לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
20 דרכים להוציא את הטוב ביותר מילדיכם

20 דרכים להוציא את הטוב ביותר מילדיכם

רשימה מעשית ומעוררת מחשבה, מאת מומחה ליחסים בין-אישיים.

מאת

 1. אהבו את ילדיכם ללא תנאי – בלי קשר להתנהגות "טובה", בין אם הם מנקים את חדרם ועושים שיעורים ובין אם לאו. אהבתכם צריכה להתעלות מעל לדברים הללו. ילדיכם ירגישו זאת.
 2. מדי יום אמרו לילדיכם שאתם אוהבים אותם. כל שעליכם לומר הן שלוש מילים: "אני אוהב/ת אותך." אם קשה לכם לעשות את זה, סימן שאתם באמת צריכים לומר זאת.
 3. דברו ופעלו בדרכים שמעודדות את הדימוי העצמי החיובי של ילדיכם. האמינו בילדכם. האמינו ביכולותיו ובפוטנציאל שלו. אמרו במפורש, "אני מאמין/ה בך." איך תדעו מתי הצלחתם בכך? כשילדכם יאמר, "אני רואה שאת/ה מאמין/ה בי."
 4. שמשו דוגמא למידות הטובות שאתם רוצים שיהיו לילדיכם. שתפו את ילדיכם במהלך היום שלכם, כדי שהם יידעו מה אתם עושים ויוכלו ללמוד מכם ומניסיונכם.
 5. הבהירו לילדיכם את התכונות החיוביות העיקריות שאתם רוצים שהם יפתחו בעצמם. שבחו תכונות אלה ללא הרף. תגמלו את ילדיכם בכל פעם שהם מדברים או פועלים בדרכים התואמות תכונה שכזו.
 6. כל ילד הוא ייחודי ושונה. הבינו את הייחודיות של כל ילד וקחו אותה בחשבון כשמתעורר אתגר כלשהו. היזהרו מגישה כוללנית שמכניסה את הילד ל"תבנית מוכנה מראש." דרך ש"עובדת" עם ילד אחד עלולה להזיק לילד השני.
 7. נסחו את הערותיכם בצורה חיובית והתמקדו בתוצאה הרצויה. אמרו: "אם תשקיע בתכונה זו (לדוגמא, התנהגות מנומסת), תצליח יותר בחיים", במקום לומר את הצד השלילי: ("אם לא תתנהג בנימוס, לא תגיע לכלום").
 8. המשיכו לשאול את עצמכם, מהו הדבר החכם ביותר לומר לילדי ברגע זה? וחשבו על כך בעיקר כשילדיכם מפשלים.
 9. הקריאו לילדיכם ספרים נהדרים.
 10. כשאתם נתקלים בסיפור (לאו דווקא בספרים; גם בחיים) שיש בו מסר חשוב עבור ילדכם, ספרו אותו. חפשו סיפורים שמלמדים דברים חשובים. בקשו מאנשים סיפורים שהשפיעו על חייהם לטובה.
 11. השתדלו ליצור אווירה רגועה, אוהבת ונטולת כעסים בביתכם. שמרו על טון דיבור רגוע ואוהב. ראו את עצמכם כאדם רגוע שרכש את היכולת לשלוט במצבים רגשיים ושכליים – אדם ממוקד, שלו וזורם.
 12. היו סבלניים. החיים הם בית ספר לעבודה עצמית ולשיפור האופי. ילדיכם הם השותפים שלכם בהפיכתכם לאדם סבלני יותר. גם כשמתעוררים אתגרים, שמרו על טון דיבור רגוע.
 13. אם אתם טועים בזמן האינטראקציה עם ילדיכם, התנצלו. לטווח הרחוק, הם יכבדו אתכם יותר מאשר אם תנסו להכחיש את הטעות.
 14. התבוננו באינטראקציה של הורים אחרים עם ילדיהם. שימו לב מה מוצא חן בעיניכם. ישמו את הדברים החיוביים עם ילדיכם.
 15. בשעת ההתבוננות בהורים אחרים, הבחינו גם בדברים שאינם לרוחכם. חשבו על דרכים בהן ייתכן שאתם פועלים באופן דומה. השתדלו לא לדבר ולפעול בצורה זו.
 16. שאלו אנשים שאתם מכירים ופוגשים, "מה אהבת במה שההורים שלך עשו או אמרו?" ואמצו ליחסיכם עם ילדיכם את הדברים שמתאימים לכם.
 17. מדי יום, הביעו הכרת תודה בפני ילדיכם על דברים שונים בחייכם. שאלו אותם מדי פעם, "על מה אתם מודים?"
 18. לִמדו להעריך אירועים, מצבים והתרחשויות בצורה מציאותית וחיובית. שאלו תכופות את ילדיכם, "איך אפשר להסתכל על זה בדרך חיובית?" או "מה במצב הזה יעזור לנו לצמוח?"
 19. כשילדיכם טועים, עזרו להם ללמוד מטעויותיהם.
 20. מדי יום ביומו, שאלו את עצמכם, "מה אני יכול/ה לומר ולעשות כדי להיות הורה טוב עוד יותר?"

8/4/2006

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 7 תגובות ב-7 דיונים

(7) עבאס עבאס, 23/2/2012 18:30

כפר יפיע מיקוד16955 תד5063

אלוקים תעזור לי לעזור לעצמי ולהתגבר על האויב האמיתי ,שזה אני האויב של עצמי לעצמי על עצמי, ושאלוקים ייברך אותך הרב זליג פליסקין כרצונו .

(6) שלי קצב, 17/7/2011 16:36

21

במקום להאשים את הילד האשימו את היצר הרע שבו ודברו איתו על הכח שלו לנצח אותו

(5) חיים קקון, 8/6/2006 14:16

לברכה מ3

ישנם אנשים שדי להם במה שהרב פליסקין (במקרה אני מכירו אישית, והוא אדם נפלא) כתב כדי להבין את המסר, בכדי לקבל "רעיונות מציאותיים" באמת צריך ללכת לקורס או שיעור כדי להרחיב בנושא.

(4) צברי נתנאל, 5/6/2006 14:36

מקוה לשלוט בעצביי והלואי וידעתי את הדרך

(3) ברכה, 29/5/2006 03:39

מאוד קל לכתוב את זה

לא קונה את הרשימה הזאת. היא אפילו מתסכלת כי לא ניתנו כלים ממשיים לאיך לעשות את זה. אני הולכת לשיעור קבוע שבו המרצה ממש נותנת רעיונות מציאותיים לביצוע. גם אני יכולה לכתוב רשימה לזוגיות : אהוב את אישתך יותר מאת עצמך . כבדי את בעלך כאילו הוא מלך גם אם את לא יכולה לסבול אותו אז מה ?

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

 • (כתובת האימייל לא תוצג.)


 • 2000
שלח תגובה
stub