לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
  • פרשת השבוע: צו
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
השותפה שלי לריקודים

השותפה שלי לריקודים

לא הפסקתי להתפלל לנס. רציתי שסבתא שלי תרקוד בחתונתי.

מאת

אומרים שאני דומה לסבתא שלי. תווי הפנים שלנו באמת דומים מאוד – אבל הקשר שלנו היה עמוק הרבה יותר מכך. תמיד היה לנו קשר מיוחד - נמשכתי לניצוץ שבעיניה, ניצוץ אוהב-חיים וכמעט שובב, הערכתי את חוש ההומור השנון שלה והוקרתי את הזמנים שבילינו יחד.

בשנים המאוחרות יותר שלה, יצא לנו לבלות יחד בשבת-בר-מצווה משפחתית. כשרוב בני המשפחה פרשו למנוחת הצהריים, ישבנו סבתא ואני יחד בגינה, מפטפטות וצוחקות כמו שתי חברות טובות. סבתא אמרה לי כמה היא גאה בבני המשפחה השונים ובהישגיהם – ושהם המורשת שהיא מותירה אחריה. זה היה רגע מאוד קרוב ומרגש.

באותו ערב, במסיבה, התזמורת ניגנה והקהל רקד, אבל סבתא שלי, שהייתה כבר איטית לקראת סוף שנותיה, ישבה בצד לבושה מעיל, מוכנה לעזוב. נזכרתי בתמונות מקסימות שראיתי פעם, ובהן סבתא בצעירותה רוקדת במסיבות בתנועה אלגנטית. היה לה מבנה גוף חינני ומקסים.

פתאום תפסתי את ידה של סבתא ומשכתי אותה לרחבת הריקודים. דודה אחת שנלחצה צעקה אליי שאנהג בעדינות, אבל בסבתא משהו השתנה מייד: ניצוץ עז חזר לעיניה וחיוך נמתח על שפתותיה.

אי אפשר היה לעצור אותה.

סבתא צעדה וחוללה, התפתלה וחגה, כשמסביבה קרובי משפחה מופתעים ומצלמות מהבהבות בלי הפסק. החזקתי בידיה בחוזקה ובינתיים הצטרפו אלינו אחרים עד שנוצר מעגל. הייתי אז רק בת 18, אבל התחננתי לא-לוהים שייתן לי את המתנה לזכות לרקוד עם סבתא שלי במסיבה האישית שלי – כשאתחתן.

חלפו חודשים ושנים. בריאותה של סבתא נסוגה אט אט. ידעתי שאני יכולה תמיד להעלות חיוך על פניה אם רק אזכיר את הריקוד שלנו יחד. תמונה של שתינו אוחזות ידיים וקורנות מאושר, בעיצומו של מחול, קישטה את קיר פינת האוכל שלה. המשכנו לחלוק בינינו את עליות החיים ומורדותיהם, ואני לא הפסקתי להתפלל לנס - כל כך רציתי שסבתא תרקוד בחתונה שלי. עמוק בפנים, הייתי מודעת למציאות. היא הזדקנה, אנחנו לא גרות אפילו באותה מדינה והיא לא יכולה לטוס. חוץ מזה, אני לא יוצאת ברצינות עם אף אחד!

נשמות הקרובים שנפטרו מגיעות לכל חתונה

בסופו של דבר פגשתי גבר מקסים אשר לו אני נשואה כעת. בתקופה שבה יצאנו יחד, סבתא שלי קיבלה שבץ ונכנסה לתרדמת. התאמצתי להשלים עם מותה הקרב. שלחתי לה שוב את מכתבי השבועי, מלא בחדשות עליזות ואיחולי החלמה. חתמתי את המעטפה בעיניים לחות: ידעתי שזה יהיה המכתב האחרון.

כשהיא שוכבת על ערש דווי, עיניה עצומות, לחש לה אבא בשקט שאני עומדת להתארס בקרוב. קצב הלב שלה זינק, ואז היא גלשה שוב למצב התרדמת השליו למשך שבוע נוסף. סבתא נפטרה לפני שזכתה אפילו להכיר את החתן שלי.

"לא תהיה לך חברה לריקוד", אמר לי סבי האבל ב'שבעה'. פרצתי בבכי וברחתי מהחדר.

אחר כך למדתי שנשמות הקרובים שנפטרו מגיעות לכל חתונה. כשאעמוד תחת החופה, לא רק הוריי יעמדו לצדי, אלא גם דורות על גבי דורות של אבות-אבותיי. נשמותיהם יאחלו לי כל טוב ברגע המאושר בחיי. כל אחת מהן תתרום את תרומתה הייחודית, בנוכחותה הרוחנית, לקדושתו ויופיו של היום, כשהיא צופה בי בגאווה - כיצד אני ממשיכה את מורשתם והופכת לחולייה נוספת בשושלתם.

לבקשתי, עלה אבא שלי לקבר של סבתא לפני החתונה. הוא עמד למרגלות הקבר שלה ואמר: אביבה מתחתנת. היא רוצה שתבואי. היא רוצה שתרקדי בחתונה שלה.

אז, בסופו של דבר, סבתא כן רקדה אתי בחתונה.

 

16/5/2009

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 7 תגובות ב-7 דיונים

(7) חני סתת, 24/5/2009 00:40

מאד מרגש

כולי דומעת ונרגשת, סיפור כל כך פשוט ורגיש. כאמא לילדי הבוגרים שהתחילו להתחתן לאחרונה, אני מזדהה אתך. לפני כל חתונה ואף עתה, לפני הולדת נכדנו הראשון, שיהיה נין לאמי ולהורי בעלי, אני מתפללת ומבקשת, שהם יזכו לשמחות בבריאות טובה ובצלילות, זה לא מובן מאליו.תודה

(6) חגית, 21/5/2009 00:45

סבתא שלי והסבתא שאהיה

אני עם דמעות בעיניים,נזכרת באשה הצנועה והמתוקה שהיתה סבתי ,בדברים שהיתה סורגת ובמצוות שעשתה -הלכתי לקברה לפני כמה ימים לבדי ואמרתי לה איזו משפחה נפלאה יש לה-זכתה לנכדים נפלאים וילדיה כולם נהדרים וצנועים מוסריים ומיוחדים -מחכה בעצמי להיות כבר סבתא ולהיות משמעותית בחיי נכדי -תודה לאביבה על סיפורה

(5) יעל, 20/5/2009 03:03

ממש מקסים!

(4) א.ז., 18/5/2009 00:40

כל כך מקסים ומרגש.

לחשוב כעת, שסבי האהוב שהלך ממש לפני נישואי רקד איתי....

(3) אנונימי, 17/5/2009 11:23

מ ק ס י ם!!

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub