אז ככה הסברתי השבוע לילדים: יש ארבעה רמטכ"לים לשעבר שעוד לא יודעים מה הם יעשו - בני גנץ, גבי אשכנזי, בוגי יעלון, אהוד ברק. יש את מרצ שהיא שמאל, את המחנה הציוני שהוא שמאל־מרכז ואת לפיד שהוא לעומתם מרכז־שמאל. יש מפלגה ימנית־רוסית קטנה של ליברמן, מפלגה ימנית־ענקית של נתניהו, מפלגה ימנית־דתית ושמה הבית היהודי, ומפלגה יותר ימנית ויותר דתית ושמה האיחוד הלאומי. גם ביהדות התורה החרדית עדיין לא בטוח שהליטאים והחסידים ירוצו יחד. יש מפלגה חרדית־ספרדית של דרעי ושמה ש"ס ומפלגה ספרדית־חרדית של אלי ישי. ויש כמובן את החברתי החדש־ישן כחלון ולעומתו את החברתית החדשה־חדשה אורלי לוי־אבקסיס. ומול כל הבלגן יש גם כאלה שמצליחים ללכת יחד, אמרתי להם. למפלגה שלהם קוראים הרשימה הערבית המשותפת.

ועכשיו לבחירות החשובות באמת. לא שנייה אחת ששמים בה פתק בקלפי, אלא בחירה מתמשכת, יום־יום, שעה־שעה, באורח החיים. העיתונאית לורי לואיס מפרסמת בכל שנה מה קורה ־ב־60 שניות של אינטרנט. אלה היו נתוני 2017 :האנושות שולחת 16 מיליון הודעות טקסט בדקה, צופה ב־1.4 מיליון קטעי וידיאו ביוטיוב, מורידה 342 אלף אפליקציות ומעלה  46,200   תמונות לאינסטגרם בכל דקה. אוטוסטרדת המידע, שלא לומר אינתיפאדת המידע, לא עוצרת לרגע. הנה ההמשך:

בדקה אחת מתפרסמים 452 אלף ציוצים בטוויטר, 5.3 מיליון שאלות נשאלות בגוגל ־ו־156 מיליון מיילים מתקבלים. אין מוח אנושי שמסוגל להתמודד עם כמות כזאת של מידע, או אפילו להתחיל לסנן ולמיין אותה. אבל מה שבאמת מעורר מחשבה זו ההשוואה של המספרים האלה לנתוני 2018 .ובכן, כל המספרים בכל הקטגוריות עלו.

יותר יוטיוב, יותר אפליקציות, יותר אינסטגרם, יותר נטפליקס, יותר טוויטר. זה מדהים, שום רשת חברתית לא גרמה לחברתה להיעלם או להיחלש, הכל רק טיפס למעלה. אם התחברנו לשירות חדש הוא לא מחק את הקודם, הוא רק העמיס עלינו עוד. אם אפשר לתפוס אותנו בווטסאפ, זה לא יגרום לאנשים לא לנדנד גם במסנג'ר או במייל. אנחנו צריכים להיות יותר זמינים ויותר מחוברים ביותר מקומות. ההשלכות ברורות: אנחנו פחות מרוכזים ופחות ממוקדים. מה שדחוף ושטחי דוחק את מה שחשוב ועמוק. והיחס לאנשים הקרובים אלינו? האינטרנט, כידוע, מקרב רחוקים אבל מרחיק קרובים.

כמות המפלגות העצומה בישראל מאותתת לנו להעלות את אחוז החסימה. כמות המידע העצומה ברשת מאותתת לנו ליצור אחוז חסימה גם בחיינו הפרטיים.

בפרשת השבוע, פרשת שמות, פרעה מתחיל לשעבד את בני ישראל. חז"ל מספרים שמשה רבנו דרש ממנו לתת להם לנוח בשבת, אבל פרעה מסרב: "תִּ כְ בַּ ד הָ עֲ בֹדָ ה עַ ל הָ אֲ נָ שִׁ ים וְ יַ עֲ שׂוּ בָ הּ וְ אַ ל יִ שְׁ עוּ בְּ דִ בְ רֵ י שָׁ קֶ ר". פרעה לא מוכן שהעבדות תיפסק אפילו לרגע. אם הם רק ירימו את הראש מהשעבוד, הם עלולים להתחיל לחשוב על חירות, על גאולה, על מהפכה. להבין שהם עבדים. השעבוד הדיגיטלי שונה מבניית פירמידות, אבל גם הוא פועל כך שלא תהיה לנו מנוחה והפוגה, שלא נפסיק לרגע להיות אונליין. הנתונים של 2019 יהיו בוודאי גבוהים עוד יותר, אבל אנחנו לא פרשנים מהצד, אלא שחקנים מעורבים. אנחנו יכולים לעצור ולהרפות. שיהיו לנו בחירות טובות.

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".