רוזי ושרי היקרות,

אני לומדת במכללה ומתחילה לחשוב על היכרות למטרת נישואין. גדלתי בבית מסורתי, אבל נהייתי דתייה יותר בשנתיים האחרונות.

הבעיה היא שאני מתעניינת בבחורים דתיים מאוד. אני לא לחוצה להינשא, אבל מתחילה לדאוג שבגלל העבר שלי, שהיו בו כמה דברים "פרועים ומטורפים", גבר באותה רמת דתיות שבה אני מעוניינת לא יהיה מעוניין בי.

מובן שחוזרים בתשובה שהם יחסית "טריים" יבינו טוב יותר את מצבי, אבל אני רוצה להינשא למישהו שיש לו שורשים יהודיים חזקים, שיוביל ויראה לי את הדרך. האם יש לכן רעיונות מה באפשרותי לעשות?

ס.

ס. היקרה,

אנו שמחות שכתבת לנו ומקוות להבהיר את השאלות ששאלת לגבי היכרות, כמו גם לעזור לך להפוך בטוחה יותר בעצמך לגבי תהליך ההתקרבות לדת שאת עוברת.

אנשים רבים שסגנון החיים הדתי חדש להם, מרגישים שיש להם הרבה ללמוד לגבי הדברים הבסיסיים: הטקסים, התפילות והאמונה – דברים שאנשים שנולדו בבתים דתיים תופסים כמובנים מאליהם. בני משפחתם וחבריהם הוותיקים לא נותנים מענה לחוסר הידע הזה, מכיוון שהם פחות מכירים את חוקי הכשרות, השבת וחוקי ההלכה.

אנשים שהלכו בדרך זו וחזרו בתשובה יכולים להבטיח לך, שככל שתתרגלי יותר לאורח חיים דתי, ולאחר שתינשאי ותקימי משפחה, את תפַתחי את המסורות וההרגלים שלך, שימשיכו אחרייך למשך דורות רבים, לפחות כך אנו מקוות.

יש שני דברים חשובים שתוכלי לעשות כעת, כדי להקל על אי הנוחות שאת מרגישה ולהכין את עצמך לזמן שבו תתחילי לצאת לפגישות, כדי למצוא את הגבר שיהיה בעלך ועמו תבני מסורות אלו.

הדבר הראשון הוא להמשיך, ואף להרחיב, את לימודי היהדות שלך, במסגרת שנועדה לחוזרים בתשובה "טריים". היפגשי עם אחד היועצים במרכזי הקירוב ליהדות שנמצאים קרוב לביתך, והחליטי מה באפשרותך ללמוד כדי להכיר טוב יותר את יסודות היהדות ולהמשיך לבנות על בסיס אותו ידע. אם יש לך אפשרות כזו, כדאי שתשקלי לבלות את כל הקיץ בלימוד, או כל תקופה אחרת, רצופה, שתתאפשר לך. חפשי מסגרות, כמו נתיב בינה או 'נווה' בירושלים וכו', שנועדו לנשים צעירות כמוך. לעתים, מסגרות אלה מציעות עזרה כספית. כמו כן, חשוב שתבחרי רב או מורה שיש לך קשר טוב עמו ותראי בו מדריך רוחני, שיכול לענות על שאלותייך, להרגיע ולעודד אותך.

הצעתנו השנייה היא למצוא אנשים אחרים במצבך שיכולים להוות קבוצת תמיכה לאורך המסע. למרות שכל אחד מכם ילמד ויסתגל לסגנון חיים דתי בקצב שלו, תוכלו לספר ולחוש הזדהות רבה בחוויותיכם הדומות.

כדאי לך לרכוש ידע נוסף ולהגיע לבהירות כלשהי לגבי הכיוון הכללי שבו היית רוצה להתפתח, לפני שתתחילי לצאת לפגישות

צמיחה רוחנית היא אומנם תהליך שנמשך כל החיים, אך אנו מאמינות שעלייך לרכוש ידע נוסף ולהגיע לבהירות כלשהי לגבי הכיוון הכללי שבו היית רוצה להתפתח, לפני שתתחילי לצאת לפגישות. איננו יכולות לומר לך כמה זמן יידרש לך להגיע לבהירות מספקת לפני שתהיי מוכנה. הדבר יכול להימשך מספר חודשים או מספר שנים. כל אדם הוא שונה. אנו מציעות לך לקרוא ספרים בנושא, וכן ספרים שיסייעו לך להבהיר לעצמך מה את רוצה בחיים ומה את מחפשת בבעל.

במכתבך הסברת מדוע היית מעדיפה לצאת עם מישהו בעל שורשים יהודיים חזקים יותר משלך, למרות שאת מבינה שכנראה תוכלי להרגיש קרובה יותר למישהו שנמצא במצב דומה לשלך, וגם הוא חוזר בתשובה "טרי" יחסית.

נכון שיש אנשים דתיים שתמיד שמרו מצוות ואינם מעוניינים להינשא למישהו שגדל בצורה שונה, אבל הדבר אינו בהכרח נובע מהסיבות שתיארת. ייתכן שהם לא רוצים לקחת על עצמם את תפקיד המורה או המדריך, כפי שקורה פעמים רבות במערכות יחסים כאלה, או שהם לא מרגישים בנוח עם תחושות אי-הנוחות הסמויות של בני זוגם לגבי הרקע שלהם.

ייתכן שהגבר המתאים לך יהיה גם הוא חוזר בתשובה. אם תינשאי לאדם כזה, שניכם תמשיכו להגדיל את הידע והדתיות שלכם תוך כדי בניית חייכם המשותפים, כפי שעשו אלפי זוגות דומים.

ייתכן שמשפחתך וחברייך לא יוכלו להוות עבורך מקור לעזרה במציאת בן זוג, אך הם עדיין יוכלו לסייע לך. תמיד כדאי לשוחח עם הורייך על הדרך שבה היית רוצה לבנות את חיי הנישואין שלך ועל סוג הגבר שאת מחפשת. ייתכן שהם לא יזדהו לחלוטין עם כל הערכים והמטרות שלך, אך קרוב לוודאי שהם ירצו להבינן ולהעניק לך תמיכה רגשית. הם גם יוכלו לעזור לך להבהיר לעצמך כמה מהנושאים שאת רוצה להשקיע בהם.

כדאי גם לשוחח עם כמה קרובי משפחה וחברים ותיקים על הצמיחה האישית שאת חווה ועל הכיוון שבו מתקדמים חייך, כמו גם על הדברים שאת מחפשת בבן זוג לנישואין. את יכולה להסביר שמכיוון שמטרתך בהיכרויות היא למצוא את האדם שלו תינשאי, תזדקקי לעזרתם בתור אנשים שמכירים אותך. רוב האנשים, ובמיוחד בציבור הדתי, מבררים מראש על בן זוג המוצע להם, כדי לראות, לפני פגישה עמו, אם יש לו התכונות שהם מחפשים. ב"תהליך הבירורים" הזה, עשויים בחורים (השוקלים להיפגש אתך) לפנות לאותם אנשים, שמכירים אותך היטב כבחורה ואפילו מהזמן שהיית ילדה, ולשמוע מהם על תכונותייך, כגון כנות, חריצות וכו'.

חברים הם בדרך כלל ה"שדכנים" הטובים ביותר, מכיוון שהם יודעים הרבה עלייך ועל מה שאת מחפשת. הם גם יהיו ממליצים טובים, משום שאת משוחחת אתם על עצמך, על רגשותייך ועל האתגרים שעליהם התגברת בדרכך.

הרעיון של היכרות למטרת נישואין עשוי להיראות לך מעט מרתיע למשך זמן מה, אבל אם תפעלי לפי הצעותינו לגבי המשך לימוד תורה, מציאת קבוצת תמיכה, התרגלות לשמירת מצוות ומציאת מדריך רוחני, תרגישי בטוחה יותר לגבי התהליך.

רוזי ושרי