לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
6 כלים להפגת כעסים בנישואין

6 כלים להפגת כעסים בנישואין

בנישואין טובים בני הזוג יודעים איך 'להחליק' ולהמשיך הלאה.

מאת

אנו מצווים לא לשמור טינה. אמנם הרעיון כשלעצמו באמת נחמד, אך הביצוע קצת יותר קשה (אם זה היה קל, ודאי לא היינו זקוקים למצווה!). ובניגוד לאמונה הרווחת, התלמוד טוען שגברים סולחים מהר יותר, שהם מגלמים את מידת הרחמים, בעוד שהנשים פועלות על-פי מידת הדין. נראה שהבנה זאת נולדה מתוך אגף שמירת הטינה. גברים רבים מתעמתים לעתים קרובות – באופן פיזי או מילולי – ובלהט רב, אבל נראה שהם שוכחים מזה במהירות. ביטויי האיבה של הנשים בדרך כלל מרוככים יותר (למרות שהמיומנויות הלשוניות שלהן יכולות להיות חריפות למדיי), אבל הן שומרות על הפגיעה והטינה – למשך זמן רב.

יש כמה סיבות רגשיות ומעשיות ברורות מדוע שמירת טינה היא הרגל מזיק במיוחד. שמירת הטינה פוגעת בכל מערכת יחסים בה היא נוגעת, מכרסמת אותנו מבפנים ופוגעת בנפשותינו.

אין מקום בו הדבר נכון יותר או הרסני יותר מאשר בנישואין. שמירת טינה לבני זוגנו, עלולה להרוס את בסיס האחדות הזוגית, ועלינו לעבוד קשה כדי לא ליפול למלכודת הזאת.

מכיוון שזה כל כך קשה, ליקטתי רשימה של שיטות פעולה:

1. החליטו על מה שווה להיפגע. אל תלקטו בפינצטה את הפרטים הקטנים.

ברוב הבקרים בעלי קם לפניי, מכין קפה לשנינו ומתיישב ללמוד ליד השולחן בפינת האוכל. ברוב הבקרים הוא גם משאיר את הכוס שלו על אותו השולחן, וברוב הבקרים אני מתעצבנת כשאני רואה אותה. כמה השולחן רחוק מהמטבח? הוא לא הלך לכיוון הזה בכל מקרה? מה, אני השפחה שלו? הדיאלוג הפנימי העוין מתחיל להכות שורש.

אבל רגע. אני עוצרת את עצמי. האם הוא לא הכין לי קפה? האם אני לא צריכה פשוט להתעלם מהכוס וגמרנו? התשובה היא 'כן' חד משמעי.

2. אל תהפכו הבדלים מגדריים או תכונות אופי לפגיעה מכוונת. אם בן הזוג שלכם שוכח לאסוף משהו בדרך הביתה, זה לא בגלל שהוא לא מקשיב לכם או בגלל שמה שאתם אומרים לא חשוב לו (אני יודעת מה אתם אומרים לעצמכם!). סביר יותר שדעתו הייתה מפוזרת מרוב לחץ או שהוא לא היה מרוכז או שהוא טיפוס של התמונה הגדולה ולא של הפרטים הקטנים. כתבו לו רשימה. התקשרו כדי להזכיר לו. עשו חלק מהדברים בעצמכם. רק אל תיקחו את זה באופן אישי או בתור פרשנות על מערכת היחסים.

פעם חברה שלי קוננה בפניי שבעלה לא מסוגל לזכור את השמות של אף אחד מהחברים של ילדיהם. יכולתי לראות לאן היא לוקחת את זה. "לא אכפת לו באמת, החיים שלנו לא מעניינים אותו; הוא פוגע בהם"... אבל אני לא קניתי את זה, משום שאני מכירה את בעלה. הוא טיפוס מתחשב וטוב לב ומאוד מעורב בחיי המשפחה שלו. פשוט יש לו זיכרון גרוע לשמות. אולי הוא יפיק תועלת מקורס לשיפור הזיכרון אבל זה לא צריך להוות מקור לצער – או דלק לכעס.

3. אפשרו לבן הזוג לצבור אשראי בבנק, אותו הוא יוכל "למשוך" כשהוא טועה. נניח שהוא לא התקשר היום מהעבודה. אם הוא התקשר כל יום במשך 10 שנים לפחות ולא התקשר היום, אולי את צריכה לדאוג לו, אבל לא לכעוס או להיעלב. הוא גילה את דאגתו ואת תשומת ליבו בקביעות, ועלינו לשפוט על פי הכלל ולא על פי החריג. הרעיון עובד טוב לא רק בחיי הנישואין, אלא גם ביחס לקשר שלנו עם א-לוהים. הוא עושה למעננו כל כך הרבה טוב, ובכל זאת אנחנו נוטים להגיב בצורה שלילית כשמשהו משתבש, במקום לתת גם לו איזשהו "קרדיט" בבנק!

4. תרגילי 'החלקה'. כל התסכולים הקטנים האלה – הם לא קיימים. הם לא מספיק חשובים שנשים אליהם לב. תנו להם ללכת. אל תשמרו רשימה. המשיכו להתקדם.

5. עצרו מחשבות שליליות בראשית דרכן. זכרו שהמטרה היא הצלחת חיי הנישואין. אין כאן מקום (ליתר דיוק אין שום מקום) למחשבות של "להראות לו/ה". תכנונים כמו "להתייחס אליה כמו שהיא מתייחסת אליי" או "להפסיק לבשל ולראות מה הוא יגיד אז!" הם בדרך כלל יותר גרועים מטינה – הם ממש נקימה! צריך להבין את זה גם בלי שנאמר שלא ככה בונים מערכת יחסים. אבל מכיוון שלרוע המזל קל מאוד להיכנס לתבנית הזאת, אנחנו צריכים לקטול מחשבות כאלה בעודן באיבן.

6. התמקדו בתמונה השלמה. אתם בונים יחד חיים, עתיד, נישואין, ומובן שיהיו חיכוכים, מריבות וכעסים לאורך הדרך. ככה זה. אלה החיים. זה קורה בכל בית ובכל קשר זוגי. נישואין מוצלחים אינם אלה בלי המחלוקות או התסכולים. הם אלה שבהם בני הזוג יודעים איך 'להחליק' ולהמשיך הלאה, כשהם מתרכזים בטוב שבכל אחד מהם ובנישואין עצמם. על פי היהדות כשבני הזוג מתחתנים הם הופכים לישות אחת. לא הייתם שומרים טינה לעצמכם!

שמרו על החיוביות בחזית, סלקו את השליליות אפילו מהשוליים ותמיד טוב גם לבקש עזרה מלמעלה.

25/8/2012

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 8 תגובות ב-7 דיונים

(7) אנונימי, 27/8/2012 18:21

הלוואי ונצליח ליישם בעזרת השם. תודה.

(6) שילה, 27/8/2012 09:46

נכון מאוד. (אבל..)

אהבתי במיוחד את כלל מס' 3 - כלל האשראי. אנחנו נוטים לעשות פילים מזבובים, כשמדובר בדברים מציקים. אבל למה לא להאדיר את הפעולות הפשוטות שבן הזוג שלנו עושה כל יום עבורנו... לגבי ה'אבל' - כמו שציינה פה 'ציונה' - אסור לשמור בבטן! אסור לתת ל"כלל ההחלקה" - להפוך לכלל הטיוח. רע לי - בן הזוג צריך לדעת! אנחנו צריכים לתקן עצמנו, אבל יש לנו גם תפקיד לתקן את בן הזוג. בהצלחה לכולם בלימודי הזוגיות האינסופיים, שילֹה

(5) ציונה פוזנר, 26/8/2012 19:43

עגמת נפש,

מה עושים כאשר בעליך פוגיע בך בציבור , לא מעריך אותיך , לא מתחשב ברגשות לך, מתעלם ממיך, עושה רק מה שמיתחשק לו, לא מקשיב לאף מילה שליך , אם את לא תדברי איתו הוא יכול לא לדבר אתיך חודשים או עד שאת מתחילה לדבר ,ואז את מתפרצת, ועוד ועוד,,,,,,,,זה מעל 30 שנהשאני מעבירה את זה, כל מה שאני עושה זה לא עוזר עד כמה אפשר לותר היום החלטתי שכל אחד יחיה בעולם שלו ואני לא מוכנה להיות השיבחה שלו אולי יש לכם הצעה יותר טובה ?בעלי בן 70 ואני בת 65 אז מה כבר אפשר לעשות בגלאים האלה?,,,,

טובה ענבי, 27/8/2012 16:44

עוגמת נפש ציונה פןזנר

אם הגעת עד לגיל הזה אז מה שנשאר הוא לתאם את הציפיות שלך למציאות ובעיקר לא לעשות חשבון לאף אחד ולכלום . מעליב אותך בחברה ? להסתכל לו בעינייים ולאמר לו בקול רם : אלי אתה לא תדבר ככה ולהמשיך לדבר כאילו כלום לא קרה. לא לבכות, לא לשתוק ולא לבלוע . לא רוצה לדבר ? צאי מהבית ודברי עם אחרים. אל תתיחסי אליו!! אין בישולים , אין ישיבה משותפת ליד השולחן , אין גיהוץ ואין כביסה - נגמרו השירותים . שילך ויקבל כל שירות כזה בכסף . לזה קוראים שוברים את הכלים ולא מכסים ולא משחקים!! אחרי כל כך הרבה שנים זה יקח המון זמן ואולי גם זה לא יעזור ! לפחות בזמן הזה במקום להיות המשרתת הקטנה פשוט תלכי לחוגים ,תפגשי עם אנשים ותמצאי לך תחביבים !!אף פעם לא מאוחר יותר !! לא רוצה לבוא ?אין בעיה תלכי עם חברה ואפילו לבד ,האמיני לי לא קורה כלום גם אז נהנים שישב בבית !!כמו שאמרתי בלי חשבון !!רק מה שמתאים לך בהצלחה!!

(4) תהילה, 26/8/2012 12:36

מאמר מקסים!!

שנזכה ליישם תמיד

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub