לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
האישה שאהבה את החיים

האישה שאהבה את החיים

סבתי הגדולה ברטה הייתה אישה מדהימה, ולא רק בגלל שחייתה חיים מלאים עד גיל 106.

מאת זק קורץ

השנה נפטרה סבתי הגדולה, ברטה קורץ. היא הייתה בת 106. היא הייתה אישה מדהימה מסיבות רבות, לא רק בגלל שזכתה להיות אחת הנשים הזקנות ביותר בארה"ב. תחשבו על מה שעברה בחייה. מי יכול להיות בקי יותר בהוויית העולם, חכם יותר או מחושל יותר מסבתא-רבה ברטה, שבחייה התחלפו שתי מאות?

אמה של ברטה הייתה לנה האפט, מהגרת רוסיה שאיבדה את בתה במלחמת ארה"ב-ספרד (בשנת 1898) בגיל 27, וחייתה בעוני כשהיא מתפרנסת מגלגול סיגריות ב"גטו היהודי" של ברוקלין. חמישה ילדים היו ללנה, אחד מהם מת בלידה. ברטה נולדה ב-1897. כיון שלא יכלה לפרנס את כל ארבעת ילדיה, שלחה שניים מאחיה של ברטה לבית יתומים. לרוע המזל, ברטה נולדה חירשת, ככל הנראה בגלל האדמת שבה לקתה אמה במהלך ההריון.

סבתי הגדולה ברטה נשלחה לבית הספר לקסינגטון לחירשים, מסיבות כלכליות וחינוכיות כאחד. אחותה של ברטה נפטרה במגפת שפעת בשנה שלאחריה, וכעבור שנה נוספת נפלה אמה למשכב עקב מחלה. החיים התנכלו לנערה יהודיה, חירשת ועניה זו, אך נעוריה של סבתי הגדולה ברטה לא מנעו ממנה למצות, מאוחר יותר, את המיטב והמרב מחייה.

חיים עצמאיים

באביב 1913 היא סיימה את לימודיה בבית הספר לקסינגטון, אך בשל גילה הצעיר, נשארה שם שנה נוספת, לפני שיצאה ללמוד ולעבוד כמלטשת יהלומים בעסק המצליח של אחד מנדבני בית הספר. היא השתכרה מעבודתה זו סכום שהספיק לה בדוחק לרכישת אוכל ובגדים ולתשלום שכר דירה.

בגיל 19 נישאה ברטה להארי קורץ, אחד מבני כתתה. הוא החל את דרכו בעוני, כתופר במתפרה, והפך מאוחר יותר לסוכן ביטוח עבור חירשים. זוג החירשים הצעיר מצא את פרנסתו בקושי רב. שניהם היו בקיאים בשפת הסימנים, והקשר האוהב ביניהם נמשך 60 שנה.

סבתא רבה ברטה הייתה אישה דינמית, והכוח המניע בנישואיהם. בני הזוג הולידו שלושה ילדים, כולם בעלי שמיעה נורמלית. כך תיאר סבי את שנות ילדותו: "היינו עניים מאוד. שני הוריי היו חירשים והיה להם קשה למצוא עבודה טובה, משום שרוב המעסיקים לא היו מעונינים בעובדים בעלי מום. אמי תמיד דאגה לילדיה. היא דאגה שיהיה אוכל על השולחן, גם אם לא יכלה לאכול בעצמה. ברטה הכריחה אותנו ללמוד היטב משום שרצתה להעניק לנו את האפשרות לחיות חיים ללא עוני. אני אסיר תודה על כך שהייתה לי הזכות להיות בנה. בזכותה, הילדות שלי הייתה אחד הפרקים היפים בחיי".

לפי דברי סבי, סבתי הגדולה ברטה מעולם לא התלוננה על ליקוי השמיעה שלה. בכתבה בעיתון לכבוד יום הולדתה ה-105, כתבה המחברת: "ברטה קורץ אוהבת מילים ואנשים, על אף שמעולם לא הייתה מסוגלת לשמוע אותם".

חיוכה הרחב היה "מידבק", אמר סבי, והיו לה חברים רבים שליו אותה לאורך חייה.

חיוכה הרחב היה "מידבק", אמר סבי, והיו לה חברים רבים שליוו אותה לאורך חייה. היו לה קשרים קרובים עם ילדיהם ונכדיהם של חבריה לכתה בלקסינגטון. אפילו בטיסות, הייתה אישיותה הנעימה מושכת אליה את שכניה לטיסה. אחד מחבריה הקרובים היה איש בן 68 שאותו פגשה בטיסה לאורלנדו.

סבתא ברטה לא אהבה להחמיץ אירועים משפחתיים. כשאבי היה בן 17, היא אמרה לו שעליו למהר ולהינשא כדי שתוכל להיות בחתונתו, וזה היה לפני 35 שנים! "אני מופתעת שחייתי כל כך הרבה, אבל אני אוהבת אנשים כל כך", היא אמרה ביום הולדתה האחרון.

ב-1998 קיבלה ברטה את פרס אשת השנה: "אישה עדינה זו פעלה כל חייה לשמירת המסורת היהודית ולמען הקהילה היהודית, קהילת החירשים והקהילה האנושית מחוף לחוף, במשך מאה שנות חוכמה".

ברטה אהבה לקרוא ולכתוב, והצטיינה בכך, על אף חירשותה. היא קראה שני עיתונים ביום, ואהבה תשבצים. מדי יום, במשך כמעט 87 שנים פתרה את התשבץ של ה"ניו-יורק טיימס", ובסך הכול פתרה כ-20,000 תשבצים בימי חייה!

סבתא-רבה מופלאה

בשבע-עשרה השנים האחרונות, שלחה לי סבתי הגדולה ברטה, מדי שנה, בשני לנובמבר, כרטיס ברכה כתוב בכתב יד ליום הולדתי, וצ'ק על סך שני דולרים, אותו סכום שאבי קיבל בצעירותו, בלי כל הצמדה למדד! ומה שיותר מדהים, המכתב שלה התפרש על שני עמודים. מכתביה כללו אמרות כנף שנונות, אנקדוטות משעשעות, וכמובן, "בהצלחה בבית הספר ובמגרש הטניס". לא זו בלבד שזכרה את כל ימי ההולדת שלנו כל שנה, דוד שלי עוד זכה לקבל ממנה כרטיס ברכה 48 שעות לפני פטירתה.

שבועות מספר לאחר יום הולדתה ה-50, שמעה סבתא ברטה חדשות מופלאות מרופאה: השתלת שבלול אוזן תוכל לאפשר לה לשמוע. ממש חלום שמתגשם! הרופא רצה לוודא שברטה תעבור את הניתוח הפשוט הזה. "ברטה, את בטח רוצה לעבור ניתוח פשוט כזה ולקבל את השתל, נכון?"

"בעצם, דוקטור, אני חושבת שאוותר, אם כי אני מעריכה את הצעתך מאוד".

"מה? למה?"

" פשוט מאוד, אני פוחדת שאאבד את כל חבריי".

סבתא רבה ברטה אהבה את החיים ולא ראתה בליקוי השמיעה שלה מום.

סבתא רבה ברטה אהבה את החיים ולא ראתה בליקוי השמיעה שלה מום. היא לא יכלה לדמיין חיים טובים מאלה, וחששה שאם תוכל לשמוע, הדבר יחצוץ בינה לבין חבריה, במקום לקרב ביניהם. כל חייה הייתה בה חיות ולבביות, ודבר לא שינה זאת.

"חירשותה מעולם לא מנעה בעדה ליצור קשר עם אף אדם", אמר סבי בהספד שנשא לזכרה. "היא הייתה הרפתקנית עשויה ללא חת, והיא יכלה לעמוד בכל מצב. אהבה, כבוד והגינות היו מעל לכול בעיניה, ואנשים הושפעו והלכו אף הם בדרכה. חשבנו שהיא בלתי מובסת, אבל בסופו של דבר היא התעייפה, ונפרדה מאתנו באהבה גדולה".

הזיכרון החזק ביותר שלי מסבתא רבה ברטה הוא ביקוריי בדירתה בקווינס. על אף שהייתי רק אחד מ-13 ניניה, חשתי תמיד שהקשר בינינו מיוחד. סוד האושר שלה היה: 'אני לא דואגת, אני לא אומרת דבר, ומתעסקת בעניינים שלי".

אני שומר בארנקי תמונה של סבתא רבה ברטה, תמונה שמעניקה לי השראה. היא יושבת שם זקופה ותמירה (למעשה, גובהה לא עלה על 1.43), מחייכת חיוך זוהר. אני תמיד חש בנוכחותה, שומרת עליי מלמעלה.

 

26/10/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 8 תגובות ב-7 דיונים

(7) Rcgvg, 22/6/2015 12:50

אני פשוט מופלאות מהסיפור הנפלא הזה אתם מחזירים אלפי אנשים לעולם האמיתי.

ישלם לך ד' את כל טובו.

(6) יוסי, 20/8/2014 06:32

מרגש !!!

(5) צ, 2/3/2013 16:19

סבתא מיוחדת במינה! ממנה נוכל ללמוד שמה שמאריך את חיינו הם

חוסר דאגות, שמחה ואהבת הזולת. כמו סבתא שלך.

(4) אילונה, 5/2/2013 15:46

זכיתם

זכית בסבתא רבא מדהימה והיא זכתה לממש את עצמה כפי שהיא. איזה כיף לקרוא על אנשים כמוה ועל נין כמוך שמעריך

(3) שגיא, 3/2/2013 13:02

אשריך שזכית בסבתא שכזאת

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub