לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
שאלה 235: חרדת הוצאות

שאלה 235: חרדת הוצאות

קייטרינג, צלם, טבעת נישואין, פרחים, תקליטן – מי ישלם על כל זה?!

מאת

רוזי ושרי היקרות,

הכרתי צעירה שהיא ללא ספק בת זוגי לחיים. אנחנו חשובים זה לזה, המטרות שלנו זהות, והצלחנו להתגבר עד כה על כמה אתגרים בצורה מוצלחת.

בשלב זה אנחנו מדברים על אירוסין ונישואין בעתיד הקרוב, ויש דבר שמאוד מלחיץ אותי: הלחץ הכלכלי של החתונה וכל שאר ההוצאות הנלוות.

שנינו נמצאים בתחילת הקריירות שלנו, ולמרות שאני מרוויח טוב בתור עצמאי, אני מנסה לחסוך ולהשקיע בעסק עצמו. שנינו מגיעים ממשפחות גדולות, והוצאות החתונה לא תהיינה זולות. לרוע המזל, אני לא יכול לבקש מהוריי עזרה, מכיוון שהעסק של אבי מצוי בקשיים רציניים. מצבה הכלכלי של משפחתה מעט יותר טוב משלי, אולם אני מרגיש שזה לא נכון לצפות מהוריה לשלם חלק גדול מהוצאות החתונה.

שוחחנו על הנושא הכלכלי, וכשאני אומר לה שאני מודאג, היא אומרת לי לא לדאוג ושביחד נתגבר.

מה לעשות? זה באמת מטריד אותי.

נ.

נ. היקר,

המכתב שלך מתאר שני אנשים שפיתחו מה שנראה כמו מערכת יחסים תומכת, ואמורים לחכות בציפייה לאירוסין ולבניית חיים משותפים. במקום זה, אתה לחוץ ומודאג מההוצאות הצפויות.

אנחנו מבינות מאיפה זה מגיע. חתונה והקמת בית דורשות הוצאות כספיות רבות, ומכיוון שמדובר באירוע כל כך משמח, הזוגות המאורסים ומשפחותיהם רוצים לחגוג אותו עם האנשים הקרובים להם. אם לחבריהם ולבני משפחתם יש ציפיות מסוימות לגבי גודלה ואופייה של מסיבת הנישואין, השמחה עלולה להפוך בקלות לדאגה עמוקה, כשבני הזוג שואלים את עצמם, איך הם יצליחו אי פעם לעשות את זה. זהו מקור צפוי לקונפליקטים עבור כל הנוגעים בדבר.

השורה התחתונה היא שמדובר באירועים שנמשכים יום אחד בלבד

היינו רוצות לנסות לבחון מחדש את הנושא: למרות שאירוסין ונישואין הם אירועים מקסימים, השורה התחתונה היא שמדובר באירועים שנמשכים יום אחד בלבד. ראינו זוגות שמשתמשים במתנות החתונה שלהם, שהיו אמורות לעזור להם להתחיל בחייהם המשותפים, כדי לממן את האירועים האלה. אנחנו מכירות הורים שלקחו משכנתא שנייה – רק כדי שהפרחים, המוזיקה, השתייה החריפה, האולם, האוכל והצילומים יעמדו בסטנדרט שלפי דעתם האורחים מצפים לו.

אבל זה לא צריך להיות ככה. חלק מהחתונות השמחות ביותר בהן השתתפנו היו אירועים פשוטים ומחממי לב. האולם היה מכובד, אבל לא יותר מדי מפואר; התפריט היה טעים אבל לא מורכב; כולם נהנו לרקוד לצלילי המוזיקה של תקליטן פשוט, במקום צוות הפקה שלם; והבגדים היפים של הכלה ומלוותיה היו שכורים ולא קנויים. בסופו של דבר, כולם נהנו מאוד, ושני אנשים מקסימים יכלו להתחיל את חייהם יחד בלי להיכנס לחובות.

הזוגות האלה זכרו מהו החלק החשוב באמת בחיים – זה שמתחיל אחרי שהמסיבה נגמרת. אולי הם קצת התאמצו כדי לממן את האירוע, אבל לא עד לנקודה שבה ייאלצו לאכול את הלב עקב דאגה לגבי מימון האירוע.

נראה שאתה מלחיץ את עצמך יותר מדי. במקום לדאוג לאירוע המפואר שכפי הנראה האורחים שלך מצפים לו, אנחנו מציעות להתחיל בכיוון ההפוך:

  • שבו יחד ושוחחו מה אתם מרגישים שדרוש לכם כדי לארגן את ביתכם הראשון, וכיצד ההכנסות הנוכחיות שלכם יוכלו לעמוד בזה. על פי רמת הגמישות של התקציב שלכם, הגיעו לסכום שאתם מרגישים שתוכלו להשקיע בנוחות בחתונה.

  • לאחר מכן בררו מהם טווחי המחירים השונים בארגון חתונות דרך שיחות עם חברים שהתחתנו לאחרונה.

  • אחר כך, קבעו סדר עדיפויות בו תדרגו אילו אספקטים של הבית החדש והחתונה שלכם חשובים במיוחד לכל אחד מכם. האם ישנם פריטים שניתן לוותר עליהם או להתפשר עליהם – אולי ספה יד שנייה, או טבעת יהלום קטנה יותר? מה לגבי מסיבות האירוסין והחתונה – אולי קייטרינג פחות יקר, או אולי פחות פרחים?

אל תחששו מההרגשה שאתם עורכים אירוע בתת רמה. אתם אלה שתצטרכו לחיות עם ההוצאות האלה בחודשים ובשנים הבאות, בעוד שכל השאר האורחים ישובו לחייהם כבר למחרת. בסופו של דבר, אם תפעלו באחריות, תזכו ליותר הערכה מאנשים אחרים – וודאי מעצמכם.

מלכודת איסוף הכספים

תהיינה ההחלטות הכספיות שלכם אשר תהיינה, אנחנו חושבות שעליכם להעלות את הנושא הזה בפני שני זוגות ההורים – לפני שאתם מתארסים. למרות שאתה אומר שלהורים שלך אין כסף כדי לתת לכם, יתכן שהם חסכו לקראת אירוע משמח שכזה. לפחות צריכים לתת להם את האפשרות לעזור, מכיוון שבמציאות חתונתו של ילד היא לא פחות האירוע של ההורים שלכם מאשר שלכם.

בכל אופן, היזהרו שלא להפעיל עליהם לחץ. ראינו הורים שנהיים ממש חולים (התקפי לב וכד') מהלחץ של הוצאות חתונה. אז היו רגישים וודאו היטב שכל עזרה שהם מציעים, היא כזאת שהם באמת רוצים ויכולים לתת.

מתנות צריכות להינתן מכל הלב, ולא מתוך לחץ או רגשות אשמה

רצינו להזהיר אתכם גם מפני מלכודת אליה נופלים חלק מהזוגות המאורסים. הם משתמשים בשיטות שונות ומשונות כדי לקבל כמה שיותר כסף מהמוזמנים. בבקשה אל תרדו לרמות האלה. הכבוד שלכם עומד בסכנה, וכל מתנה שאתם מקבלים צריכה להינתן מכל הלב, ולא מתוך לחץ או רגשות אשמה.

אין זה רע להתחיל את חייכם המשותפים בצניעות. תלמדו לעבד דברים יחד, וכשתצמחו יחד, זה יהיה עבורכם מקור לגאווה. זוגות מאושרים רבים מביטים לאחור בסיפוק וצוחקים: "זוכר את השולחן המתנדנד ההוא שהיינו אוכלים עליו?!"

אחרי כל זה, נשמע שהאישה שעמה אתה מתכוון להתחתן, מבינה את הלחץ שלך ורוצה לעבד את הנושא הזה יחד אתך. למרות שאתם עומדים מול אתגר כבר לפני החתונה, הניסיון הזה יועיל לכם בסופו של דבר לפתח מיומנויות לפתרון בעיות – מיומנויות שכל הזוגות הנשואים צריכים להשתמש בהן שוב ושוב. כל בני זוג חייבים להתמודד עם הנושא הכלכלי במשך חייהם המשותפים, ואם תלמדו לקבוע סדרי עדיפות, לשאת ולתת ופעול במסגרת התקציב, תרכשו כלים להם תהיו זקוקים כדי ליצור נישואים יציבים.

אז קחו נשימה עמוקה ותיהנו מהזמן המרגש הזה בחייכם.

רוזי ושרי.

7/4/2013

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-5 דיונים

(5) ציפי, 10/4/2013 21:55

כיצד ניתן להוזיל את עלות המזון בחתונה.

בתור בעלת קייטרינג (וגם אם למשפחה ברוכת ילדים ברוך ה')אני מבינה מאוד את ההוצאות המרובות על שמחות וממליצה לחסוך בכמויות האוכל המופרזות המוגשות בחתונות ובכלל בארועים ושמחות. אנו מציעים למעוניינים אפשרות לחסוך בהוצאות בדרכים הבאות: 1. מספיק 5 סלטים. מנה עיקרית בשרית פחממה וירק. לא צריך גם מנה ראשונה וגם שנייה וגם סלטים וגם קינוח. גם ככה אין מקום לאכול הכל. והרבה אוכל ניזרק או לא נאכל במלואו או לא נאכל בכלל וחבל. סתם נכנס הרגל מגונה ומבזבז של יותר מדי מנות... מה שכן יש לגוון שיהיה לבחירה בין מס' סוגים של בשר/עוף תפוחי אדמה/אורז ירק מבושל וכו'... 2. אפשר לוותר על מזנון בהתחלה. הכולל סיגרים, פסטלים, קובה וכדו'... גם אם בעל האולם אומר לכם שזה בונוס וללא תוספת תשלום. תדעו שהוא לוקח את זה בהוצאות שלו ואתם משלמים על זה במנה יקרה יותר. תגידו שאתם לא מעוניינים... 3. אין צורך במלצרים. ניתן לעשות מזנון וכל אחד יקום ויקח את האוכל לעצמו. - זה אומנם קצת פחות מפנק את האורחים. אבל חוסך הרבה כסף על שכר למלצרים. 4. ניתן להשתמש בכלים חד פעמיים יפים. זה אומנם גם לא זול . אבל גם לשטוף הרבה כלים זה הרבה כסף לשלם למי שעושה את העבודה. אז בעניין הזה צריך לבדוק בכל ארוע מה יותר מישתלם. אכן הנושא מלחיץ והלחץ לא בריא לאף אחד. אז כדאי באמת לעשות ארוע שמסוגלים לממן ולא להלחיץ את עצמאו בהוצאות שאנו לא מסוגלים לממן. וממש לא יפה להזמין דברים ואח"כ לא לשלם בזמן לנותן השרות...זה לא מכובד ולא הוגן. 5. ניתן במקום אולם לעשות חתונה בחצר גדולה ולקשט אותה בתאורה בדים ועיצובים שונים.. הייתי בחתונה כזו וממש נהנתי. או לחילופין לקשט מועדון וכדו'...יש גם גמחי"ם לעיצוב ארועים ויש גם השכרה של ציוד כזה. שיהיה בשמחות ובהצלחה!!!!

(4) יעל, 10/4/2013 15:14

כדאי להתייעץ גם ארגון פעמונים

הם יתנו לכם כלים להתחיל את חייכם ברגל ימין ולא חס וחלילה בצבירת חובות שלא יןדעים איך לגמור אותם ץ

(3) אנונימי, 10/4/2013 09:17

חתונות זה לא מה שהיה פעם

מאוד עצוב לדעת (וגם חווה את הבעייתיות שבלרצות להתחתן אבל לא להוציא 100,000 ש"ח מינימום על ארוע חד פעמי) שהחתונות היום הם לא מה שהיה פעם. הרעיון הוא לחגוג את הקמתה של משפחה חדשה, ולא להאכיל את כל האורחים של ההורים שלרוב אין להם מושג מי המתחתנים. גם לי יש את אותה בעייה כמו לך, (אני בת למשפחה מרוקאית מרובת בני דודים) אבל מדיבורים עם בן זוגי, נכון לעכשיו הרעיון העיקרי היא לעשות ארוע משפחתי על הדשא של ההורים שבו אנחנו נקנה את הבשר, נביא את המוסיקה ואת התוספות והסלטים יביאו המשפחה. בכל מקרה אף אחד לא יזכור את הארוע הזה שבוע אחרי.

(2) פנינה, 10/4/2013 05:47

שיהיה במזל טוב וגם שיהיה במוזל ! :-)

(1) אנונימי, 9/4/2013 12:59

המלצות חמות

אם יורשה לי, בעלי ואני נישאנו לפני חצי שנה וגם לנו היו בעיות זהו עם הוצאות - שנינו סטודנטים, אמי מתקיימת מקצבת ביטוח לאומי ולמרות שהוריו של בעלי מאוד יציבים כלכלית, לא היה הגיוני בעינינו לקבל מהם סיוע. ישנם אולמות מעולים במחירים סבירים (אנחנו למשל נישאנו באולמי בראשית בראשון לציון בסכום של 128 ש"ח למנה - כל האורחים שיבחו את האולם והאוכל). מומלץ לקחת להקה / די.ג'יי בתחילת דרכם, כך התשלום זול יותר והשירות לעיתים רבות טוב הרבה יותר! המלצה לגבי שמלה - תפירה בהזמנה אישית אצל תופרת - זול בהרבה מכל סלון כלות... שיהיה המון במזל :-)

 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub