אמונה יקרה,

לבעלי ולי יש נישואין סבירים. לא נוראיים וגם לא מדהימים. אנחנו לא באמת רבים, אך גם לא ממש מתקשרים ברמה אוהבת ומחוברת. בסך הכל השלמתי עם המצב הזה כגורל שלי בחיים - עד לאחרונה. התחלתי להשתתף בקבוצת דיון קטנה על נושאים הקשורים לישראל ולעם היהודי. בקבוצה הזו פגשתי גבר גרוש והיה בינינו קליק וכימיה. אנחנו מדברים על הכל. זה כל כך קל וזה כל כך כיף. עכשיו אני מתחילה לחשוב שיכול להיות לי חיבור מיוחד עם מישהו ואני צריכה להחליט מה לעשות. יש לנו 3 ילדים בגילאים 4, 8 ו-10, כך שגם הם מהווים שיקול בהחלטה. האם עליי לבלות את שארית חיי בניסיון להתמודד עם נישואיי הבינוניים, בעיקר למען הילדים, או שמא עליי לנצל את ההזדמנות ולראות לאן תיקח אותי מערכת היחסים החדשה הזו?

מדמיינת עתיד חדש

 

מדמיינת יקרה,

כדאי שנשכח מהדמיונות הללו - הם מעוותים כהוגן את המציאות - לטוב ולרע - ונתרכז במציאות. אתחיל בגבר החדש, שעליו אני יודעת מעט מאוד, פרט להיותו איש שיחה נפלא. אינני יודעת אם הוא טוב-לב או נאמן או מתחשב או מהימן. האמת, שזה לא משנה אם הוא כזה או לא, כיוון שלא זו הנקודה. אחת הסיבות לכך שהוא מלהיב אותך היא שהוא חדש - והימים הראשונים של כל מערכת יחסים חדשה הם תמיד מרגשים. המצב שבו את נמצאת אתו הוא תלוש מהמציאות.

אין לך מושג איך הוא היה מתייחס לנושאים כמו: מי עושה אילו מטלות, איך משלמים ביחד חשבונות, על מה לוותר כדי לשלם את המשכנתא החודש, איך מתמודדים ביחד עם ילדים בעייתיים או עם ילדים עם קשיים בלימודים או עם ילדים עם צרכים מיוחדים. את אפילו לא מבקשת ממנו לזרוק את הזבל! במילים אחרות, את לא מחוברת לעולם האמיתי ביחס אליו, כך שאין לך שום כלים להעריך את מערכת היחסים הזו או להשוות אותו לזו עם בעלך.

לא שאני מציעה לך לעשות זאת. אני פשוט מנסה להדגיש את תפקידה של הפנטזיה בכל הסיפור הזה. בנוסף, את לא מספקת לי רמזים למה נישואייך אינם תקינים ואילו מאמצים השקעת בניסיון לעבוד עליהם. האם הלכתם לייעוץ? לטיפול זוגי? האם את משקיעה אנרגיה בניסיון להתמקד במעלותיו של בעלך? האם את מתאמצת להעניק לו, להתייחס לצרכים שלו, להיות רגישה למשאלותיו? האם שאלת אותו אם הוא מאושר ואם יש משהו שאת יכולה לעשות כדי לשפר את המצב? אם לא השקעת את כל כולך במערכת היחסים הזו, אין לך אפילו מושג אם היא יכולה להשתפר או לא. ואם את לא מוכנה להשקיע את כל כולך בנישואייך, אז סביר להניח שמערכת היחסים הבאה שלך לא תהיה הרבה יותר מוצלחת מהקודמת.

ברור שישנם מצבים שבהם לא ניתן להישאר בנישואין, אולם העזיבה לא צריכה להתרחש בעקבות הופעתו של אדם אחר בחייך. עלייך להיות בטוחה שעשית כמיטב יכולתך כדי ליצור נישואין מוצלחים. לא אמורים להרגיש אומללים בנישואין. למה להשלים עם המצב? אם תעשי קצת עבודת התבוננות פנימית, אולי תגלי שהאושר שלך הוא בידייך. ניתן לבחור להיות מאושרת עם בעלך ואומללה עם ה"ידיד" החדש שלך. זה בעצם תלוי בך.

בנוסף, יש לך שלושה ילדים קטנים שיש לקחת בחשבון. לא כדאי להישאר בנישואין נוראיים למען הילדים (זה לא יהיה טוב בשבילם), אבל את בעצמך אומרת שהם לא כל כך גרועים, וכדאי שתשקיעי מאמצים עילאיים מצדך לשפר את המצב לפני שתגרמי לזעזוע הזה בחיי ילדייך. אמנם ילדים לומדים להתרגל לכל דבר, אך זוהי טלטלה גדולה וכדאי שתתרחש רק אם היא הכרחית לחלוטין.

השורה התחתונה היא שלא מדובר בהחלטה של מה בכך. היא דורשת מחשבה רבה והתבוננות פנימית כנה. הייתי מהססת להשליך נישואין ומשפחה שכבר יש לי, בתמורה לאי ודאות כה גדולה. ובתור גבר, הייתי מהסס להתחייב למישהי שבקלות כה רבה תנטוש את המשפחה שהשקיעה בה במשך שנים ושלא עשתה כל שביכולתה להציל את המצב. את חייבת את זה לבעלך, לילדייך ויותר מכל לעצמך, לחזור הביתה ולהשקיע את כל כולך. בהצלחה רבה.