רוזי ושרי היקרות,

אני רווקה בת 25 ולומדת לתואר בסיעוד. לאחרונה רמזו המרצים שלי שהם סבורים כי אהיה רופאה טובה. אני יודעת שאיהנה להיות אחות, אך אינני יודעת אם אמצה את מלוא הפוטנציאל שלי. במשך מספר שנים שקלתי את האפשרות של לימודי רפואה, אך אני חוששת שרופאות עלולות להיתקל בקונפליקטים בכל הקשור לאמהות ובע"ה, כשאהיה אם, ברור לי שילדיי יהיו הדבר החשוב לי ביותר בעולם. אני מודאגת שמא שבסופו של דבר אהיה בינונית גם כאמא וגם כרופאה.

יש מחשבה נוספת שמטרידה אותי: מה יהיה אם לא אנשא? אני רוצה בכך מאוד, אבל אין ערבויות לשום דבר. אני מקדישה זמן ומאמץ בהיכרויות, מלבד הלימודים ודברים אחרים בחיי, אבל מה אם בעוד מספר שנים אהיה אחות... ועדיין רווקה? אני שואפת ללא הרף לשפר את עצמי כאדם. כשהתחלתי לצאת לפגישות כלל לא חשבתי על קריירה, פשוט רציתי להינשא ולהקים משפחה, אבל הדברים התנהלו בדרך שונה מהמצופה.

מה עליי לעשות במצב זה? כיצד אוכל לבנות את חיי סביב נישואין וילדים שעדיין לא קיימים?

ש.

ש. היקרה,

לחלק מקוראינו השקפת עולם זו עשויה להיראות מיושנת

אנו שמחות שכתבת אלינו. מצוקתך אינה נדירה בקרב נשים שגדלו מתוך אמונה שהפיכתן לרעיות ואמהות זהו התפקיד החשוב ביותר שהן יכולות למלא בחיים, וכי טיפוח קריירה הוא בעל חשיבות משנית. לחלק מקוראינו השקפת עולם זו עשויה להיראות מיושנת, כיוון שהתרבות המערבית בת ימינו מאמצת תכופות את הגישה שהסיפוק הגדול ביותר נמצא בקריירה, וכי להיות הורים הוא תפקיד משני בחשיבותו. עם זאת, תפיסת העולם היהודית המסורתית היא שתפקידו של האדם כהורה וכבעל או אישה (כמו גם האופן בו אנו חיים את חיינו כילדיו של א-לוהים), חשוב הרבה יותר מאשר הקריירה בה יבחר.

אנו אוהבות את הדרך בה אחד מחברינו תיאר את סדר העדיפויות שלו בחיים. הוא קצין לשעבר בחיל האוויר, בעל תארים מאוניברסיטאות יוקרתיות ושותף בחברת סטארט-אפ מצליחה. "אני אוהב את מה שאני עושה. זה מרתק ומאתגר", הוא אומר. "אבל המוקד העיקרי בחיי הוא לימוד תורה והקמת משפחה יהודית. הפרנסה שלי היא רק אמצעי עבורי להשיג את מה שחשוב לי באמת".

אדם זה מבהיר נקודה חשובה – למרות שהקריירה עשויה להיות אמצעי להשגת מטרה ולא מרכז החיים, היא בהחלט יכולה להיות ממריצה, מספקת ורווחית. במכתבך הבהרת נקודה חשובה – אדם צריך לבחור קריירה שהוא מאמין כי תתאים לסדרי העדיפויות שלו ולסגנון החיים שהוא רוצה לחיות.

כפי שאנו רואות זאת, הדילמה שלך היא האם התחום שאת לומדת, תחום ממנו את סבורה כי תיהני וכי את מרגישה שיכול להשתלב עם הקמת משפחה והפיכה לאם, יספק לך גירוי אינטלקטואלי ותחושת סיפוק, או שמא עלייך להתחיל לשקול כיוון קריירה שונה – כיוון שאפילו אינך בטוחה שאת רוצה להתקדם בו, ושאת חוששת כי הוא עלול להשפיע לרעה על יכולתך להיות אמא טובה. כשאנו מציגות את הדילמה בצורה כזו, מבלי לומר מהן הקריירות עצמן, נראה שיש סיבות טובות יותר להישארות בתחום בו את נמצאת כעת. אף על פי כן, מומלץ לענות על מספר שאלות לפני שתגיעי להחלטה. קריירה אחרת עשויה להיות מספקת יותר, אך אינך בטוחה אם זהו הכיוון בו את רוצה להתקדם.

קריירה אחרת עשויה להיות מספקת יותר, אך אינך בטוחה אם זהו הכיוון בו את רוצה להתקדם

את תוהה אם תגיעי למיצוי הפוטנציאל שלך כאחות. האם זה כיוון שהתחום שאת לומדת לא מעניין אותך, או כיוון שאת קולטת את החומר במהירות ורוצה ללמוד עוד, או אולי כיוון שאחרים אומרים לך שאת "מוכשרת" מכדי להיות אחות (למרבה הצער, יש רופאים שאינם מעריכים את העובדה כי אחיות הן מוכשרות ביותר, ותכופות יש להן תפקיד משמעותי בטיפול בחולים, הרבה יותר מאשר לרופאים)? רוב האנשים שאנו מכירות שעוסקים בתחום הסיעוד, אוהבים את עבודתם ומוצאים שהיא מספקת ומתגמלת. יש עשרות תחומי התמחות לאחיות כמו גם מגוון רחב של אפשרויות קידום לאחיות שרוצות יותר אחריות והכנסה גבוהה יותר, בתחומים של מחקר, מיילדות, התמחויות בתחומים ספציפיים ועוד. אנו מציעות לך לשוחח עם אנשים שעובדים בהתמחויות שונות, כדי לקבל מושג טוב יותר על האופן בו תוכלי להצטיין ולהתקדם בתחום.

בה בעת, אנו סבורות שכדאי לך לבחון את הרעיון של לימודי רפואה. היי כנה עם עצמך – האם זו הקריירה שאת רוצה באמת? מהי הסיבה לכך – האחריות הטמונה בתפקיד, האתגרים, ההשפעה שתהיה לך על אחרים, היוקרה או ההכנסה? האם את מוכנה לעבור שנים של לימודים והתמחות לפני שתהיה לך מומחיות רפואית? כיצד תתמודדי עם העלויות, המחויבות מבחינת הזמן, האפשרות שיהיה עלייך לעבור לעיר אחרת כדי ללמוד או להתמחות? לאחר שתשקלי את השאלות האלה, שאלי את עצמך איזו קריירה היית בוחרת אם רפואה לא הייתה קריירה שעלולה למנוע ממך להיות האם שאת רוצה להיות.

אם תשובתך היא "להיות רופאה", אנו מציעות לך לבדוק יותר לעומק את ההשפעה שעשויה להיות לקריירה זו על שאיפתך להקים משפחה. שוחחי עם רופאות וסטודנטיות לרפואה שהן גם אמהות, כדי לראות כיצד הן מצליחות לאזן בין תחומי האחריות השונים של לימודים, משפחה, התמחות, תורנויות וכו'. חשוב שתשוחחי עם נשים שסגנון החיים שלהן ונקודות המבט שלהן דומות לשלך. אנו סבורות כי תופתעי לגלות שרוב הנשים עמן את משוחחת הן אמהות מסורות שהתאימו את הקריירה לחיי המשפחה שלהן, וכי לרבות מהן יש יותר מילד אחד.

תגלי גם שאמנם לסטודנטיות לרפואה ולמתמחות יש לוחות זמנים מטורפים שלא משאירים זמן רב לחיי משפחה, אך בתום ההתמחות, אמהות שהן גם רופאות, עובדות תכופות בתחומי התמחות שמאפשרים להן שעות גמישות. שאלי אותן כיצד הן מתמודדות עם מספר דברים בבת אחת, האם יש להן חרטות ומה הן אוהבות בשילוב בין קריירה לאימהות. לאחר מכן, תוכלי להחליט אם את רוצה לנסות לשלב בין היותך רופאה לבין אמהות.

השאלה האחרונה שהעלית היא: אם לא תהפכי לרופאה כיוון שאת חושבת שזה לא מסתדר עם אמהות, ולבסוף לא תינשאי, האם תתחרטי על ההחלטה שקיבלת? איננו יכולות לענות על שאלה זו במקומך. עם זאת, אינך בוחרת בין קריירה "נחותה" לבין קריירה "נעלה" יותר. לכל בחירה יש יתרונות רבים – שני התחומים דורשים אינטליגנציה ומסירות ויכולים לספק לך דרך מספקת ומאתגרת להרוויח את לחמך. לכל בחירה יש גם היבטים שליליים.

כדאי אולי שתזכרי כי אנשים רבים מתקשים לבחור קריירה ולוקחים בחשבון מספר גורמים לפני שהם מקבלים החלטה. מישהו ששוקל להגר לארץ אחרת ביום מן הימים עשוי להחליט על קריירה שנדרשת באותה מדינה. אדם אחר עשוי לקבל החלטה לאחר שקרא מאמרים המפרטים את הקריירות הטובות ביותר לעשור הבא. מישהו אחר עשוי להחליט להיכנס לעסק המשפחתי וללמוד משהו שרלוונטי לתחום זה. אולם יש ביטוי ביידיש שאומר: "האדם מתכנן וא-לוהים צוחק". ההגירה לארץ אחרת עשויה שלא תתרחש, הקריירה שאמורה להיות מזהירה עשויה להפוך מיושנת והעסק המשפחתי עלול לפשוט רגל.

גם אם את מודאגת שמא לא תינשאי לעולם, אנו מקוות שבמקום זה תתמקדי בצד החיובי. ובשעה שאת מנסה להשיג מטרה זו, תעסקי גם בקריירה שמעניינת אותך ושאת מקווה כי תתאים לסגנון החיים אליו את שואפת. למרות שאינך יודעת כיצד יתגלגלו חייך, כדאי שתהיי מוכנה להתפתחויות השונות שיחולו בהם.

אנו מאחלות לך כל טוב,

רוזי ושרי