לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
לכודים באינטרנט

לכודים באינטרנט

האינטרנט יכול להיות מקור מדהים למידע אך גם לפיתויים רבים וממכרים. לעתים מה שמתחיל כ"הצצה" רגעית, עלול להפוך במהירות לרוטינה כפייתית שגוזלת שעות רבות מדי יום.

מאת

להורים של ימינו יש המון סיבות לדאגה – שלא נקלטו אפילו על מסך הרדאר ההורי של הדור הקודם. ביניהן, הנזק הפוטנציאלי של השימוש באינטרנט וההתמכרות לו.

התמכרות לאינטרנט יכולה לבוא לידי ביטוי במספר צורות. הרווחת ביותר, אולי, ובכל זאת מסוכנת מאוד - היא הבילוי התדיר בחדרי צ'אט.

כתוצאה מהאנונימיות שמספקים חדרי הצ'אט, בני נוער נוטים במיוחד להתאהב בשותפיהם לשיחה. במקרים רבים, נוצלו צעירים לרעה על ידי מבוגרים בעלי מטרות שליליות, שתרים אחר קורבנות ומוצאים אותם בחדרי הצ'אט.

צעירים אחרים מכורים למשחקי מחשב. הם מבלים אינספור שעות משחק באתגרים האלקטרוניים מלאי המתח ומזרימי האדרנלין, שמסופקים בטווח האינסופי של משחקי המחשב שאליהם ניתן להגיע ברשת.

אחרים מתפתים לצפות בפורנוגרפיה המופצת בחפץ לב, בחינם או תמורת מחיר זעום. את האתרים האלה קל למצוא, הם מעוררים מינית והופכים במהירות להרגל. מה שמתחיל כ"הצצה" רגעית, עלול להפוך במהירות לרוטינה כפייתית שגוזלת שעות רבות מדי יום.

בכל המקרים, הנער לעולם אינו מתכוון להתמכר או משער שהוא יתמכר. הוא פשוט גולש לתומו באינטרנט.

קיימות גם "ההזדמנויות" הבלתי מוגבלות להימור ברשת. מי צריך מסלול מרוצים, מועדון הימורים או אפילו סוכן הימורים שכונתי? לא עובר זמן רב עד שהמשתמש מתמכר לזרם האדרנלין שעובר בו כשהוא מהמר על מאות ואפילו אלפי דולרים, הישר ממבטחי חדר השינה שלו.

לכל הצורות האלה של ההתמכרות לרשת, יש כמה מאפיינים משותפים. בכל המקרים, הנער לעולם אינו מתכוון להתמכר או משער שהוא יתמכר. בתחילה, הוא פשוט גולש לתומו באינטרנט.

מהרגע שנלכד, הוא הופך למשועבד להתנהגות הצורכת יותר ויותר שעות מדי יום. בסופו של דבר, למרות טבעו הכפייתי של ההרגל הממכר, יבטא המכור הכחשה גורפת. הוא יתעקש שהוא אינו מכור באמת; שהוא יכול להפסיק בכל עת שירצה; ושההתמכרות לאינטרנט בשום פנים ואופן אינה פוגעת בתפקודו הרגיל.

כיצד למנוע התמכרות לאינטרנט

קיימים צעדים שהורים יכולים לנקוט כדי להפחית את הסיכויים שילדם ייפול קרבן לייסורים המודרניים.

 

 1. שימו לב למצב הרוח של הנער/ה. אם הילד (או הילדה) שלכם מיואש, מאוכזב, עצוב או ממורמר, אל תניחו שהעצבות שלו היא מצב רוח זמני שיחלוף מעצמו. אם ילדכם אינו מאושר, והמצב הזה נראה כרוני, אתם מוכרחים לגלות ממה נובעת אי שביעות הרצון שלו. אם תתעלמו מעצבותו, הוא עלול לפנות אל המחשב שלו כדי למצוא בו נחמה ו/או כדי לברוח, מה שיהפוך אותו מתאים במיוחד ליפול קרבן להתמכרות לאינטרנט.
 2.  

   

 3. אם יש לכם חיבור לאינטרנט בבית, קיימים מספר תוכנות חסימת אינטרנט ואמצעי אבטחה שניתן להשיג (מומלץ במיוחד ספק האינטרנט – אינטרנט רימון – החוסם באופן הרמטי אתרים מזיקים). אתם יכולים להתקין מעקב אלקטרוני שיתעד את האתרים ברשת בהם ילדכם משתמש בתדירות גבוהה, כדי שתוכלו לפקח על השימוש הטוב או חלילה הרע שהוא עושה באינטרנט.
 4.  

   

 5. התעקשו על כך שהמחשב יעמוד במקום מרכזי בבית. הצבת המחשב במקום ציבורי עשויה להרתיע את ילדכם מלהשתמש בו למשחק פוקר ברשת או לצפות בפורנוגרפיה.

 

אם הילד שלכם כבר מכור, אל ייאוש. עדיין ניתן לשנות את המצב – אבל דיונים הגיוניים, אני חושש, יהיו חסרי ערך לחלוטין במאבק הזה. הגיון מול התמכרות לאינטרנט, הוא כמו ניסיון לכבות בית בוער באקדח מים.

וודאו שאינכם מחזקים מן הצד שלכם את ההתמכרות של ילדכם ותומכים בה. לדוגמא, אם ילד מוציא כסף רב כדי לממן את ההתמכרות שלו להימורים ברשת, וההורים שלו משלמים את חובותיו פעם אחר פעם, הם למעשה מאפשרים לבנם להמשיך להמר. או, נניח שילד נשאר ער עד מאוחר כדי לשחק במשחקי מחשב, ואז מאחר לבית הספר או מתחיל לסגת בלימודיו. אם ההורים שלו מסכימים לכתוב מכתבי התנצלות או הסברים, או שהם מכינים עבורו מטלות בית-ספריות, הם מחזקים את ההתמכרות.

האינטרנט יכול להיות מקור מדהים למידע, אשר, אם משתמשים בו כראוי, יכול לספק אפשרויות מדהימות למחקר ולימוד לכל אחד, ובייחוד לבני הנוער. הוא יכול גם להיות מלכודת מסוכנת מאוד, שעלולה להפיל צעירים תמימים לתלות ולהרס עצמי, ולגרום כאב לב בלתי ניתן לשיעור להם עצמם ולהוריהם.

החכם עיניו בראשו.

23/2/2008

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 7 תגובות ב-7 דיונים

(7) מגי, 23/2/2016 21:43

מאכזב

לא באמת נתתם פתרון לבעיית ההתמכרות

(6) תמרה, 21/6/2011 20:11

סכנות האינטרנט

נכון שהאינטרנט מהווה מקור מידע גדול שאין שני לו, אך כגודל התמורה כך גודל ההפסד. אנו מאבדים את הנוער שלנו לטובת עולם וירטואלי הזוי שטומן בחובו סכנות ששום מידע גדול ואמין ככל שיהיה לא שווה אותו. אני חושבת שאם יש בית שעדיין לא נכנס לתחום כגון בית בו הילדים קטנים עדיין, טוב יעשו אם ישמעו לגדולי ישראל ולא יכניסו את האינטרנט ןלו הכשר ביותר לתוך ביתם, בל נשכח כי הנוער היום מתוחכם מספיק כדי לשחרר חסימות וכו, ולכן החכם ירחיק עצמו מן הסכנה.

(5) דלית רובין, 14/9/2009 16:24

התמכרות למשחקי פוקר באינטרנט

חתני משחק פוקר ונוסע לטורנירים בחו"ל אני פוחדת שמשפחתו תישאר בלי כלום הוא כמובן מכחיש וטוען שמשחק רק להנאתו. ואם יש כף בצידו מה טוב. איך אפשר להשפיע או למנוע

(4) רועי, 2/6/2008 20:10

לדעתי אין פתרון אמצעי.

מנסיוני המועט, ונסיון חבירי המרובה, לא ניתן להתגבר על ההתמכרות לגלישה. וכפי שמעידות תגובות הקודמים לי.
אומנם מצד האתרים הפרוצים קיימת החסימה של רימון, אבל ההתמכרות היא גם לשאר נושאים שקיימים גם ברימון ובכל חסימה שהיא.
ובל נשכח שילדינו הם ''קצת'' יותר חכמים מאיתנו בנושא הטכנולוגיה והתקשורת, כך שגם אם תחסום ותגן, יום אחד תגלה (או שלא..) שהוא גולש דרך רשת אלחוטית מאיזשהוא מקום, או שהוא פשוט עקף את החסימה שלך בדרך כלשהיא. ולפי הידוע לי קיימים שכלולים לאין סוף.
כך שלדעתי אין מנוס אלא להתנתק כליל מהמושג הזה ''אינטרנט'' בבית. אולי רק במקום העבודה או במקום חיוני, אבל בבית אין מקום לאינטרנט.

(3) מכורה לאינטרנט, 7/3/2008 05:51

צודקים בהחלט! אבל זה קשההההההההה

ראשית, תודה רבה על המאמר. בהחלט מחזק!
אך לפי דעתי ההתמכרות של הנוער של ימינו נובעת מתוכנת ICQ.
אני מכורה חזקקק לאייסיקו, קשה לי מאוד להגמל מההרגל הרע הזה.
כפי ציינתם, גם אני תמיד אומרת לעצמי שזה בשליטתי אבל מהר מאוד אני מוצאת את עצמי מול המחשב!!
קשה לי עם ההתמכרות הזאתתתתתתתתתת
קשה לצאת מההרגל!! וזה משפיע על הלימודים, בגרויות, מצבי הרוח!!

עדיף להתנתק באופן מולחט מהאינטרנט? בכוונה להעשות צעד קיצוני....
כי כבר ניסיתי להגביל את עצמי לזמן מסויים בגלישה באינטרנט, ללא שום הצלחה...

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

 • (כתובת האימייל לא תוצג.)


 • 2000
שלח תגובה
stub