רוזי ושרי היקרות,

ברצוני לדעת אם יש לכן הצעות על מה לדבר כשנמצאים בדייט. לפעמים אני מרגיש כאילו אין לי יותר על מה לדבר, כאילו המוח שלי מתרוקן ואני לא מצליח לחשוב על שום דבר, למרות שאני יודע שיש המון נושאים.

יש לכן הצעות?

ר.

ר. היקר,

להלן מספר הצעות כיצד תוכל לפתח שיחה כשאתה נמצא בפגישה.

במקום בו אתה נמצא - בין אם מדובר בפארק, במסעדה או בהצגה - שים לב לסביבתך. התבונן במבנה, בסידורי הפרחים, בעיצוב הפנים ובריהוט. דבר על הדברים שמוצאים חן בעיניך או אמור משהו על מוזיקת הרקע. שאל את בת הזוג שלך מה דעתה. הדבר עשוי להוביל לדיון על הטעם של כל אחד מכם באמנות, אדריכלות או מוזיקה, שיחה על מקומות יפים בהם כל אחד מכם ביקר או הטעם שלכם בעיצוב.

בחר משהו שבת הזוג שלך הזכירה לגבי עבודתה, תחביביה, מוריה, טיולים בהם השתתפה וכיו"ב – והרחב אותו, כך שיהפוך לנושא לשיחה. לדוגמא:

"וואו, את מנגנת על נבל? למה בחרת כלי נגינה כל כך יוצא דופן? מי לימד אותך לנגן? היה לך קשה ללמוד לנגן בנבל? ואיך את לוקחת אותו איתך? איזה סוגי מוזיקה את יכולה לנגן בנבל? איך את מרגישה כשאת מנגנת?"

 

זכור, כי היכולת להיות מאזין טוב ולהפגין את העניין שלך באחרים ובדבריהם, חשובה הרבה יותר מיכולתך לדבר על עצמך.

אנו מציעים לך לגייס חבר לעזרה, כדי לתרגל טכניקות אלה. נהלו שיחה דמיונית, במהלכה תתאמן בזיהוי נושאים הלקוחים מהשיחה של "בת הזוג" שלך או מהסביבה, ותהפוך אותם לנושאים לדיון. לאחר מכן, התאמן על מה אתה יכול לומר ועל השאלות שבאפשרותך לשאול. נסה לנסח את השאלות בצורה כזו שתסייע לך ללמוד עוד על התפיסות, הרגשות, המחשבות והדעות של בת הזוג. במהלך התרגול, אתה יכול גם לבטא את דעתך, כדי שהשיחה תזרום ושניכם תיקחו בה חלק.

ייתכן שתרגיש מעט מטופש לבצע תרגיל זה עם חבר, אולם אין ספק בכך שהתרגיל יסייע לך לשפר את מיומנויות ניהול השיחה שלך. כמו כן, עדיף להרגיש קצת מטופש עם חבר, מאשר במהלך הפגישה עצמה. ככל שתשפר את המיומנויות שלך, כך תגלה שקל לך יותר לנהל שיחה, ולאחר שלב ההתחלה השטחי משהו, באופן טבעי השיחה הופכת להיות מעמיקה, משמעותית ומספקת יותר.