כיצד מבינה היהדות את המחויבות שבמערכת הנישואים?

התורה אומרת שבאמצעות הנישואים הופכים האישה והגבר "לבשר אחד" (בראשית ב, כד).

מהי מחויבותי ליד שלי? כמובן שאינני "מחויב" ליד שלי, היד היא חלק ממני! לעולם לא הייתי "שוקל מחדש" את מחויבותי ליד שלי, אפילו הייתה שבורה, מכוערת, מצולקת, או אילו פגשתי אדם עם ידיים יפות משלי. הדבר היחיד שהיה גורם לי לשקול מחדש את מחויבותי ליד שלי, הוא אילו סבלתי מנמק ביד, שהיה מסכן את חיי.

המחויבות בחיי הנישואים היא מחויבות תמידית עד למצב שבו הם, הנישואים, מאיימים על חייך.

ישנם זמנים מסוימים וסוגים שונים של מערכות נישואים, שבהם מתדרדרים בני הזוג למעגלים קטלניים של התעללות והרס הדדי. במצבים כאלה ההחלטה הנכונה תהיה להתגרש זה מזו. זוהי איננה הסיבה לרוב הגירושים שמתבצעים היום. בדרך כלל מה שקורה הוא, שלבני הזוג פשוט נמאס זה מזו. ההתרגשות חולפת ונעדרת ממערכת היחסים, האינטימיות כבר איננה מה שהייתה פעם, "אנחנו כבר לא צוחקים ביחד".

אם היית שומע שמישהו קטע את ידו רק משום "שזה כבר לא כייף", היית יודע שהוא משוגע. הגישה ביהדות לחיי הנישואים היא אותה גישה בדיוק.

רומנטיקה כמו בסרטים?

בכדי להבין זאת, עלינו לעשות אבחנה חשובה: קיים הבדל ברור בין הנאה לבין נוחות.

נוחות פירושה היעדרו של כאב. לעזוב את מקום העבודה לקראת סוף השבוע, זה נוח. להירדם, או להיכנס לאמבטיה חמה – זה נוח. הנישואים אינם דבר נוח. הנישואים הם דבר מהנה. ובשונה מהנוחות, בהנאה יש כאב.

הכאב הוא הכרחי בתהליך של רכישת ההישגים המשמעותיים וההנאות העמוקות ביותר בחיים. הכאב, התסכול וההתמדה הם תמיד אבני דרך בתהליך של השתלמות במקצוע, לימוד ספורט כלשהו, או הכשרה בכלי נגינה מסוים.

מלאכת גידול הילדים היא מלאכה שדורשת כאב ומאמצים גדולים, אך כאמור, הדברים הכואבים ביותר הם גם המהנים ביותר. בכדי להפוך מערכת נישואים למוצלחת דרוש כאב רב. התסכול, שנגרם מדיונים חוזרים ונשנים על בעיות החיים ועל מציאת פתרונות עבורן, נדרש לנישואים. לחיי נישואים מוצלחים צריך את הכאב, כאב שנגרם עקב עימות של עצמנו אל מול החסרונות וההתחמקויות שלנו. נישואים זקוקים לכאב הצמיחה.

בכל נישואים מגיע רגע של כעס שבו אתם חושבים: "האדם הזה הוא משוגע ואני לא יכול אתו יותר!"

סרטי הקולנוע שכנעו אותנו שאהבה אמיתית מתנהלת ללא כאב. כוכבי הסרטים הרומנטיים לעולם אינם רבים ביניהם, ואם יש מריבות, הוויכוח תמיד שנון ומלא קסם. אנשים מאמינים שאילו היו מוצאים את האדם המתאים, את הנשמה התאומה שלהם, את "האדם המיוחד" עבורם, אז היה האושר בחייהם מובטח. אבל זה לא נכון: אתה יכול להתחתן עם האדם הנכון ולהתגרש ממנו, או להתחתן עם האדם הלא-נכון ולנהל עמו חיי נישואים נהדרים.

חיי הנישואים המוצלחים ביותר שייכים לאלו שהיו מוכנים להשקיע כאב ומאמץ גדול בכדי להפוך אותם לכאלה. בכל מערכת של נישואים מגיע רגע של כעס שבו אתם חושבים: "האדם הזה הוא משוגע ואני לא יכול אתו יותר!". ברגעים כאלה בעצם נעשית ההחלטה לגבי העתיד. אם תצליח לקחת נשימה עמוקה, לחזור אחורה ולגרום לנישואים להצליח, חיי הנישואים שלך יהיו מאושרים.

אם אינך בטוח ביכולתך לעמוד במחויבות שכזו, אל תתחתן. משום שזה רק עניין של זמן עד שתחליט להתגרש.

מאמץ קטן, שכר מועט

אם אתה מחליף הנאה בנוחות, כדאי שתוודא שלא יהיו לך ילדים. משום שילדים גורמים לכמות יוצאת-דופן של כאב ממשי. ילדים בוכים מרעב בשעה שלוש לפנות בוקר, ללא התחשבות בעייפות שלך. הדרישות הפיזיות שיש לילד מההורים שלו מתגמדות למול הצורך שלו בזמן, בסובלנות ובהבנה מצד הוריו.

כמובן שהן בנישואים והן בילדים לא הכל כואב. יש גם הנאה עצומה, אך זו לא תופיע בלי השקעה של מאמץ רב. בכדי לוודא שחיי הנישואים יישארו מוצלחים דרושה עבודה קשה. דרוש מאמץ רב לגלות עומקים חדשים וללמוד ולצמוח ביחד.

כאשר החיים הופכים קשים, אנו בורחים ומסבירים: "אנחנו לא מצליחים לפתור את הבעיות. זה פשוט לא עובד."

כאשר החיים הופכים קשים, אנו בורחים ומסבירים: "אנחנו לא מצליחים לפתור את הבעיות. זה פשוט לא עובד."

אנו מצפים שמערכות היחסים יהיו נוחות, ולכן אנחנו בורחים מהן כאשר הן הופכות קצת מסובכות. אנו מסבירים: "אני פשוט לא רוצה לעבור את כל זה פעם נוספת. אנחנו לא מצליחים לפתור את הבעיות שלנו. הדיבורים כבר לא עוזרים. זה פשוט לא עובד." כך יוצא שאנו בורחים מההישגים המשמעותיים ביותר. אנו בוחרים להסתפק ברומנטיקה פושרת, ונשארים במערכות היחסים הטריוויאליות האלה, כמו זוג מכרים ותו לא. מערכות יחסים הדורשות מאמץ מינימלי, ומעניקות שכר מועט ביותר.

המאמץ להתעמת מול עצמנו ומול חסרונותינו, ולהישאר קרובים לאנשים אחרים למרות חסרונותיהם, הוא מה שעושה את הנישואים לחוויית צמיחה חשובה כל כך.

הנאה ונוחות הם מושגים שונים מאד זה מזה. הנוחות פירושה היעדרו של כאב, וכדי להגיע להנאה אמיתית דרושים דווקא הכאב והתסכול. מכמה מערכות יחסים התחמקת רק משום שלא רצית לעבור את הכאב הזה הדרוש על מנת להפוך אותן לטובות יותר?

זה הזמן להתחייב, ולשנות את חייך.