לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
איך לחנך ילדים לרציונליות

איך לחנך ילדים לרציונליות

כבר בגיל ארבע, אפשר לתת לילדים את הכלים שיגרמו להם להתמודד נכון עם החיים.

מאת

מיזם ליבא, לא מפסיק להפתיע, בחומרים הכי רלונטיים והכי חדשניים. במאמר חדש, לקראת שנת הלימודים החדשה, דן אריאלי, מומחה לכלכלה התנהגותית מאוניברסיטת דיוק בארה"ב ומחברם של רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה" ו"האמת על באמת", מביא חידושים נפלאים בתחום חינוך הילדים. בשיחה עם הרב עופר גיסין על חינוך נכון לילדים ועל נתינת כלים להתמודדות עם החיים.

הדבר הראשון שאליו יש לחנך ילדים, אומר אריאלי, הוא היכולת להתגבר על פיתויים. החוקר והפסיכולוג וולטר מישל, ערך בשנות השישים מחקר שנכנס לדברי הימים של הפסיכולוגיה וזכה לכינוי "מבחן המרשמלו". במסגרת המחקר, אסף מישל ילדים בני ארבע וחילק להם מרשמלו. הוא הבטיח להם שמי שלא יאכל את המרשמלו במשך עשר דקות, יקבל שניים. "היו ילדים שאכלו וילדים שחיכו", מספר אריאלי, "והמחקר הוכיח שאלו שחיכו, כעבור עשרים שנה הצליחו הרבה יותר באוניברסיטה".

גם מחקרים חדשים מראים שילדים שמצליחים להתגבר על פיתויים, נמצאים במקום טוב יותר בהמשך חייהם מבחינה כלכלית, בריאותית ופלילית. "כלומר", אומר אריאלי, "היכולת להתמודד עם פיתויים היא יכולת חשובה".

"כשמסתכלים על הילדים האלה – זה לא שיש ילד שלא מתפתה ממרשמלו, אלא שיש ילדים שמסיחים את דעתם מהמרשמלו". אנחנו צריכים לחשוב איך ללמד את הילדים איך לא להתפתות – לא בדרך של להסתכל עליו ולהחליט שהוא לא מפתה אלא ביכולת להסיח ממנו את הדעת ולהתמקד במשהו אחר.

הדבר השני החשוב בחינוך ילדים, אומר אריאלי, הוא ליצור סולם ערכי – מערכת חוקים לגבי ההתנהלות בחיים. "אני בתור אבא רוצה לתת לילדים שלי מצד אחד חוקי עבור/אל תעבור פשוטים וברורים, כאלה שאין מה לחשוב לגביהם אלא רק להתרגל לנהוג לפיהם, ומצד שני – יכולת לנסח חוקים בעצמם". צריך לתת לילדים את היכולת להבין כמה החיים מסובכים, וכמה חוקים יכולים לעזור להם.

קשה היום לחזות איך ייראה העולם בעתיד, אומר אריאלי, ואחד הדברים שמטרידים הוא שאנחנו לא מלמדים ילדים איך לאהוב ללמוד. "ללמד אותם דברים ספציפיים זה פחות חכם ויעיל. צריך ללמד אנשים לחשוב על החיים שלהם לטווח ארוך".

לצפיה בוידאו של השיחה המלאה ניתן להיכנס לאתר ליבא. כדאי.

31/8/2015

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) שרי, 23/1/2017 14:19

איך מלמדים את ילדינו להתאפק?

העיקרון חזק - ללמד ילדים להתאפק, זה אחד הכלים החזקים שיאפשרו לו להגיע להישגים, אבל איך עושים את זה??? לילדי היקרים אהבה מיוחדת לממתקים, הסוגיה הזו מעסיקה אותי רבות, איך מצליחים להביא אותם לויסות עצמי, שליטה על דחפים, משמעת עצמית או במילים פשוטות, להתאפק ולא להתכבד או להתחנן על נפשם כדי לקבל...?

(1) יעל, 30/9/2015 15:32

איך מחנכים ילדים לאמונה לפי דרכי תורתנו הקדושה

זה המאמר שהייתי רוצה לקרוא בסוכות....

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub