לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
הנדסה ביתית

הנדסה ביתית

חלק ניכר מהקשיים שלנו בתור הורים, נובעים מתכנון לקוי של הסביבה הביתית.

מאת

בספרו של הרב אברהם טוורסקי, 'הורות חיובית', יש פרק שלם שעוסק בתכנון הסביבה, ודן בהיבט חיוני (אם כי די מוזנח) בהורות, אשר יש לו השלכות רבות.

אחד מהיעדים של התכנון הסביבתי הוא להביא לכך שבתינו ישקפו את ערכינו. לדוגמא, בבית שבו הטלוויזיה דולקת יומם ולילה, לא משנה באילו ערכים ההורים מתיימרים להחזיק, הערכים שבסופו של דבר יעצבו את המשפחה, יבואו מתוך הקופסא (או המסך הדק).

מובן שצורת הזוגיות שאנחנו מציגים בפני ילדינו, מהווה פן נוסף לאותו נושא. האם אנחנו יוצרים בהתנהגותנו אווירה של שמחה, הרמוניה וביטחון, אשר בה יוכלו ילדינו להתפתח ולפרוח?

גם הדרך בה מתנהל שולחן השבת שלנו (אם בכלל) מהווה פן של תכנון סביבתי. האם אנחנו רגועים? האם האוכל מוגש עם קורטוב של 'מגע מיוחד'? האם אנחנו מנסים לעורר שיחות בהן הילדים ייקחו חלק (ולא בנושא המכירה האחרונה ברשת פוקס)?

כל אלה מהווים בבואות עמוקות ומשמעותיות של נושא תכנון הסביבה, ודורשים חשיבה רצינית ואימון.

קיים סוג נוסף של תכנון סביבתי, שכולל דברים שאנחנו עושים כדי להפוך את חיינו ליותר פשוטים, ואת הבתים שלנו ליותר נוחים ויותר "ידידותיים למשתמש".

אם אנחנו רוצים שהבית שלנו יהיה מלא בחפצי נוי שבירים, אנחנו חייבים לבחור קודם באחת מתוך שתי אפשרויות. מובן שלא היינו רוצים לצעוק כל היום על הילדים, או לחשוב פעמיים לפני שנכניס אורחים – לכן, נוכל להחליט להעביר את החפצים האלה למדפים גבוהים יותר, או לקבל את שבירתם באדישות מופגנת. אם אנחנו לא מסוגלים לקבל אף אחת מהאפשרויות הללו, אנחנו מייעדים את עצמנו לכישלון, ומומלץ שניקח קורס חוזר לתכנון סביבתי!

התכנון הסביבתי אינו מיועד אך ורק לתוך הבית. מי שרוצה למשל לצאת לארוחה אקסקלוסיבית, שלא (אני חוזרת – לא!) ייקח איתו ילדים קטנים. ומי שמביא איתו ילדים, עדיף שיתחיל במסעדה ידידותית למשפחה, ויצפה למים שיישפכו, לפנים שיימרחו בקטשופ (יחד עם הבגדים), ולפחות לילד אחד שיקפץ מסביב לשולחן.

חלק ניכר מהמחדלים של הורים רבים, נובע מארגון לקוי, ומחוסר תכנון סביבתי זהיר.

אם אנחנו כולאים את הילדים שלנו ברכב במשך כמה שעות ברציפות, למה אנחנו מתפלאים שהם רבים?

אם אנחנו כולאים את הילדים שלנו ברכב במשך כמה שעות ברציפות, למה אנחנו מתפלאים שהם רבים? למה אנחנו מאשימים אותם שהם הורסים את החופשות המשפחתיות שלנו? זאת הבחירה שלנו. מתכנני סביבה טובים יתכננו נסיעות קצרות יותר, חניות ביניים רבות יותר, יותר חטיפים... ויבחרו באתרים שילדים אוהבים.

מהניסיון שלנו, ביקור במוזיאון עלול להיות חוויה מייגעת למדיי, ודי מהר יימאס לילדים לעבור בין אלפי מוצגים דומים, עתיקים ומשעממים, עם זאת מוזיאונים הכוללים תערוכות מיוחדות לילדים ופעילויות אינטראקטיביות, יכולים לרתק את כולם.

לכל משפחה יש אופי שונה, ומובן שצריכים להתאים את הטיולים והאירועים לתחומי העניין המייחדים אותה. מובן גם שחשוב למצוא איזון כלשהו בין צרכיהם של הילדים לצרכים שלנו (כן, גם להורים יש צרכים).

ברור גם שנרצה למנוע קונפליקטים ותסכול ככל הניתן. אל דאגה – בכל מקרה יישארו מהם די והותר!

אף פעם לא הייתה לנו טלוויזיה בבית. למרות שאני בהחלט מודעת לערך החינוכי והמוסרי של אי החזקת טלוויזיה, משהו אחר גרם לי לוותר עליה. דמיינתי לעצמי את המריבות - "אני רוצה לראות את זה...", לא, אני רוצה את זה!", "היום התור שלי לבחור", "לא נכון, היום תורי", "א...מ...א, הוא גנב לי את השלט!" - והחלטתי שאת זה אני לא רוצה בבית שלי. מאבק אחד פחות. התכנון הסביבתי האישי שלי.

הבית שלנו מלא בספרים, ולמרות שחלק ניכר מבנותיי היו מעדיפות שנמכור את הספרים ונמלא את המדפים בנעליים, עמדתי איתן על דעתי. לא רק שהספרים חשובים לי, אני מבינה שאם הם ממילא נמצאים כל הזמן בסביבה, אפילו אלה שהכי פחות קוראים אצלנו, יפתחו חלק מהם בשלב זה או אחר.

יש לנו הזדמנויות רבות כל כך לעצב את סביבת חיינו ולהפוך את חיינו וחיי ילדינו לטובים וקלים יותר, אם רק נפעל במקום שאנחנו יכולים – ולעולם לא נהיה קשורים לפיצ'יפקעס שלנו יותר מאשר לילדינו.

20/2/2011

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-5 דיונים

(5) מיכל, 23/2/2011 13:28

מאמר מאלף! ותגובה לאריק

כל כך נכון, ופותח עוד מחשבות רבות. למשל על מוסיקת רקע בבית. או על סדר יום, קימה השכבה וכו. לפרטים הטכניים יש השפעה וקשר עמוק על איכות החיים והמצב הנפשי. ולאריק, מה שאתה מתאר הוא מצב נפוץ בחברה המודרנית שלנו שההורים מפקירים את הילדים לנפשם, דואגים רק לצורכיהם החומריים ונותנים לילד לגדל את עצמו... ואז באמת השפעת הסביבה חזקה, ולרוב שלילית. הורים חכמים ורגישים שמבינים את תפקידם בחיי ילדם, ידאגו להיות מנהיגים וכריזמטיים מול הילד, לתת לו חינוך, הכוונה, אהבה וערכים שיחלחלו לנפשו וישמרו עליו תמיד מפני הסביבה המזיקה. מה שנקרא 'גרסא דינקותא'. ואגב ההורים יכולים גם לבחור מסגרת סביבתית חיובית יותר- חינוך דתי

(4) שושי, 21/2/2011 14:52

אנו כהורים מהווים דוגמה אישית לילדינו וכל מה שנעשה אם לחיוב או לשלילה יהווה בסיס להתנהגותם בחברה כולה ולכן אנו כהורים צריכים להיות גם סביבה תומכת ואוהבת לא פחות

(3) מיכל, 20/2/2011 13:59

תכנון לקוי של סביבה ביתית

כאמא לשלושה ילדים בוגרים אני מגיבה. נראה כי התכנון של הסביבה הביתית מתוכנן (לפחות מן הכתוב) אך ורק לצרכייך כאם, קרי: רבים על טלויזיה הפתרון: אין טלויזיה. רבים בדרך נעצור ונשחד בממתק. (אפשר לשחק במשחקי חברה באוטו.) מדפים מלאים בספרים אפילו שלא תמיד הילד רוצה לקרוא (ומותר לו לא לרצות) בלי לשים לב בסופו של דבר את מעצבת את הסביבה הביתית רק לצרכייך אז מה יועילו חכמים? אין צורך לעצב בדרך של מעבר מקיצוניות לקיצוניות יש דרכים רבות אחרות...

(2) שרה זורע, 20/2/2011 12:52

כל כך נכון, שמה שנשים מול העיניים באופן מתמיד ינהל את חיינו.

אני מעדיפה ספרים בדיוק מאותה ההנחה.

(1) אריק כהן, 20/2/2011 12:33

טעות רווחת - לא הבית מעצב את הילדים אלא קבוצת הגיל שלהם

הבית יכול להשפיע על יחסי הורים וילדים אולם הרוב המוחלט של ההשפעה הסביבתית על הילדים (האם יהיו עבריינים או אוהבי לימודים וכדומה)

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub