציפו הכול. רק כך תוכלו להתקדם ולשמור על כנות ואמון בין הצדדים.

4. אל תחכו שילדכם יגיד לכם במידה שקשה לו חברתית או שעושים עליו חרם. כי הוא לא. הקפידו באופן קבוע לדובב איתו כשהוא חוזר מהכיתה ורצוי לא בשאלות סתמיות שמכבות כל רצון לדיאלוג אמיתי כמו: "איך היה לך? טוב? יופי" לכו על שאלות נקודתיות ומעוררת שיחה כמו: " הספקת לרכוש חברים חדשים? כמה? למה דווקא התחברת אליהם?".

5. אולי לחלק מההורים זה נראה הזוי כי הם עובדים, אבל אם תצליחו לערוך ביקור אחד בבית הספר תוכלו לקבל את המידע האמין ביותר שיש:

לא יום הורים, הצגה מיוחדת, טקס יום העצמאות או כל אירוע אחר. לכו ותראו איך בית הספר נראה באופן הטבעי שלו. היכנסו לשירותים. תציצו בכיתה. תפגשו את החברים במסדרון. אל תאריכו בשיחה עם המורים (כי בשביל זה צריך לקבוע פגישה) אלא רק תגידו להם שלום.

תאמינו לי שביקור הפתע הזה נחרת בזיכרון של כל המערכת ואף פעם זה לא מזיק לדעת שבכל רגע נתון אתם עשויים להופיע בבית הספר.

6. למדו את הילד שלכם לומר ולהקדים שלום לכל אדם. בעיקר למנקה, אב הבית, מאבטח והאנשים השקופים שהרבה פחות מתייחסים אליהם. זה מה שיבנה אותו.

7. מעבר לשאלות הרגילות של: "קיבלת שיעורי בית?" ו"איך היה במבחן?" תשאלו גם שאלות שיצמיחו את האישיות שלו כמו:

"זכרת להרים היום את הכיסא?" או "יצא לך לעשות היום משהו טוב עבור מישהו בבית הספר?

אלו השאלות שיהפכו את הילד שלכם למענטש. בן אדם. וזה המון.

8. בכל וויכוח בין המורה לילד שלכם, תנו לילד שלכם את התחושה שאתם מקשיבים לו ולגמרי שם בשבילו אבל שאתם מכבדים גם את המורה.

אם בחרתם להרים שיחה למורה תשתדלו שהילד לא ישמע ודברו בכבוד. כשאתם מכבדים את המורה, אתם קודם כל מכבדים את עצמכם. כשאתם משפילים ופוגעים במורה, אתם פוגעים ומשפילים את עצמכם. ככה זה עובד.

9. כעיקרון נסו כמה שפחות להתערב ולהיות 'הורי הליקופטר'.

אם הילד שלכם ידע שהוא קיבל עוד ניקוד במבחן במתמטיקה לא בגלל שבאמת הגיע לו אלא רק בגלל שלחצתם ואיימתם על המורה אז אולי 'ניצחתם' בקרב אבל לגמרי הפסדתם ב'מלחמה' בגלל שבמוקדם או במאוחר הילד שלכם יצטרך ללכת לבד. בלעדיכם. בית הספר על מגוון המצבים שלו הוא הזדמנות נהדרת להתחיל בכך.

10. למדו את הילדים שלכם לומר תודה על כל ערב כיתה, פעילות או שיחה מעבר לשעות הלימודים.

אם המורה יהיה מרוצה ושמח, הראשונים שירוויחו מכך יהיו הילדים שלכם ואתם.

שתהיה לכם ההורים ולנו המחנכים שנת לימודים מדהימה של צמיחה אמיתית והתחדשות. שנה טובה!