רוזי ושרי היקרות,

לא מזמן הכרתי גבר, ויצאנו יחד למספר פגישות מצוינות. דיברנו המון בטלפון, ונראה כאילו הכל ממש מתאים.

מלבד בעיה אחת: מדי פעם הוא משתמש במילים שלדעתי הן גסות וזולות. מדובר במילים שאפשר לשמוע בכל סרט בימינו, אבל אני פשוט לא רוצה שיהיה להן חלק בחיי.

אתמול בלילה הוא שוב השתמש באחת מהמילים האלה, ואני אמרתי לו שלדעתי זאת מילה מכוערת. לצערי, עברתי את הגבול, ובסוף מצאתי את עצמי מטיפה לו מוסר.

אני מרגישה שאולי קלקלתי משהו טוב. כיצד אוכל להעביר לו בדרך חיובית את חוסר שביעות הרצון שלי מהמילים בהן הוא בוחר להשתמש? ומה אני יכולה לעשות עכשיו כדי לתקן את המעוות?

א.

א. יקרה.

קשה להימנע משפה זולה בימינו, משום שהיא חלחלה לתרבות שלנו בהדרגה. אנחנו סופגים מנות יומיות של מילים גסות ושפה זולה מהסרטים, הספרים ומשיחות סתמיות. למרות שהרבה אנשים משלבים את המילים האלה באוצר המילים היומיומי שלהם, רובנו מרגישים שהן לא ממש ראויות. רק מעטים היו משתמשים בשפה הזולה הזאת, אילו היו נואמים בפני קהל, מדברים עם הבוס שלהם, פונים לשופט בבית המשפט, נפגשים עם אדם חשוב או משתתפים באירוע דתי.

אז מדוע אם כן אנחנו מרגישים נוח לתבל את שיחות היומיום שלנו במילים בוטות, שנראות בעיני רבים מכוערות? בשביל אפקט ההפתעה? ההומור? האם זה גורם לנו להיראות "בעניינים"? האם זה כבר נכנס כל כך לתרבות שלנו שאנחנו כבר לא חושבים על זה יותר?

אנחנו מתחילים להפנים את המסר שהמילים האלה מבטאות

עלינו להבהיר תחילה מה הסכנה בשימוש במילים זולות – הוא מוריד לאט לאט את סף הרגישות שלנו. אפילו אם בהתחלה השתמשנו במילה מסוימת כדי להפתיע או להצחיק, נהיה לנו קל יותר להשתמש בה בפעם הבאה, והיא עלולה להפוך בהדרגה לחלק מההרגל היומיומי שלנו. כשאנחנו מתרגלים להשתמש בביטוי גס כדי לתאר, למשל, אנשים ממוצא או תרבות אחרים, אנחנו מתחילים להפנים את המסר שהמילים האלה מבטאות.

האם אנחנו רוצים להיות אנשים כאלה? והאם היינו רוצים שאחרים יראו בנו אדם כזה? (והאם זה סוג הילדים שהיינו רוצים לגדל?)

ומה קורה כשאנחנו יוצאים עם מישהו, ומקווים שבן הזוג שלנו יראה בנו שותף מתאים לנישואין? האם לא היינו רוצים לשדר לו שהוא חשוב לנו, שאנחנו מעריכים אותו לא פחות משופט או בוס? אם אנחנו יכולים לשמור על הפה שלנו בפני אנשים שאנחנו "אמורים" לכבד, האם איננו צריכים לנהוג כך עם בן הזוג שלנו להיכרות – מי שעשוי להפוך לאדם החשוב ביותר בחיינו?

היהדות מכירה בכוחו הרב של הדיבור. אלוקים ברא את העולם בדיבור (ויאמר אלוקים: יהי אור...). ולמרות שהתורה חסכנית מאוד במילים ואותיות, כשהיא מדברת על נושאים שעלולים להיחשב כ"גסים", היא בוחרת בשפה ארוכה יותר וישירה פחות, על פני שפה ישירה יותר ומעודנת פחות. מכאן אנחנו לומדים עד כמה עלינו להתאמץ כדי להשתמש במילים מכובדות.

מצב מבחן

ועכשיו למצב האישי שלך.

יש דרכים להביע את רגשותייך לבן הזוג מבלי לגלוש להרצאות והטפות מוסר. ראשית, אנחנו מציעות שתתקשרי אליו ותתנצלי על ההתפרצות שלך, ותגידי שאת באמת היית רוצה להמשיך ולהיפגש איתו. בין השאר הזכירי שבפגישתכם הבאה היית רוצה לשוחח על הנושא שהעלית (ותבטיחי להישאר רגועה).

בשיחה שתבוא אחר כך, תוכלי לומר:

"אני נהנית להיות איתך ולשוחח איתך, אבל מפריע לי לשמוע קללות ושפה זולה. אני מבינה שאתה לא רואה בזה בעיה, אבל לי לא נעים לשמוע את המילים האלה. הייתי רוצה להמשיך לצאת אתך, אבל זאת נקדה שבאמת מטרידה אותי. ואני מקווה שתסכים לנסות לא להשתמש במילים האלה."

הרבה זוגות להיכרות נתקלים במהמורות בדרכם עם מישהו שמכל בחינה אחרת נראה מתאים – נקודות שלפעמים הם מרגישים שעלולות להפוך לבעיה רצינית או אפילו סיבה לפרידה, אם לא יימצא להן פתרון. אם בן הזוג מוכן לעבוד כדי לטפל בבעיה, מערכת היחסים יכולה להתחזק. זהו מצב מבחן טוב ליכולת ההתפשרות, ורצון כן להסתגל לאדם השני – מה שאחרי הכל הוא היסוד לנישואין מוצלחים.

מכיוון שהשפה של הגבר עמו את יוצאת מטרידה אותך, ועלולה אפילו לגרום לך לוותר על הקשר, חשוב שתשוחחי איתו כדי לבחון את נכונותו לעבוד על שינוי. לפני שתחליטי אם להמשיך לצאת איתו, תצטרכי לראות כיצד הוא מגיב. אם הוא אינו מוכן לנסות להשתנות, זהו ודאי סימן שעלייך להמשיך בדרכך, ולא משנה כמה הוא נחמד מבחינות אחרות.

בברכת דרך צלחה בנתיב ההיכרויות.

רוזי ושרי