לפעמים אני חייבת לכפות על עצמי תקווה. אני לא תמיד מדוכאת – למעשה רוב הזמן אני שמחה. יש לי חיים נהדרים, חברות מקסימות, משפחה נפלאה, עבודה שאני אוהבת וקהילה שבה אני יכולה לתרום ושדואגת לי.

אבל יש בחיי בור. לפעמים הוא לא נראה כל כך גדול, ולפעמים הוא כל כך עמוק שאני שואלת את עצמי אם אי פעם אוכל לטפס מתוכו החוצה. חיי המלאים חסרים בעל ומשפחה. ילדים חסרים לי באותה מידה שהם חסרים לזוג שנשוי כבר הרבה שנים ולא זכה בפרי בטן, אבל לי אין עם מי לחלוק את הכאב ואת האכזבה.

תודה לא-ל, יש לי הרבה תחומים נפלאים אחרים בחיי, ואני מאמינה שבעלי והילדים בוא יבואו. פשוט הייתי רוצה לדעת מתי, ואולי אפילו מה יהיה שמם.

לפני שבוע השתתפתי בחתונה וחוויתי אחד מאותם ערבים נפלאים שמפיחים בי תקווה. בני הזוג שהתחתנו הכירו זה את זה במשך 13 שנים, ויצאו במשך כמה שנים. מסיבות שמחוץ לשליטתם הם לא יכלו להינשא עד עכשיו. הם התמודדו בשנים האחרונות, מתוך ידיעה שהם רוצים לבנות חיים זה עם זה, אולם לא יכלו לראות בהתגשמות חלומם. והנה הם, מוקפים במשפחה וחברים טובים, בליל אביב מדהים וחמים, מסוג שאי אפשר למצוא במקומות רבים בעולם. הסתכלתי כיצד הוא מתקרב אליה כשהגברים רוקדים סביבו, ואיך הנשים שמקיפות אותה צוחקות ובוכות כשמבטם של בני הזוג נפגש לראשונה. וכשהם עמדו מתחת לחופה, עם הרב שעזר להם בהתמודדויותיהם, כולם חייכו ובכו קצת יותר, ולאחר מכן רקדנו במשך שעות.

לפעמים קשה לי ללכת לחתונות. לא שאיני מאחלת לזוג אושר, אבל תמיד מעיבה עליי אותה מחשבה טורדנית, למה לא אני? זה לא קרה לי בחתונה הזאת. החתונה הזאת נתנה לי תקווה ואמונה שיום אחד, בעזרת השם, גם אני אמצא את האדם המתאים לי.

לכולנו יש קשיים; מה שקובע הוא כיצד אנחנו מגיבים אליהם ומתמודדים איתם

לכל אדם יש אתגרים בחיים. חכמינו ז"ל אומרים שהניסיונות האלה מעוצבים בדיוק על פי מידותינו. אילו כולם היו אורזים את ניסיונותיהם האישיים, מניחים אותם בערמה גדולה, וצריכים לגשת אליה ולבחור לעצמם אחת מהחבילות, כל אחד היה בוחר בשלו. האנשים המיוחדים ביותר שאני מכירה, אלה שאני הכי מעריכה, הם אנשים שעברו ייסורים והתמודדויות לא פשוטות. המכנה המשותף הזה אינו מקרי. הם פילסו את דרכם דרך האתגרים ויצאו מהם הרבה יותר טובים.

לכולנו יש קשיים; מה שקובע הוא כיצד אנחנו מגיבים אליהם ומתמודדים איתם. יש בחיי נקודות כואבות אחרות, אולם תחושת הבדידות, כשרק א-לוהים לצדי, היא הקשה מכולן. אני צריכה להזכיר לעצמי כל הזמן שהתגובה שלי לניסיון היא שתגדיר מי אני, כשכל זה יעבור.

לרוע המזל איני יחידה בכאב הזה, ואני יודעת טוב מאוד שאני עוברת את זה הרבה יותר טוב מרבות מידידותיי. לא לכולם יש מערכת תמיכה כמו שיש לי, או עבודה נפלאה בה אני יכולה לשקוע. זכיתי לאינספור ברכות. כפי שאמרתי בעבר, א-לוהים, בחכמתו האינסופית, הציב אותי על הנתיב הזה; הוא מנהל את העולם, את העולם שלי, והוא יודע בדיוק מה שקורה. ולכן אני צריכה לשמור על התקווה.

אני צריכה להמשיך להתפלל ולעשות את הטוב ביותר שביכולתי כדי לוודא שאני מופיעה על הרדאר של כולם, ושהם זוכרים אותי. קל מאוד ללכת לאיבוד בכל זה, להיכנס לדיכאון, לחוש בדידות, עצבות וכעס. אני צריכה לעבוד כדי להיות שמחה ולהמשיך לקוות, להתחשב באחרים, ולא להתבוסס באותו חלק מחיי שאני מרגישה שהוא רע (א-לוהים לא חושב ככה; הוא שם אותי שם כדי לצמוח). יש לי תקווה שיום אחד (הלוואי שבמהרה!), אני אהיה זאת שתצעד בין הנשים לפגוש את הגבר עמו אתאחד לנצח.