המדיה החברתית השתגעה בעקבות הפרידה של אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט. הכותרות זעקו "כדור הארץ מזועזע", "מעריצים מתאבלים על הקרע בין אנג'לינה ובראד", "תתעודדי, ג'ניפר אניסטון".

גירושיו של הזוג ההוליוודי הנוצץ גרמו לצונאמי של ספקולציות ורכילות במדיה החברתית, וזכו ליותר תשומת לב מהרגיל מצד משתמשי פייסבוק וטוויטר ברחבי העולם.

למה כל כך אכפת לנו?

קל להיתפס לסנסציות ולעקוב אחריהן. בתהליך זה אנו מאבדים לעיתים את נשמותינו, שוכחים שמדובר באנשים אמיתיים שנפגעים מכל הסיפור - בעיקר הילדים - ומרשים לעצמנו לחזור על אמירות מבזות ומשפילות.

אולי אם מושא הרכילות כלל לא מודע לדברים שאומרים עליו, אין בכך כל רע?

התורה מלמדת אותנו לא לקלל חרשים. גם אם מישהו אינו מסוגל לשמוע את מילותיי, האופי שלנו עצמנו הוא זה שמושפע מהמחשבות השליליות ומהדיבור השלילי שלנו. זהו עיקרון משנה חיים שכדאי לחיות לפיו.

במקום למלא את הזמן בהשערות פזיזות על מערכות היחסים ההרוסות של אנשים אחרים, כדאי שנקדיש כמה רגעים ונמקד את תשומת לבנו בשיפור חיי הנישואין שלנו עצמנו.

  1. כל מערכות היחסים דורשות השקעה

לפעמים אנו חיים בגישה של "אילו רק...". אנחנו חושבים ש"אילו היו לי חיים קלים יותר, חיי הנישואין שלי היו טובים הרבה יותר". אנו חולמים על חופשות מפנקות, מסיבות זוהרות, שפים מפורסמים, אומנות, בתים יפהפיים ודירות על חוף הים, מתוך אמונה שלו היו לנו חלק מתמריצים אלו אז בעיותינו היו נפתרות. היינו יכולים להיות מאושרים!

אולם זה פשוט לא נכון. שמתם לב באיזו תדירות נפרדים זוגות מפורסמים או זוגות שנדמה שיש להם הכל?

אין זה המקום לשפוט את נישואיהם של אחרים, וזה כולל גם זוג סלבריטאים שבמציאות איננו מכירים כלל.

אולם ניתן לקחת צעד אחורה ולהבין שרוב הזוגות מתחילים את חייהם מתוך רצון לדבר, לשתף ולבלות זמן ביחד. השלב של הפיכה לזוג הוא שלב קסום. השאלה היא, איך באיזשהו שלב מאבדים את השמחה?

כל מערכות היחסים דורשות השקעה. קל מדי ללכת לאיבוד בלחצי היומיום ומחויבויות החיים. זוגות יושבים שעות זה לצד זה, מבלי להחליף מילה. שניהם קבורים באימיילים שלהם, בהודעות הווצאפ או הסמס, בפייסבוק ובאינסטגרם. אנחנו אפילו לא מבינים את הנזק שנגרם מכך. התהום הנפערת בין בעל ואישה גדלה והולכת במשך הזמן. לפתע יש יותר שתיקות מאשר שיחות. זה לא שאנו לא מסכימים או רבים אחד עם השני - פשוט אין כלום. הריחוק הפך כה גדול שלא ניתן יותר לגשר עליו.

העבודה יוצרת לחץ נוסף על מערכות יחסים. ככל שנכיר מוקדם יותר בצורך למצוא זמן לבלות ביחד, הרחק מהסביבה המלחיצה, כך נתקשר זה עם זה ונתקרב זה לזה בצורה טובה יותר. בנובמבר 2015, אנג'ולינה ג'ולי דיברה על השפעת המתח בעבודה על נישואיה. "היו ימים בזמן ההסרטה בשנה שעברה שממש דאגנו (בנוגע לקשר בינינו) וזה היה קשה".

כולנו מתמודדים עם מתחים ורגעים שבהם החיים מעמיסים עלינו יותר מאשר על אחרים. אולם דווקא אלה הן התקופות בהן עלינו להקדיש תשומת לב יתרה ולא להרשות לעצמנו לאבד את האנשים היקרים לנו מכל. אם אין לנו זה את זה, אז מה נותר לנו?

אם אתם מרגישים שמערכת היחסים שלכם הידרדרה, הקדישו את הזמן כדי לברר כיצד לשפר את המצב עבור שניכם. אל תחששו לדבר על המצב, בלי האשמות, תלונות או כעס.

אם אתם מאמינים שאתם במקום טוב כרגע, המשיכו להשקיע במערכת היחסים שלכם. אל תתייחסו לאהבה כמובנת מאליה. דברו בצורה נעימה. עשו משהו למען בן/בת הזוג שלכם שמעיד על כמה אתם מוקירים את הקשר ביניכם. אמרו "תודה" על הדברים הקטנים שאתם אולי מתעלמים מהם. גלו כבוד הדדי גם כשיש ביניכם חילוקי דעות. פנו זמן זה לזה, גם אם מדובר בהליכה או רכיבה על אופניים בצוותא. חפשו נושאי שיחה אחרים מלבד בעיות, הילדים או איך להתמודד עם המשכנתא. שתפו זה את זה בחלומותיכם. צחקו יחד. אל תחכו להרגשה רעה או לאדישות. השקיעו אנרגיה חיובית במערכת היחסים מדי יום ביומו.

  1. שתפו פעולה כהורים

איש אינו יודע מה קורה מאחורי דלתיים סגורות וזה גם לא ענייננו. עם זאת, חלק ממה שאמרו בני הזוג נותן לנו שהות להרהר בדינמיקה שלנו כהורים.

בראד פיט לא הסתיר את ההבדלים בסגנון ההורות בינו לבין זוגתו. הוא סיפר שהוא הושפע מאוד מהחינוך הנוקשה שקיבל בילדותו. בראיון אחד הוא הוסיף, "אני זה שמשליט משמעת בקרב הבנים. הבנות לא עושות שום דבר רע, אז איתן אני לא חייב להיות כזה".

זוגות צריכים לגבש עמדה משותפת לגבי ההורות שלהם. איננו יכולים להטיל משמעת קשה יותר על הבנים מאשר לבנות, או להתייחס רק לילדים מסוימים כאל נסיכים. גם התינוק במשפחה חייב ללמוד להיות אחראי למעשיו. הבכור אינו יכול לכרוע תחת העומס של תחומי אחריות לא סבירים. לא ייתכן שהילד המאתגר במשפחה יאיים על הוריו ויאפשר להם להיכנע להתנהגותו הרעה, בשעה שילדים אחרים ייענשו רק כיוון שאנו יודעים שלא יתנגדו. איננו יכולים לאפשר לילדים החביבים עלינו להתנהג או לדבר בחוצפה או ברשעות.

לבעלים ונשים עשויות להיות גישות שונות להורות, אולם הם חייבים לגבש חזית אחידה כדי שהילדים לא יגדלו מבולבלים וכדי שבני הזוג לא יתמלאו בטינה זה כלפי זה. כשאחד ההורים אומר משהו לילד ובן הזוג השני חותר תחת דבריו באמצעות גלגול עיניים, התעלמות מדבריו של השני או הערה מזלזלת, נוצר חוסר כבוד. הדבר הופך למקור לחוצפה, שהורסת בסופו של דבר את השלווה בבית. כמובן שהנישואין סובלים מכך.

  1. לעולם אל תלעגו לאומללותם של אחרים

מסיבה כלשהי, אנשים רבים הביעו שמחה על פרידת הזוג ונהנו לשתף ולהציף את האינטרנט בתמונות של ה"איקס" לשעבר, ג'ניפר אניסטון, בהן היא מלאת עליצות. בדיחות שנונות גם הן תרמו לחגיגה.

בין אם אנו יודעים על בני זוג המתמודדים עם קשיים ובין אם מדובר באנשים ידועים לשמצה אך רחוקים, לעולם אל לנו לתת לעצמנו להיגרר לסוג כזה של הנאה. זה מכוער ולא ראוי לנשמות המקודשות השוכנות בתוכנו.

אסור שכאבם של אחרים יהפוך אי פעם למקור צחוק או לעג. זוהי הגינות בסיסית לחוש עצב כשמשפחה מתפרקת. או לכל הפחות, לא להפוך מעורבים ברכילות והערות מעליבות. לא משנה אם אתם הדוברים או המאזינים, הנזק הוא זהה. מילותינו ומחשבותינו משקפות את האופי שלנו.

כשהנישואין עובדים חשוב להוקיר את האהבה שהוענקה לנו. מצאו את הזמן היום כדי להרהר במערכת היחסים שלכם. שאלו את עצמכם כיצד תוכלו לחזק את הקשר שלכם ולבטא את השמחה שבן/בת הזוג שלכם מביא/ה לחייכם. אל תתייחסו לאהבה שלכם כאל מובן מאליו.