זוגות רבים חווים אתגרים בנישואיהם בעודנו מתמודדים עם חודשים ממושכים של מגפת הקורונה. יש שמוצאים את עצמם מתווכחים יותר מתמיד כיוון שנמצאים זה בחברת זה זמן רב. אחרים מוצאים שהם בעצם מתַקשרים פחות, לאחר שוויתרו על הזמן היומי המשותף שבמהלכו נהגו להתעדכן, מתוך הנחה שיהיה זמן לדבר מתישהו במהלך היום.

בני זוג רבים מרגישים לא מוערכים ומותשים מהעומס, ואנשים רבים מודאגים שמא הניצוץ בינם לבין בני זוגם דועך. אולם בדומה לכל דבר אחר בחיינו, נישואין ומערכות יחסים דורשים עבודה מתמדת והזנה כדי לצמוח.

להלן חמישה הרגלים שכולנו נוכל לאמץ לעצמנו כדי להזין את הזוגיות במהלך תקופה קשה זו.

1. הקדישו זמן ומקום לזוגיות. גם בעבר היה אתגר למצוא את הזמן והמקום להיפגש כבני זוג, אולם כשכל כך הרבה מקומות בילוי סגורים ויש מעט אפשרויות לשמרטפות, הדבר הפך להיות קשה מתמיד. עם זאת, כיום יותר מבעבר, זוגות צריכים למצוא זמן מיוחד שמוקדש למערכת היחסים שלהם, אפילו אם אין ילדים בבית.

זה שאנחנו נמצאים זה ליד זה רוב היום אין פירושו שאנחנו באמת מתחברים. אם נקדיש לכך זמן מיוחד או נמצא מקום פרטי כלשהו בבית, אולי נצא להליכה בחוץ, נמצא שיש שיחות ורעיונות שמתעוררים שלא היו מתרחשים בתוך ההמולה של חיי היומיום.

2. תרגלו נתינה מכוונת. קל יותר להיות נדיבים ולתת לזרים מאשר לבני הזוג שלנו, אותם אנו פוגשים מדי יום. אולם כשמתכווננים במיוחד להפגין נדיבות זה כלפי זה, הדבר יוצר לא רק תחושת חמימות וביטחון במערכת היחסים עצמה, אלא משרה על הבית כולו אווירה של נדיבות וחיוביות.

במקום לומר "תודה", נוכל להוסיף, "זה היה ממש מתחשב מצדך". או שנוכל להציע עזרה במטלה שלרוב לא היינו מקדישים לה מחשבה. וככל יכולתנו, תמיד ניתן להציע חיוך. כך נוכל להאיר את החדר ואת היום של בן או בת הזוג שלנו.

גם כשלא אומרים שום דבר בקול רם – כשחושבים ומעריכים לא רק את מעשיהם של בני הזוג שלנו, אלא אותם כבני אדם – נוצרת אווירה של נדיבות והכרת תודה.

3. העריכו ביטויי חיבה פיזיים. אנשים רבים לא חוו כמעט שום מגע אנושי בחודשים האחרונים. רמת הבדידות שאנשים החיים בגפם חווים בחודשים אלה היא חסרת תקדים. אם יש לכם בן או בת זוג שניתן לחבק, העריכו זאת. אם אתם חיים עם אדם שניתן להחזיק בידו כשזקוקים לכך, הוקירו זאת.

מחוות חיבה גופניות הן חיוניות לבריאות הרוחנית והרגשית שלנו. עלינו להרגיש מבורכים ולהכיר תודה על הזוגיות שלנו.

4. שמרו על תחומי העניין. להיות ביחד ולהרגיש מאוחדים זהו מרכיב קריטי בנישואין. אולם חיוני גם שכל אחד מבני הזוג ישמור על תחומי העניין שלו, במיוחד כשרבים מאיתנו מבלים יותר ויותר זמן בין קירות בתינו.

שמרו על קשר עם חברים. הצטרפו למועדון קריאה בזום. צאו לריצה. נסו תחביב חדש. אי אפשר לצפות מבני הזוג להיות אחראיים לכל הצרכים הרגשיים שלנו. הביחד צריך להיות מאוזן יחד עם מרחב נפרד לכל אחד. נישואין אין פירושם אובדן תחומי העניין והזהויות שלנו – זוהי מערכת הדורשת איזון מתמיד ושילוב בין שני אינדיבידואלים נפרדים, כדי ליצור שלם הגדול יותר מסכום חלקיו.

5. העניקו את מתנת תשומת הלב. הענקת מלוא תשומת הלב שלנו לבני הזוג עשויה להיות מתנה יקרת ערך בעולם מלא ההסחות של ימינו. כשמניחים את הטלפון בצד ומקשיבים באמת לפרטים אודות מהלך היום של בן-הזוג, יש מצב שיעלו אתגרים או נושאי שיחה בעלי ערך שאולי היינו מחמיצים בשיחות מהירות המתקיימות על רגל אחת.

הקשבה לא חייבת להימשך זמן רב, אך היא בהחלט דורשת מאיתנו להיות נוכחים וקשובים לחלוטין. שאלו שאלות על עבודתו של בן/בת הזוג ועל הפרוייקטים שמעסיקים אותו, גם אם באופן אישי לא מתעניינים בתחום או בתחביב זה. גילוי סקרנות או עניין במה שמעסיק את בני הזוג זהו יסוד חיוני בנישואין.

ייתכן שלא נוכל לצאת לחופשה ברגע זה או אפילו למסעדה לרגל יום הנישואין. אולם במהלך המגפה הזו, יש לנו הזדמנות ייחודית שלא הייתה לנו בעבר לחזק ולהזין את הזוגיות שלנו. אם ננצל את הזמן המשותף שיש לנו עכשיו, נוכל ליצור חיבור חזק ויציב לשנים הבאות.