"אתם נשואים כבר 10 שנים ועדיין לא קיבלת ענק יהלומים?!" זו אחת השיטות בהן מנסה חברת היהלומים 'דה-בירס' לזרות זרעי אי-שביעות רצון בחיי הנישואין שלנו. בדיוק כפי שטבעות אירוסין – עם דגש על גודל וצורה – הפכו מונח נרדף להצעת נישואין והצהרת נאמנות, כך אמורה גם שרשרת עתירת יהלומים (שמימדי היהלומים שבה הולכים וגדלים בהתמדה) לציין צמיחה בחיי הנישואין והצהרת התחייבות מחודשת.

למפיצי המניפולציה חסרת הבושה הזאת אין שום בעיה לגלות את תוכניותיהם הנלוזות בציבור, והם כל כך משוכנעים שהסלוגן הזה ישפיע עלינו, הם כל כך בטוחים שהוא יפגע לנו בנקודה רגישה.

והם באמת פוגעים! אנחנו נופלות הישר אל מלכודת חוסר הסיפוק מבני הזוג שלנו, רק משום שלא זכינו למתנה 'מספיק רומנטית' לכבוד יום הנישואין, מתנת יום אם שהשקיעו בה מחשבה מיוחדת, או יהלום מרשים דיו בטבעת שלנו. אפילו שבאופן אובייקטיבי אנחנו מבינות את הטיפשות שבתפיסת החיים הזו, אנחנו בכל זאת נופלות שדודות לרגלי הפילוסופיה המעוותת הזאת, ובעלים טובים נידונים על פי סטנדרטים שקריים ומזויפים.

אנחנו בכל זאת נופלות שדודות לרגלי הפילוסופיה המעוותת הזאת, ובעלים טובים נידונים על פי סטנדרטים שקריים ומזויפים.

לא רק שאנחנו לא צריכות לקנות את הזיקה המסולפת שמותגי התכשיטים מנסים למכור לנו, אלא, אנחנו צריכות להיות גם זהירות שלא לערוך השוואות בינינו לבין אחרים. אפשר כמעט לראות איך מונה השקלים רץ לנו באישוני העיניים, כשאנחנו בוחנות טבעות, צמידים או זרי פרחים שנשים אחרות (בעלות מזל טוב יותר משלנו?) מקבלות.

צריך לזכור שקל לעשות ג'סטות חיצוניות רבות רושם. אולי צריך בשבילן כסף – ואני לא ממעיטה בערכו של הזמן שאולי נדרש גם כן – אבל הן מעשים קצרים וחד-פעמיים. מחוות כאלה לא אומרות כלום על היכולת לדאוג לנו, להיות ערים לצרכינו - על בסיס יומיומי.

אם זכיתן להיות מאלה שמקבלות כל הזמן שוקולדים מובחרים ומתנות קטנות שמגלות תשומת לב - נפלא. אבל, אם אתן שייכות כמוני ליתר הציבור, אז אולי עדיף שבמקום לחפש מחוץ לחיים שלנו אחר מה שהיה יכול להיות 'יותר טוב', נסתכל אל תוך חיי הנישואין שלנו ונודה על כל מה שמצליח ומוצלח בהם.

אין זרי פרחים אבל הוא החליף את המנורות שנשרפו? אין שוקולדים, אבל הוא נהדר עם הילדים? אין יהלומים, אבל הוא מוכן להקריב את חייו כדי להגן עליך מכל צרה? אלה גילויי הנאמנות והמאמצים הבלתי מתועדים המרשימים ביותר. ולא מבטיה או מחמאותיה של מי שלא תהיה.

בעוד שכולם יכולים לראות את הב.מ.וו החדשה שההוא מקצה הרחוב קנה לאשתו, אף אחד לא רואה איך הרבה פעמים בעלך קם בלילה לתינוק, אף אחד לא מסתכל עליו כשהוא מנקה את המטבח, מקריא סיפור לילדים או עושה לך מסאג'. אף אחד לא מריע לו אם הוא לוקח חופשה מהעבודה כדי לתת לך ערב חופשי. או שהוא מנגב את הרצפה אחרי שנתקפת בחילה (או סיטואציה מחליאה אחרת). או מקשיב לך בסבלנות כשאת מספרת על היום שעבר עליך למרות שהעיניים שלו נעצמות. או כשהוא מטפל בברז הדולף או במקק שפלש לדירה.

אין יהלומים שיכולים לציין צמיחה באישיות או משוכות שהצלחנו לעבור בדרך לסבלנות. אין מחרוזת שתוכל לגלם תשומת לב והתחשבות. אין פרחים שיוכלו לבטא את ההנאה, השמחה והזמנים הטובים שאנו חולקים יחד כבני זוג.

מתנות הן דבר יפה. מתנות יוקרתיות יכולות אפילו להיות יפות עוד יותר. אבל אל תטעו בינן לבין אכפתיות כנה ודאגה מכל הלב. אסור לנו להניח להן להרחיק אותנו מהאידיאל היהודי של "איזהו עשיר? השמח בחלקו!". אסור לנו להניח למסע פרסומת אגרסיבי לעמוד בדרכנו לשלום בית.

גם הבעלים שלנו נפגעים מהפרסומות האלה. אנחנו צריכות להבהיר להם שאנחנו אוהבות ומעריכות אותם, עם ענקי היהלומים וגם בלעדיהם. שהחיוך שלהם ואהבתם אלינו זו המתנה הגדולה ביותר והחשובה ביותר בעינינו. ואז, אולי ליום ההולדת הבא...