זיוה היקרה,

בגיל 31 יש לי כבר ניסיון לא מועט בתחום ההיכרויות. ליבי אפילו נשבר מספר פעמים (כולל אירוסין שהופרו פעמיים), והיו לי גם לא מעט אכזבות קטנות, כגון רצף של פגישות ראשונות שלא הובילו לשום מקום. לאחרונה, חבר הציע להכיר ביני לבין מישהי בשם רייצ'ל. הוא חשב שהיא תהיה מושלמת בשבילי. הוא סיפר לי שהיא אוהבת ג'ז וסרטים אילמים, ושהיא הטעם שלי גם מבחינת מראה חיצוני. אני מעריץ מושבע של ג'ז וראיתי כמעט כל סרט אילם שקיים, אז לא יכולתי להאמין שרייצ'ל בכלל קיימת! הייתי מלא התרגשות. התקשרתי והשארתי לה הודעה, ואז יצאתי לכמה סידורים. בסופר נתקלתי בחבר וסיפרתי לו על השידוך.

"אני מכיר את רייצ'ל הזאת", הוא אמר לי. הוא עשה פרצוף. "אתה לא תאהב אותה".

"אתה לא רציני", אמרתי. "היא נשמעת מושלמת בשבילי".

"אני מכיר אותך", הוא אמר, "ואני מכיר אותה. סמוך עליי, היא לא הטיפוס שלך".

מיד שיניתי את דעתי לגבי הרצון לצאת איתה, הייתי כל כך למוד אכזבות, שלא רציתי לעבור עוד חויה כזאת. כשהיא החזירה לי טלפון, לא הסכמתי לקבוע פגישה. אמרתי משהו בסגנון, "השבוע זה קצת בעייתי, בואי ננסה בשבוע הבא". היא התקשרה עוד פעמיים עד שהתחלתי להרגיש לא נעים וקבעתי איתה פגישה.

בסופו של דבר נפגשנו לארוחת ערב והייתה שיחה קולחת ונהדרת, אבל הייתי די בטוח שלא הרגשתי ניצוץ. לא התקשרתי אליה במשך שבוע, עד שהחבר שהכיר בינינו שאל אותי עליה. "היא אמרה שהיה לכם ממש כיף", הוא אמר. "למה לא התקשרת אליה?"

ללא התלהבות, התקשרתי אליה כדי קבוע פגישה נוספת, ושוב מצאתי את עצמי חסר רצון להיכנס לזה מבחינה רגשית, למרות שהיא הייתה מאוד מושכת והשיחה בינינו זרמה ללא מאמץ.

אחרי זה, נתתי לכל הסיפור להתמסמס.

כמה שבועות לאחר מכן, נתקלתי ברייצ'ל במסיבה ואיכשהו, ראיתי בה משהו שלא ראיתי קודם לכן. החבר שהכיר בינינו צדק. היא הייתה נהדרת בשבילי. החיוך שלה האיר את החדר. למה נפנפתי אותה? לא הצלחתי אפילו להיזכר בסיבה.

דיברתי איתה ארוכות במסיבה והתקשרתי אליה למחרת, אבל היא לא הסכימה לצאת איתי. ביקשתי ממנה לשקול שוב מספר פעמים. היא המשיכה לסרב אפילו שאני יודע שמאוד מצאתי חן בעיניה, היא אמרה זאת למי שהכיר בינינו. אני יודע שפגעתי ברגשותיה עם ההתנגדות שלי כשנפגשנו לראשונה.

למדתי לקח מחוויה זו, כי עמוק בפנים אני יודע שההתנגדות שלי נבעה מהדברים השליליים שהחבר השני אמר לפני שנפגשנו. לא הייתי צריך להקשיב לו. אני מלא חרטה, כי יש לי תחושה חזקה שרייצ'ל מתאימה לי.

האם יש סיכוי שאוכל לזכות בה בחזרה? אם כן, יש לך עצה כיצד אוכל לעשות זאת?

ג'וש

 

ג'וש היקר,

התלמוד מלמד אותנו ש"לשון הרע", פוגע בשלושה אנשים שונים: בדובר, במאזין ובאדם שמדברים עליו. איני יכולה לחשוב על דוגמה טובה יותר לחוכמה זו מאשר הסיפור שסיפרת לי! אתה נפגעת מדברי חברך, כיוון שהדבר גרם לך לסגור את הלב בפני אישה שהנך עכשיו מתחרט על כך שדחית אותה. היא, בתורה, נפגעה מאותה דחייה. ובסופו של דבר, אני מנחשת שאינך יכול שלא לחוש טינה כלפי החבר שהכתים את המפגש הראשון ויקר-הערך שלך עם אישה זו.

העצה הטובה ביותר שאני יכולה לתת לך היא חיזוק של מה שכבר למדת: כשאתה יוצא לפגישות, אל תתייעץ עם חבריך הלא בוגרים. האלכימיה בין שתי נשמות ייחודיות היא מסתורין עצום שפעמים רבות מנוגד לציפיות ובלתי ניתן להסבר. כך ש"להשוות רשמים" עם חברים ביחס לפגישות עבר או פגישות עתידיות זהו רעיון גרוע, מוטעה מיסודו ובעל פוטנציאל הרסני.

למדתי שלעולם אינני יכולה לדעת מה יקרה בין האנשים שאני מפגישה. היו זוגות שהכרתי זה לזה, שהיו מושלמים על הנייר, אולם כשהם יצאו לפגישה, לא היה ביניהם קליק. במקרים אחרים, ארגנתי פגישות ללא מחשבה מעמיקה רבה ומתוך אופטימיות מועטה, ולהפתעתי, זמן לא רב לאחר מכן קיבלתי הזמנה לחתונה.

חוויות אלה רק מחזקות את האמונה שלי בכך שישנו כוח עליון שמושך בחוטים ואני רק שליחה שלו. למדתי שהתפקיד שלי הוא לערוך היכרויות ללא שום ציפיות או שיפוטים. כיוון שאיש אינו יכול לדעת בוודאות מי יתאים למי, נובע מכך שאסור אף פעם להפריע או לחבל בהזדמנות של שתי נשמות ייחודיות להתחבר זו לזו.

עכשיו, אחרי שלמדת שיעור יקר ערך זה, מה עושים?

אל תוותר! מצאת חן בעיני רייצ'ל – היא אמרה זאת לחבר שהכיר ביניכם. אני מאמינה שישנו סיכוי אמיתי להציל את המצב ולשקם את הסיכויים שלך איתה. כיצד עליך לעשות זאת?

היה כן איתה – אולם בלי להנציח את מעגל הרכילות שגרם לכל הבעיות מלכתחילה. אל תספר לה שחבר אמר עליה משהו מעליב. הדבר יגרום לה לכאב נוסף ויעמיק את הנזק שנגרם למערכת היחסים שלך עם חברך.

במקום זאת, קח אחריות מלאה על הטעויות שלך. כתוב לה מכתב. אתה יכול לכתוב משהו בסגנון הזה:

רייצ'ל היקרה,

 

אני יודע שאת לא רוצה להיפגש איתי שוב ואני לא מאשים אותך. את הגבת לטלפון הראשון שלי בלב פתוח, ואני התגליתי כאדם מבולבל, חסר עקביות ולא אמין, כפי שהייתי אז. האמת היא שכשנפגשנו לראשונה, לא הייתי במקום הכי טוב מבחינה רגשית. אכזבות העבר גרמו לי להרגיש מותש, מריר ולא באמת פתוח לאהבה. חשבתי שאני מוכן שוב לצאת לדייטים, אבל ברור שלא הייתי. בזבזתי את זמנך וגרוע מכך, הייתי מסויג ופוגע ללא סיבה, עם אישה מקסימה שראויה למשהו טוב הרבה יותר.

אני מצטער מעומק הלב ומתבייש בהתנהגותי. החלק הגרוע ביותר הוא שאני יכול עכשיו לראות בבירור שבזבזתי את ההזדמנות יקרת-הערך לבנות איתך משהו אמיתי ויפה. אם תוכלי למצוא בליבך את הנכונות לתת לי עוד הזדמנות אחת, אעשה כל שביכולתי כדי לוודא שלעולם לא תתחרטי על כך.

שלך בכנות,

ג'וש

 

בנוסף, עשה מאמץ אמיתי להפגין את כנותך. כיוון ששניכם אוהבים ג'ז, אתה יכול לקנות זוג כרטיסים להופעה מיוחדת שאתה יודע שהיא תאהב. נשים רוצות מחוות בעלות משמעות, לא רק מילים. צרף אותם למכתב ואמור שאתה מקווה שהיא תסכים לבוא איתך להופעה.

לבסוף, בדיוק כפי שהחלטת עכשיו לא להקשיב לרכילות בנוגע לשידוכים אפשריים, הימנע מלדבר סרה על אחרים במצבים דומים. לדוגמה, אם חבר עומד לפגוש מישהי שמעולם לא עוררה בך עניין רומנטי, אין פירוש הדבר שהיא לא מתאימה לו, זה פשוט אומר שהיא לא התאימה לך. אל תסגור דלתות בפני אחרים, כפי שלא היית רוצה שאחרים יסגרו דלתות בפניך.

אני מאחלת לך הצלחה מהירה ושלמה בניסיון לזכות בחזרה בליבה של רייצ'ל, ועתיד יפהפה, נטול דיבה ומלא אהבה.

שלך,

זיוה