רוזי ושרי היקרות,

אני מכיר את האישה שאיתה אני יוצא מאז שהיינו בגן, כך שהמצב שלנו מעט שונה מהרגיל. אחרי התלבטויות לכאן ולכאן במשך שנים רבות, החלטנו לתת צ'אנס ל"רומן" בינינו. הבעיה היחידה היא שאנחנו חיים בערים מרחוקות מאוד. אנחנו נפגשים בערך אחת לשבועיים, ומשוחחים לעתים קרובות בטלפון. אנחנו נוהגים כך כבר ששה חודשים, ובזמן האחרון היא אומרת שקשה לה עם זה.

היא מפצה את עצמה בזה שהיא נשענת יותר ויותר על חברותיה כדי לספק לעצמה חברה ותמיכה רגשית, ותוך כדי כך אני מרגיש שהיא מתרחקת ממני. אני יודע שזה נורמאלי במערכות יחסים מרוחקות, אבל מתי זה נקרא שעוברים את הגבול? אני חושש שהיא אולי מרחיקה את עצמה משום שהסידור הנוכחי קשה לה מדי, ומתחילה לחשוב שכל העסק לא שווה.

היא מרגיעה אותי שאין לה שום כוונה להיפרד, ואנחנו מתכננים לעבור לגור באותה העיר בעוד חצי שנה, אבל בשלב זה, שיחותיה חסרות עניין והיא מתרגלת לחיות בלעדיי. אני מאוד אוהב אותה ואני יודע שגם היא מרגישה כך, אולם הריחוק משפיע עליה. מה אני יכול לעשות כדי לפתור את הבעיה?

מ.

מ. היקר,

לצאת עם בן זוג שגר רחוק מאוד יכול להיות דבר קשה, ואנחנו בהחלט מסוגלות להבין מדוע בת זוגך מתוסכלת מזה שאתם נפגשים לעתים רחוקות. חשוב לה להמשיך את המומנטום של הקשר הזוגי שלכם על ידי קשר פנים לפנים, וזהו הקושי הגדול ביותר בהיכרות ממרחקים. אתה צודק שיתכן שהיא מרחיקה את עצמה משום שקשה להיות רחוקים זה מזה במשך זמן ממושך בכל פעם. אם זה המצב, יש לנו כמה עצות שיוכלו להקל על ההתמודדות שלה.

מניסיוננו, למערכות יחסים ממרחקים ארוכים יש יותר סיכויים להצליח, כשבני הזוג נפגשים מתוך מטרה להגיע למערכת יחסים רצינית וארוכת טווח, ברגע שהדבר יתאפשר. הם עושים זאת על ידי פגישות בזמנים קבועים ומספר שיחות טלפון בשבוע, כמו שאתם כבר עושים.

בנוסף, הם משתמשים בפגישות פנים לפנים וב"פגישות" טלפוניות כדי לבנות קרבה רגשית. תחושות החברות, הקרבה, האמון והשיתוף, הן שיוצרות את השוני בין מערכת יחסים "סתם בשביל הכיף" לכזאת שמתקדמת למשהו יציב יותר.

אחת הדרכים בה אפשר לעשות זאת, היא לשתף זה את זה במה שקורה בחיי היומיום

אחת הדרכים בה שני בני אדם יכולים לעשות זאת, היא לשתף זה את זה במה שקורה בחיי היומיום שלהם; לשוחח על הערכים, המטרות והאתגרים שלהם; לתאר חוויות מרוממות או מהנות; ולבטא את רגשותיהם ומחשבותיהם ביחס לאירועים המתרחשים בחייהם. ככל שתשמרו יותר על קשר יומיומי, כך החיים שלכם ישתלבו יותר זה בזה.

אתם יכולים גם לעשות דברים קטנים כדי לחזק את הקשר דרך תחומי עניין משותפים. בין השאר תוכלו לשלוח אימיילים עם מאמרים שקראתם בנושאים שחשובים לבן הזוג, להביא לו משהו שהוא אוהב, או לתכנן פגישה עם פעילות שאתם מאמינים שבן הזוג באמת יעריך וייהנה ממנה.

גילינו שכשזוגות מרוחקים מתמקדים בראש ובראשונה בהנאה, מבלי שתהיה להם בראש מטרה ארוכת טווח, רוב הסיכויים שהם יצברו תסכול, יתרחקו וייפרדו.

אחרי כל זה, איך אתה ובת זוגך יכולים להתייחס זה לזה ברמה עמוקה יותר? בקביעת מטרה לכל פגישה אישית או שיחת טלפון – משהו חדש שאתם רוצים לחלוק וללמוד זה על זה.

בנוסף, חשוב לשניכם לחיות חיים מלאים כשאתם לא ביחד – לימודים, עבודה, רוחניות, מעורבות קהילתית וזמן עם חברים ובני המשפחה. טוב שהיא נהנית מהתרועעות עם חברותיה, אולם היא צריכה לעשות את זה משום שחשוב לכל אדם, נשוי או רווק, שיהיו לו חברים, ולא משום שהן מהוות עבורה תחליף לך.

היינו רוצות להעלות אפשרות נוספת להסביר את מה שאתה ובת זוגך חווים. אתה מייחס את חוסר העניין הנראה לעין שלה, לעובדה שקשה לה להיפגש איתך רק מדי כמה שבועות. יתכן שלמרות שהיא מרגיעה אותך שהיא לא מעוניינת להיפרד, היא למעשה מסתפקת אם אתם מתאימים זה לזה לטווח הארוך (או יתכן שהיא שקועה מדי במשהו אחר בחייה ומשקיעה בו את האנרגיה הרגשית שלה). במקרה כזה, מגורים באותה עיר לא יפתרו את הבעיה שלכם.

כדי לברר מה באמת קורה, אנחנו מציעות שבפעם הבאה בה אתם נפגשים פנים אל פנים (ולא בטלפון), תשוחחו על מה שכל אחד מאתכם מרגיש. בדקו את האפשרות לבנות מערכת יחסים עמוקה יותר על ידי העצות שמנינו לעיל. הן יגרמו לשינוי, משום שאם אתם רוצים שהדברים יתקדמו, אז רמה עמוקה יותר של קרבה רגשית היא דבר הכרחי.

בברכת הצלחה בהמשך דרככם,

רוזי ושרי