עבודה על מערכת יחסים יכולה להיות מאתגרת, בעיקר כשמתמקדים במה שלא בסדר בנישואיכם. לעתים כל מה שאתם צריכים כדי לשנות את המצב הוא להחדיר אנרגיה חיובית ליחסים. להלן שלוש הצעות שיחדירו אהבה למערכת היחסים שלכם ויקלו על המצב:

1. בטאו את הערכתכם

כשאתם מרגישים מלאי טינה, קשה לכם לראות את הטוב בבן/בת הזוג. אולם זהו בדיוק הרגע בו אתם יכולים וצריכים לעשות את המעבר משליליות לרגש של חיבה. ככל שתאמרו לבן/בת הזוג שלכם מה אתם מעריכים בו/בה, כך תתחילו להבחין ביותר דברים טובים שקיימים בו/ה. בהמשך, גם רגשות הטינה של בן/בת הזוג שלכם יפחתו ככל שהם יבינו שאתם מעריכים אותם.

דרך נפלאה נוספת היא לחזק התנהגות חיובית. כשבן הזוג אומר תודה ומעריך את העבודה שלי למען המשפחה והבית, יותר כיף ונעים יהיה לי לחזור על ההתנהגות הזאת. אפילו ביטוי אחד של הערכה יכול לעורר תגובת שרשרת של אנרגיה חיובית במערכת היחסים שלכם. ככל ששניכם תרגישו יותר נאהבים ומוערכים, תהיו הרבה יותר מוכנים לתת זה לזה.

קחו מספר דקות מדי יום, שבו והביטו זה בעיניו של זה. אל תסתפקו ב"תודה" בלבד. שתפו מה אתם מעריכים בו/בה ולמה זה כל כך משמעותי בשבילכם. אם אתם בצד המקבל, אל תגיבו, רק הקשיבו ונצרו בלבכם את המילים הטובות שאתם שומעים מבן/בת הזוג שלכם.

2. הפגינו את אהבתכם

ייתכן שאתם מרגישים כי האש ביחסיכם כבתה, אולם אם תעלו את מינון מחוות האהבה שלכם כלפי בן/בת הזוג שלכם, תגרמו להתחזקות האהבה שלכם כלפיהם. פירוש הדבר לעשות למענם דברים שמראים להם שאכפת לכם, דברים שאתם עושים ללא תנאי, שגורמים לבן/בת הזוג שלכם להרגיש אהובים ושהם חשובים לכם. להוציא את הילדים ולתת לבן-הזוג לנוח, להביא הביתה ארוחת ערב או לבשל משהו מיוחד שבן/ בת הזוג אוהב/ת.

חשבו מה יגרום לבן/בת הזוג שלכם להנאה ועשו זאת. כך לא רק תעוררו אהבה מבן/בת הזוג שלכם, אלא גם אתם תתחילו להרגיש יותר אהבה.

למדו על חמש שפות האהבה של ד"ר גארי צ'פמן: מילים חמות, זמן איכות, קבלת מתנות, נתינה ומגע גופני. ייתכן שאתם מרגישים אהובים כשאתם מקבלים מתנה, אולם ייתכן שבן/בת הזוג שלכם מעדיף שתסיעו לחוגים או תחבקו אותו/ה. אם תזהו את שפת האהבה של בן/בת הזוג שלכם, הדבר יסייע לכם לוודא שההתנהגות האכפתית שלכם אכן משיגה את התוצאות הרצויות, כך שבן/בת הזוג שלכם אכן מרגישים שאתם אוהבים.

3. פגישה קבועה

עם הלו"ז העמוס שלכם ואולי העניין שאיבדתם במערכת היחסים שלכם, זה עלול להיות מאתגרלפנות את הזמן כדי לצאת ביחד עם בן/בת הזוג שלכם. ברצוני להציע הצעה: תכננו זמן לבילוי. אולי תאמרו: זה ממש לא ספונטני! נכון – אולם ייתכן שזוהי הדרך היחידה בה תצליחו למצוא זמן כדי ליהנות זה מחברתו של זה (אותו הדבר נכון לגבי קביעת זמן לאינטימיות!).

החליטו על זמן קבוע פעם בשבוע בו אתם יוצאים ונהנים זה מחברתו של זה. בכך שתגדירו זמן קבוע, תמחישו לבן/בת הזוג שלכם שאתם מחויבים למערכת היחסים. אם לא תתכננו זאת, ייתכן שיהיו לכם את כל הכוונות הטובות לבלות ביחד, אולם קצב החיים הקדחתני שלכם לעולם לא יאפשר לכך לקרות. 

אמנם הפגישות הקבועות שלכם הם לא במקום האינטראקציה היומיומית ביניכם, אולם הן שומרות על אנרגיה חיובית ביחסים ומפוגגות קונפליקטים פוטנציאליים. עבור זוגות השקועים בשליליות, זמן כזה יסייע להצית מחדש את הגחלת ויאפשר לכם לחוות שוב הנאה דומה לזו שגרמה לכם להתאהב בבן/בת הזוג שלכם מלכתחילה.

על פי מחקרו של ד"ר ג'ון גוטמן, זוגות צריכים שיהיה להם יחס של 5:1 של אינטראקציות חיוביות לעומת שליליות מדי יום והאינטראקציות החיוביות הן מפתח לניבוי ההצלחה ואריכות הימים של מערכת היחסים. ביטוי הערכתכם, הפגנת אהבתכם במעשים ופגישות קבועות הן שלוש דרכים נהדרות להחדיר אהבה לנישואיכם ולסלול את הדרך למערכת יחסים מוצלחת ויציבה.

אם נישואיכם זקוקים לעזרה מיידית משמעותית יותר, באפשרותכם להוריד עותק חינם של ספרו של הרב סלטקין: Is My Marriage Over: The Five Step Action Plan to Saving Your Marriage.