נגיף הקורונה שינה את האופן שבו אנו עובדים, קונים, לומדים ומתרועעים. הוא שינה גם את האופן שבו זוגות יוצאים לדייטים. בעקבות המגפה, היכרות עם אנשים חדשים הפכה להיות קשה יותר מבעבר.

"זה זמן בעייתי... צריך להיות יצירתיים" מסבירה נינה סיגל, שדכנית משיקגו, שעזרה לזוגות להכיר בדרכים חדשות בחודשים האחרונים. להלן חלק מהאסטרטגיות שלה – כמו גם הצעות ועצות משדכנים ומאמני היכרויות אחרים – לגבי מציאת אהבה בזמן המגפה ומעבר לה.

אל תחששו לצאת לדייטים

סיגל עובדת בארגון השדכנות היהודי Simcha Link באזור שיקגו והיא רוצה שפנויים ופנויות ידעו שלמרות מגבלות החיים בימים אלה, ההיכרויות לא נפסקו. למעשה, היא וחבריה השדכנים ראו עלייה במספר ההכרויות המוצלחות ששידכו במהלך המגפה.

כשהמגפה הכתה לראשונה, במרץ 2020, נזכרת סיגל שהיא חשה המומה: כיצד ניתן יהיה להמשיך לצאת לדייטים? היא לא יכלה לדמיין שתהיה לזוגות האנרגיה או ההזדמנות להיפגש. ועם זאת, בזה אחר זה, זוגות שהיא הפגישה החלו למצוא אהבה. אפילו כמה פנויים מבוגרים יותר עמם עבדה במשך זמן רב פתאום מצאו את ה"מיועד" שלהם בזמן המגפה. "מה שלמדתי כל הזמן הזה הוא שא-לוהים מנהל את העולם. כששני אנשים נועדו למצוא זה את זה, זה יקרה – בין אם יש מגפה ובין אם לא".

תחשבו יצירתי!

"אל תשימו את תחום ההיכרויות בהמתנה – הדבר רק יוסיף ללחץ ולחרדה שלכם", מסבירה לורי סלקין, מאמנת היכרויות פופולרית מפילדלפיה ושדכנית בכירה באתר ההיכרויות היהודי Saw You at Sinai. לדעתה, פנויים ופנויות צריכים להמשיך לחפש אהבה, אולם היא מכירה בכך שבימים אלה זה מאתגר יותר ועולם ההיכרויות עובר שינויים משמעותיים.

הדפוס הישן של פגישות, שבהן אפשר היה לצאת לארוחה או להופעה או אפילו לבית קפה ולהנות מעוגה ושתיה הן כבר לא אופציה – וייתכן שיש לכך כמה יתרונות, היא מציינת. "כשמישהו מאכיל ומשקה אתכם, קל יותר להתאהב בו". בעולם ההיכרויות החדש של ימינו, ההיכרויות הפכו להיות נטולות הסחות דעת וזה יכול להיות בעל ערך.

"אנשים צריכים להיות ממש יצירתיים עם ההיכרויות שלהם", מסבירה הילארי קאהן, שדכנית משיקגו ומאמנת היכרויות. במהלך המגפה ראתה קאהן זוגות שמתכננים דייטים מהנים ביותר, דייטים "מחוץ לקופסה". "זוג אחד נסע להיפגש באמצע הדרך בין שני הבתים שלהם, כל אחד פתח את תא המטען ברכב שלו וישבו כל אחד בתא המטען הפתוח שלו. הוא הביא סושי והיא הביאה שתייה, והם ישבו ופטפטו – זה היה נהדר".

משחקים הם עוד דרך נהדרת להתחבר. "תביאו משהו לשחק" מציעה קאהן – או תמונות או מאמרים שהייתם רוצים לדבר עליהם. "הגיעו קצת יותר מוכנים, כיוון שאין כל כך הרבה אפשרויות לפעילויות ומקומות בילוי רבים סגורים בימים אלה", היא מציעה. זוג אחד נפגש בחוץ והביאו צבעים ובדי קנבס וציירו ביחד וכל אחד לחוד בתור דייט. זוג אחר – שהתארס לאחרונה – תכנן דייט בלתי נשכח סביב מדורה בחצר של חבר, שם הם צלו מרשמלו והקשיבו למוסיקה. טיולים ומשחקים משותפים הם אפשרויות פופולריות נוספות, היא מציינת.

 תמצאו את החבר/ה הכי טוב/ה שלכם

לורי סלקין מייעצת ללקוחותיה לחפש את החבר/ה הכי טובים שלהם – ולהתחתן איתם. למרבה האירוניה, הסתבר לה שהמגפה דווקא סייעה לכמה זוגות להתמקד במה שבאמת חשוב באחרים. במקום להתמקד בדייט עצמו, אי הנוחות של דייטים בזמן המגפה כפתה על פנויים ופנויות להתמקד זה בזה ובשיחה ביניהם, במקום בהנאה מהפעילות עצמה. "באופן ברור, הדייטים של היום ממוקדים יותר בניסיון להכיר אנשים", היא מציינת.

סלקין מייעצת לזוגות לבלות את זמן הדייט היקר בשאילת שאלות רבות. "מצאו תחומי עניין משותפים", היא מציעה. "אל תהססו להוציא את הסמארטפון ולומר, 'מצאתי מאמר נהדר בנושא ,X רוצה לראות? בוא תראה תמונות של האחיינים והאחייניות שלי?' חשבו על החברים הכי טובים שלכם – בפעם הראשונה שפגשתם אותם אולי לא אהבתם אותם – אבל מצאתם משהו שהתחברתם אליו ומאותה נקודה הקשר נבנה".

דייטים וירטואליים

דרך נוספת להתחבר עם אנשים בזמן המגפה היא באמצעות אפליקציות ברשת. "כיום יש לנו טכנולוגיה זמינה, זו ממש מתנה מא-לוהים, שמאפשרת לאנשים להתחבר בדרך הזו", מסבירה יפה ברגר פלטי, מאמנת היכרויות ושדכנית ממיאמי.

היא ראתה דייטים וירטואליים שהצליחו, כמו גם פגישות פנים מול פנים: "האישיות שלכם עדיין מתבטאת גם כשזו שיחת מסך", היא אומרת. מכשול אחד שזוגות רבים צריכים להתגבר עליו תחילה הוא המבוכה של פגישה מקוונת. "דברו מיד על המבוכה של דייט וירטואלי – תתבדחו על זה", היא מייעצת. ברגע שצוחקים על המוזרות של היכרויות ברשת, הפגישה המקוונת יכולה להתחיל להרגיש אמיתית וטבעית. "דברים הם מוזרים רק כשעושים אותם מוזרים", מסבירה פלטי. "החליטו שזה נורמלי בתקופה זו".

לדייטים וירטואליים יש יתרון נוסף בכך שהם מעניקים לזוגות אפשרות לדבר ולהכיר זה את זה ללא הסחות דעת. פלטי מציעה לאנשים להתכונן לדייט בזום או בפלטפורמה אחרת בדיוק באותו אופן שהיו מתכוננים לדייט פנים מול פנים: התלבשו יפה. ודאו שמה שרואים ברקע הוא מסודר ולא רואים משהו שהייתם מעדיפים לא להראות. היא מציעה להשקיע בתאורה טובה ולהציב את הטלפון או המחשב בגובה העיניים כדי ליצור מראה אטרקטיבי יותר.

בנוסף מעודדת פלטי זוגות להתייחס לדייטים וירטואליים כאל מפגשים אמיתיים בחיים, על כל הסחות הדעות והדיבורים הלא קשורים. "זו לא חייבת להיות רק שיחה", היא מסבירה. ניתן לשתף מסך ואז להראות לדייט שלכם סרטונים או תמונות מצחיקות. "שתפו תמונות או סיפורים מהאינסטגרם – צפו בסרטון ביחד ואז דברו עליו. אתם יכולים ליהנות ביחד: דייטים וירטואליים לא חייבים להיות כבדים ומשעממים, הם יכולים להיות ממש כיפיים".   כשמדברים על מה ששיתפתם במסך, זה ירגיש טבעי יותר וזה יכול להוביל לנושאי שיחה חדשים.

מצאו דרכים חדשות להכיר אנשים

הילארי קאהן מציעה להשתמש באתרי היכרויות ואפילו לפנות לשדכנים מקצועיים כמוה. האתרים שהיו מוצלחים מבחינת פנויים יהודים כוללים את J Retro Match ו- Shabbat.com, שיש בהם מקום להעלות פרופיל היכרויות.

היא מציעה לפנויים ופנויות לבדוק רשתות מקצועיות של יהודים ואירועים של ספיד דייטינג, שחלקם מתרחשים כרגע באופן מקוון. "פנו לארגונים שעוזרים לפנויים-פנויות להכיר. אל תחכו שאנשים ייזכרו בכם ויסדרו לכם משהו". לגבי אלה שהלימודים או העבודה שלהם עברו באופן מלא למתכונת מקוונת, מעבר דירה לאזור שיש בו אוכלוסיה יהודית גדולה יותר עשוי גם הוא להיות אופציה.

"הטלפון שלי מצלצל ללא הרף, מעולם לא חוויתי משהו כזה", מציינת לורי סלקין. "אנשים פונים לשדכנים בזמן המגפה". היא מציעה גם להצטרף לדפי פייסבוק המיועדים לפנויים/ות יהודים באזור שלכם.

נינה סיגל מזכירה ללקוחותיה שכל אדם הוא מקור פוטנציאלי לדייט נהדר. "אנשים לא תמיד יודעים שמישהו פנוי. תמיד יש מישהו שמכיר מישהו". זה יכול להיות קצת מביך, אבל סיגל ראתה כיצד הבקשה לעזרה מאחרים מובילה לצמיחה אישית אצל פנויים רבים. "צריך לצאת מאזור הנוחות קצת – ככה ניתן למצוא נקודות חוזק וכשרונות", היא מסבירה.

אל תחכו שזה יעבור

"יש אנשים שלא יוצאים לדייטים ומחכים שהקורונה תיגמר", מציינת יפה ברגר פלטי. לדבריה, זוהי טעות. "אל תפחדו לצאת לדייטים". למרות שהחיים קשים כרגע, עדיין עלינו למצוא דרכים לחיות – ופירוש הדבר לחפש דרכים לצאת לדייטים, גם במהלך המגפה.

נסו להזכיר לעצמכם שיש גם כמה דברים טובים שמתרחשים עכשיו. "בתוך כל הרע, יש כל כך הרבה יופי", מסבירה נינה סיגל. "התמזל מזלנו שיש לנו טכנולוגיה שמאפשרת לנו לדבר עם אנשים מכל רחבי העולם". היא מציעה להשתמש בטכנולוגיה שזמינה עבורנו – ולצאת לכמה שיותר דייטים פנים אל פנים ככל שמתאפשר, תוך כדי שמירה על ריחוק חברתי.

נכון שהיכרויות הן מאתגרות יותר בתקופה זו, אולם יש דרכים לגרום להן להיות יעילות. לכל אדם יש את ה"מיועד" שלו, הנפש התאומה שלו. כפי שמזכירה סיגל ללקוחותיה, כשזה נועד לקרות, א-לוהים ידאג לכך שזה יקרה.