בתי בת ה-19 התקשרה אלי לעבודה כדי להתייעץ איתי לגבי עניין מסוים. אמרתי לה שאני מאוד גאה בדרך שבה היא מטפלת במצב והצעתי כמה רעיונות לאפשרויות פעולה נוספות. המשרד שלי מעוצב בסגנון מרחב פתוח עם מחיצות, ושמתי לב שאישה בת 21 מצוות התמיכה מאזינה לשיחה. כשניתקתי, היא אמרה שנתתי לבת שלי עצה טובה.

התפלאתי לשם מה היא הקשיבה לעצות שנתתי לבתי, עד שהיא סיפרה לי שההורים שלה גרושים, ושמאז שהיא בת 11 אין לה אבא. מצורת הדיבור שלה יכולתי לשמוע עד כמה היא צמאה לדבר שהיא איבדה.

"גם אני איבדתי את אבא שלי בגירושין", אמרה אישה אחרת, שגם היא לא ראתה את אבא שלה הרבה שנים. היא השתמשה באותו מטבע לשון של אבדן בו משתמשים ילדים שמספרים שאביהם נפטר.

המחסור באבות הפך לניסיון שכיח בקרב ילדים במאה ה-21. על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, 12.4% מכלל המשפחות בארץ הן חד הוריות, כשברובן המכריע (קצת פחות מ-97%) עומדת בראשן אישה.

איפה הם האבות כולם? מעניין, בעוד שאנחנו מבקרים אבות שאינם מתעניינים בחיי ילדיהם, הרבה פעמים נאלצים גברים גרושים, שרוצים להיות אבות מסורים לילדיהם, לעבור מאבקים משפטיים כדי לראות את ילדיהם, ולעתים קרובות נגזר עליהם שלא להיות יותר מאשר אורחים בחיי ילדיהם.

במקרים רבים, אבות המשפחה מאמינים שעדיף להשאיר את תפקידי ההורות בידי האם, ושעליהם להתרכז בסיפוק הצרכים הכלכליים. אבות אחרים רוצים להיות מעורבים ולהפוך לשותפים התומכים ביותר של נשותיהם. הם מחליפים טיטולים, רוחצים ומאכילים את הילדים. טוב לנהוג כך – אבל מה אב, כגבר, יכול לתת לילדים שהאם, בתור אישה, לא יכולה לתת? יש המון דברים שנשים נותנות לילדים שגברים אינם יכולים לתת, אבל מה יכולים לתת רק האבות? כשאני מעלה את השאלה הזאת בפני קבוצות של גברים, הם נבוכים ואומרים שמעולם לא שאלו אותם שאלה כזאת.

אב מראה לילדים שלו מה המשמעות של להיות גבר

אב מראה לילדים שלו מה המשמעות של להיות גבר. הוא מהווה דמות חיקוי של מודל גברי ומתפקד בתור מורה, מנהיג ומתווה דרך עבור ילדיו. עבור בנו, הוא מהווה דוגמא כיצד גבר מתקשר עם גברים אחרים וכיצד גבר מתייחס לאישה – ובמיוחד לאשתו. לבתו, הוא הגבר הראשון בחייה ודוגמא כיצד גבר צריך להיות. הוא יכול להשפיע על סוג הגבר בו היא תבחר, מעצם היותו סוג כזה של גבר ודרך התייחסותו לבתו בצורה בה היה רוצה שבעלה לעתיד יתייחס אליה.

תפקידו של אב הוא להיות ערני לכל המתרחש במשפחתו, ולדעת מתי הוא צריך לקום ולעזור לפתור מצבים שזקוקים להנהגתו. מילד שגדל בלי אב או עם אב שהותיר את כל ההנהגה בידי האם, נשללות כל התובנות שהאב רכש מניסיון החיים שלו, ומודל החיקוי של גבר שמנהיג את הבית.

אנחנו צריכים יותר אבות שייקחו יוזמה ויהיו האבות שהילדים צריכים. לא להיות אב שרק רוצה להיות החבר הכי טוב של ילדיו. לילדים שלכם יהיו הרבה חברים, אבל רק אבא אחד. לעתים נראה כי תפקידו היחיד של האב הוא לפרנס, אך בוודאי תתאכזבו אם הילדים שלכם יפנו אליכם רק כדי לבקש כסף.

הדבר שהילדים רעבים לו זה אב מדריך ומכוון, שמלמד אותם על החיים. היו אבא כזה, כך שילדיכם לא יישארו רעבים לאבא שהיה יכול להיות להם.