רוזי ושרי היקרות,

אני יוצאת עם בחור מקסים במשך שלושה חודשים, והקשר בינינו באמת מתפתח נהדר. אנחנו נפגשים לפחות אחת לשבוע (קשה לנו להיפגש בתדירות גבוהה יותר משום ששנינו עובדים ולומדים בערים שונות), ומשוחחים בטלפון פעמיים או שלוש בשבוע. פיתחנו מערכת יחסים נפלאה ואנחנו באמת אופטימיים ביחס אליה.

העניין הוא שבשלב הזה מאיר לוקח את הקשר בינינו הרבה יותר רציני ממני. אתמול בלילה, בפגישה שלנו, הוא התוודה בפני שאני נערת חלומותיו. הוא דיבר גם על ספר מדריך לנישואין ושאל אם הייתי רוצה שנקרא אותו ביחד. אני עדיין לא מוכנה לזה!

אני יודעת שהייתי צריכה להגיד למאיר בפשטות שלמרות שאני רואה שהקשר שלנו מתקדם בכיוון חיובי, אני צריכה יותר זמן כדי להגיע לשם בעצמי. בינתיים, אין לו מושג שאני צריכה שהוא יאט את הקצב. כיצד אתן מציעות לי לומר זאת?

מ.

מ. יקרה,

אנחנו שמחות שכתבת לנו, משום שאחת לכמה שבועות אנחנו מקבלות שיחת טלפון או מכתב שמתארים מצב דומה לשלך – זוג יוצא, העסק מתקדם יפה, ונראה שהקשר המתפתח מבטיח במיוחד. אחד מבני הזוג – בדרך כלל הגבר – מבהיר שהוא בטוח למדי שזה "זה", שהוא מצא את "האחת והיחידה". אולם האישה עדיין לא הגיע לנקודה הזאת.

בהתחשב בעובדה שכל אחד מאיתנו ייחודי, הגיוני ששני בני אדם שיוצאים יחד יפתחו רגשות הדדיים ותחושת התאמה ביחס לקשר שלהם, על פי לוחות זמנים שונים. אבל למרות שהשכל שלנו אומר לנו דבר אחד, הרגש שלנו עלול לגבור לפעמים על ההיגיון הפשוט. זה מה שיכול לקרות כשגבר מגיע להכרה שהאישה שהוא פוגש מתאימה לו. הוא בדרך כלל רוצה שהעסק יתקדם לכיוון נישואין במהירות האפשרית, והוא מניח שמושא אהבתו חשה בדיוק כמוהו באותו השלב. אולי הוא לא יוכל להבין שהיא מעבדת את חווית ההיכרות שלהם בצורה שונה, ובעוד שסביר שגם היא תגיע לאותה מסקנה כמוהו, היא תעשה זאת בקצב שלה.

נשים יכולות להגיב בצורה שונה למצב הזה. חלקן נכנסות ללחץ וחוששות שמשהו בהן (או במערכת היחסים) לא בסדר, בגלל שהגבר יותר "בתוך" הקשר מאשר הן. אם הגבר מתחיל לדחוף לקראת נישואין לפני שהיא מוכנה (לבקש ממך לקרוא ספר על נישואין נחשב לדחיפה!), האישה עלולה לחוש מאוד לא נוח. היא עלולה לחוות רגשות אשמה, ולחשוב בטעות שהיא אמורה להרגיש את אותם הדברים באותו הזמן. אפילו כשמרגיעים אותה שמה שהיא חווה נורמאלי, יש נשים שעדיין חושבות, "טוב, ומה אם אני אף פעם לא ארגיש כמוהו?" התשובה שלנו היא שזה בהחלט יתכן, אולם זוהי בדיוק המטרה של הפגישות מלכתחילה – לראות אם בני הזוג יכולים לפתח מערכת יחסים שתוביל לנישואין.

הנקודה כאן היא שאת צריכה לבטא את רגשותייך בצורה שתאפשר לבן זוגך להמשיך להרגיש טוב ביחס לקשר ביניכם, ויחד עם זה לגלות סבלנות ולהניח לה להתפתח במהלכה הטבעי.

אנחנו מציעות שתאמרי למאיר משהו בדומה לזה:

"אני נהנית כשאנחנו יחד, ונראה לי שאנחנו בונים קשר נפלא. הכל מתקדם יפה מאוד, ואני אופטימית ביחס לכיוון אליו הקשר שלנו מתפתח. נראה לי שאתה כבר הגעת לשלב שאתה מרגיש שאנחנו מתאימים זה לזה. אני שמחה שאתה מרגיש כך, אבל אני צריכה קצת יותר זמן כדי להגיע לשלב הזה בעצמי. גברים ונשים שונים בעניין הזה.

"הייתי רוצה שנמשיך לצאת וליהנות יחד. אך בזמן שאנחנו עושים את זה, לא הייתי רוצה לקרוא ספרים על נישואים או לנתח מה קורה לנו. אני חושבת שהדברים האלה רק יכניסו אותי ללחץ. אני מקווה שאתה יכול להיות סבלני כלפיי ולתת להיכרות בינינו להתקדם באופן טבעי."

רוב הגברים מגיבים באופן חיובי לבקשה מעין זו. ובכל אופן, אם למאיר קשה עם זה, את יכולה לעודד אותו לשוחח עם מאמן מתחום ההיכרויות, שיוכל לעזור לו להבין שמדובר בתופעה נורמאלית, ושהדבר הטוב ביותר שביכולתו לעשות למען בריאותה של מערכת היחסים הוא לכבד את בקשתך.

כמובן שהדרך בה הוא יענה לצרכייך תגלה לך איזה מין בעל את יכולה לצפות ממנו להיות!

רוזי ושרי