גם אם עדיין לא פגשתם את בן/בת הזוג לנישואין, אף פעם לא מוקדם מכדי להתכונן לנישואין טובים. לנישואין דרושה סדרה של מיומנויות שאפשר ואף רצוי ללמוד, הרבה לפני ההגעה לחופה. להלן מספר דרכים בהן תוכלו להתכונן לקראת מערכת היחסים הרצויה לכם.

הדוגמה והטעויות של ההורים

 

גם אם הוריכם היו מודלים נפלאים לחיקוי וגם אם המחישו לכם מה לא לעשות, יש לכם את היכולת ללמוד ולצמוח מהטעויות ומהדוגמה שלהם. אביו של סטיוארט, למשל, היה מרוכז בעצמו וההבנה שלו ביחס לרגשות הייתה קלושה. הוא החמיא לאשתו לעיתים נדירות בלבד והיה ביקורתי כלפי מחשבותיה ורגשותיה. כשסטיוארט יצא עם בחורות בקולג', תמיד ניסה לספק לנשים פתרונות כשדיברו על רגשותיהן ולא הצליח להבין מדוע זה מרגיז אותן.

הוא החליט לקחת פסק זמן מדייטים וקרא את הספר Guide for the Romantically Perplexed. כמו כן, שאל את אחותו הנשואה מהם לדעתה המאפיינים של בעל טוב. הוא החל להפעיל את כישורי ההקשבה והאמפתיה שלמד בספר עם עמיתיו לעבודה וכשהחל להרגיש שהוא מוכן לפגישות עם בנות זוג פוטנציאליות. הוא יצר רושם כה חיובי על אחת מהן, ולמרות שהם לא התאימו זה לזה, היא הכירה לו את חברתה הטובה ביותר לורי. לורי וסטיוארט התארסו לאחרונה.

קדמו את פני השינוי בברכה, אל תחששו ממנו

 נאמר (ויש המייחסים אמירה זו לאלברט איינשטיין) ש"נשים מתחתנות עם גברים בתקווה שישתנו. גברים מתחתנים עם נשים בתקווה שהן לא תשתנינה. כך שכל אחד מהם מתאכזב באופן בלתי נמנע".

מערכות יחסים (וכן הזמן) גורמות לשינויים אצל אנשים. במקום לחשוש משינוי וממה שיקרה אם יתרחשו שינויים בלתי צפויים, ניתן להתמקד באופן בו נתמודד כשהמצב אכן ישתנה. למשל, מרים יצאה להרבה פגישות, אולם בכל פעם שהעתיד היה נראה מבטיח, היא סיימה את הקשר. הייתה לה קריירה והיא חששה שנישואין יעכבו אותה מלהשיג את מטרותיה התעסוקתיות. רק באמצע שנות השלושים לחייה היא החלה ללכת לטיפול ועבדה על נושאים כגון ניהול זמן, פשרה והתמקדות במבסדר העדיפויות שלה, במקום לחפש כל הזמן את מה שהזולת יכול לספק לה. לבסוף היא הבינה שעבודה במשך 16 שעות ביממה לעולם לא תוכל לספק לה את מה שנישואין מביאים עמם וכי הצבת מטרות צנועות יותר בקריירה תאפשר לה להיות מאושרת יותר, להקים משפחה וגם להצליח בקריירה בצורה מספקת.

פחד מאינטימיות לעומת השמחה שבהיכרות

 

 כשאתם מוצאים מישהו נהדר ומחליטים שאתם רוצים להתקדם במערכת היחסים, קרוב לוודאי שתמצאו את עצמכם במאבק בין החשש מאינטימיות רגשית לבין השמחה שבהיכרות. ישנו עונג עצום בכך שמישהו מכיר אתכם ברמה עמוקה. עם זאת, המחיר המתלווה לכך הוא פגיעות. לעתים קרובות הפחד מאינטימיות ופגיעות הוא זה שמעכב אותנו ומונע מאיתנו מלקחת את מערכת היחסים לשלב הבא.

לשרי הייתה הערכה עצמית נמוכה. היא גדלה בסביבה שהיללה יופי חיצוני בשעה שהיא עצמה הייתה די ממוצעת למראה. כדי להחמיר את המצב עוד יותר, הוריה ואחרים העניקו תשומת לב רבה יותר לאחיה החכם מאשר לציוניה שהיו רק מעט מעל הממוצע. הם לא התייחסו להיותה אדם אכפתי ולתכונות האופי הטובות שלה. שרי הפכה להיות עובדת סוציאלית, מה שאפשר לה לטפל באחרים ולגרום להם להרגיש טוב. ברור שהיא רצתה זאת גם למען עצמה, אולם היא חששה להיפתח למישהו אחר. היא נהגה להמעיט בערכה בפגישות ולעיתים לא יצאה עם גברים שנראו מצליחים כלפי חוץ, כיוון שלא הצליחה לדמיין שיראו בה משהו ראוי להערכה. בעקבות טיפול, החלה לערוך "רשימת מלאי" של דברים יומיומיים שאהבה בעצמה או שאחרים אהבו בה, או משימות שעשתה היטב באותו יום. היא למדה שלכולם יש חסרונות, אבל זה לא אומר שלא יאהבו אותם בגין התכונות הטובות שלהם.

היא גם החלה להבין שעצם העובדה שיש בה תחומים שבהם יש מקום לשיפור, תיתן לגבר מקום לתרום לה בצורה משמעותית – וזהו דבר בריא ונורמטיבי בנישואין. ברגע שהצליחה לראות כיצד התכונות הטובות שלה, והיכולת שלה לשדר בטחון עצמי, הופכות אותה למושכת וכבר לא חששה שגבר יכיר את התסרונות שלה - היא הייתה מוכנה לצאת לדייטים. מהר מאוד היא פגשה גבר שהעריך את האכפתיות שלה והתלהב מכך שהיא מעריכה את חיבתו הבלתי מותנית כלפיה, אהבה שמעולם לא קיבלה בעבר. הם נשואים באושר רב מזה שנים.

ניתן להתכונן לרגע שבו תפגשו את ה"אחד" או ה"אחת" ולעת עתה, תרגלו מיומנויות החשובות לחיי הנישואין.