הכסף, והמתח הכלכלי שלעיתים קרובות מגיע איתו, עלולים לגבות מחיר כבד מחיי הנישואין שלכם. למעשה, אחד הגורמים העיקריים לגירושין הוא הנושא הכספי. למרות שזה אולי נושא טעון, ישנם צעדים פרקטיים שתוכלו לעשות, שיקלו על המתח שמכניס הכסף אל תוך חיי הנישואים שלכם.

1. קחו אחריות כלכלית

עודדו את עצמכם ללמוד ולהבין את המצב הכספי שלכם. בעוד רוב הזוגות הצעירים נכנסים למערכת יחסים, כשמעט מאוד ידוע להם על המשמעות של להיות נשואים, יש להם עוד פחות מושג לגבי התנהלות כלכלית. כיצד אני מתקצב את צרכיי? כמה אני אמור לחסוך? האם אנו חיים בהתאם להכנסות שלנו?

לאור העובדה שלעיתים קרובות קיימים הבדלי גישות בין בני הזוג ביחס לשימוש בכסף, הקונפליקטים סביב נושאים אלה הינם בלתי נמנעים. אחד הצעדים הנבונים ביותר שתוכלו לעשות, הוא להיפגש עם יועץ פיננסי, שידריך אתכם כיצד להתנהל בצורה כלכלית נאותה. כסף נוטה לעורר מגוון של רגשות ולכן עשוי לאתגר אותנו כשאנו מנסים לעשות החלטות נבונות. יש יתרון בשימוש בגוף ייעוץ חיצוני שמסוגל להתמקד בעובדות היבשות, ולהוציא ממערכת היחסים ביניכם את המתח המיותר.

2. הבינו את יחסיכם כלפי כסף

מצבים של לחץ פיננסי או אבטלה עלולים להוציא מבני זוג את הנורא מכל, משום שמצבים אלה נוגעים בחרדות הבסיסיות ביותר שלנו. בסדרת הספרים המפורסמת, "כיצד לשפר את חיי הנישואין שלכם מבלי לדבר על זה", מניחים ששורשיו של הקונפליקט וחוסר התקשורת בין בני הזוג, הוא הפחד והבושה. גברים מתוכנתים להיות המפרנסים העיקריים במשפחה, כך שאם אינם מצליחים לעמוד במשימה שלהם, הם מרגישים בושה. תחושת הכישלון הזו שחווה הגבר יכולה לרסק אותו, והיא חזקה יותר מפחד ההישרדות שלו.

מצד שני, הפחד הראשון שחוות נשים שאינן מקבלות את צרכיהן, הוא פחד. הן חשות פחד מפני המחסור, יותר מאשר בושה לגביו. למרות שבחברה המודרנית אנו עדים לשינויים רבים בכל הנוגע לתפקידים מגדריים, לעיתים קרובות אנחנו עדיין רואים שלגברים יש את הצורך לפרנס בצורה מוצלחת את בני משפחתם. כשגבר הוא מובטל, או תקוע בעבודה חסרת מוצא, הוא מרגיש הרוס לגמרי. הבושה הזו גורמת לאשתו לחוש פחד מפני כישלונו של בעלה לספק את צרכי המשפחה, ואז היא לוחצת עליו לעשות משהו. דבר זה מחמיר את תחושות הבושה שלו, וגורם לו להרגיש חסר תועלת.

כאשר בעל ואישה מצליחים להיות מודעים לכך, שהפחד והבושה שלהם למעשה מזינים ומחמירים זה את מצוקתו של זה, הם מסוגלים להיחלץ ממעגל הקסמים הזה. כשהם מבינים מה קורה להם, הם מצליחים להיות שלווים ויעילים יותר בדרכם לפתור את הבעיה.

3. שפרו את נישואיכם

בעוד צרות כספיות עלולות לערער את כל המערכת הזוגית, על פי רוב מדובר רק בסימפטום של בעיה גדולה יותר. כולנו חווים לחצים מסוגים שונים, אך כל אחד מאיתנו מתמודד עימם בדרך שונה. הכסף יכול לשמש כמן ברומטר לבריאותה וחוזקה של מערכת היחסים שלנו, משום שהוא עומד בראש ההיררכיה של צרכינו. למעשה, התלמוד טוען ש"העני חשוב כמת" (נדרים ס"ד ע"ב). כשאין לנו כסף, אנחנו באופן אינסטינקטיבי עוברים למצב של הישרדות. ככל שניטיב להתמודד עם לחצים בתוך המערכת הזוגית שלנו, וככל שבסיס מערכת היחסים בינינו הוא חזק ויציב, כך פוחתת ההשפעה ההרסנית של הכסף עליה. מערכת יחסים בריאה ואיתנה לא בקלות תישבר על ידי גורמי מתח גדולים, בעוד שנישואים שתלויים על בלימה יתקשו לשרוד אפילו מתח קטן בתוכם.

חיזוק החיבור ביניכם הוא הדרך הטובה ביותר שתאפשר לכם להתמודד עם כל קושי הנקרה בדרככם. אפילו כאשר מופיעות דאגות כלכליות, תצליחו לתקשר ולעבוד ביחד באופן טוב ופרודוקטיבי יותר בדרככם לפתור את הבעיה מבלי להיגרר להתגוננות או תוקפנות הדדית.

מתחים על רקע כלכלי עשויים להרוס את הנישואין, אך אם תיקחו אחריות על מצבכם הכלכלי, תבינו את יחסכם הלא-מודע לכסף, ותעבדו על חיזוק מערכת הנישואין שלכם, אתם תצליחו להתמודד עם הסערות, ואפילו לצמוח מתוכן לתוך מערכת יחסים חזקה יותר.