לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
חמלה של שופט: פניה ישירה למתלוננת בפסק הדין

חמלה של שופט: פניה ישירה למתלוננת בפסק הדין

אין לך שום סיבה לקחת על עצמך– אפילו לא גרם– של אשמה.

מאת

פסקי דין של שופטי בית המשפט העליון לרוב לא הופכים לוויראליים, אולם כמה מילים מרגשות ואנושיות של השופט יצחק עמית בפסק דין שניתן לאחרונה הגיעו לקהל החורג מקהל הקוראים הרגיל של סטודנטים למשפטים ומבקרים אחרים בבית המשפט. לפעמים, כל מה שצריך הוא לציין את המובן מאליו.

ביום חמישי האחרון החליט בית המשפט לדחות את ערעורו של גבר שנמצא אשם על-ידי בית המשפט המחוזי בירושלים בביצוע תקיפה מינית בנסיבות מחמירות נגד גיסתו בת ה- 12. בפסקה המסכמת את החלטתו, נקט השופט עמית בצעד לא רגיל ופנה ישירות בפניה כנה ונרגשת למתלוננת.

הוא כתב בסיכומו של פסק הדין, כי "לפני סיום, ונוכח אופיין של הטענות שנשמעו מכיוונו של המערער, מצאתי להפנות מילים מספר למתלוננת עצמה. כשופטים, אנו דנים לצערנו במספר רב של מקרים שנכנסים תחת הכותרת 'עבירות מין במשפחה'. גילית אומץ לב ותעוזה כאשר עמדת על דוכן העדים בפני חקירה נגדית קשה ולא נעימה. עשית זאת, מאחר שהאנשים סביבך התירו להעלות אותך לדוכן העדים, כי ידעו שאת חזקה ונבונה ומסוגלת לעמוד בכך (על פי החוק, ניתן לפטור מי שגילו פחות מ-14 מלהעיד בבית המשפט). מניסיון אנו יכולים לומר לך בוודאות ובבהירות: את הנפגעת והמערער הוא הפוגע".

בסיכום דבריו, ביקש עמית להרגיע את הקורבן שהיא לא עשתה שום דבר רע.: "אין כל סיבה כי תיקחי על עצמך אפילו קמצוץ, אפילו גרם של אשמה או של בושה. את 'אשמה' באותה מידה כמו שאשם מי שנשדד על ידי שודד או מי שארנקו נגנב על ידי כייס. אין כל סיבה שתעמיסי על גבך נטל של אשמה או בושה או מבוכה או תחושה ש'סיבכת' את משפחתך. המשא כולו צריך להיות על כתפיו של המערער, שפגע בך וניצל באופן מניפולטיבי, לדבריו שלו-עצמו, את פער הגילאים ביניכם, ואת האמון שאת וכל המשפחה רחשתם לו. למזלך, יש לך משפחה תומכת, הורים אחים ואחיות, שכולם רוצים בטובתך. אנו מקווים כי תוכלי לראות בפסק דין זה את פרק הסיום של הסיפור אליו נקלעת רק מהסיבה שהיית שם, וכמי שכבר גילתה כוחות נפש, אנו מאחלים ומאמינים כי יעלה בידך להסתכל קדימה ולהמשיך הלאה".

עמית, למרות שהוא נחשב שופט מתון, ידוע בהתנהגותו הבלתי שגרתית. בהחלטות קודמות, הוא התייחס לסרט מטריקס ולסרט הפולחן הישראלי מבצע סבתא, כמו גם לסמלים אחרים בתרבות הפופ. בשנת 2024, הוא עתיד ללבוש את הגלימה של נשיא בית המשפט העליון. תפקיד זה ישפוך אור נוסף על גישתו ההומניטארית והמבורכת של עמית לתורת המשפט.

בתי המשפט בארץ, בדומה לרוב בתי המשפט ברחבי העולם, לא תמיד ידועים בהגינותם כלפי קורבנות תקיפה מינית. גם כשכן נוהגים כך, התבטאויות כמו זו של עמית הן נדירות. בהתייחסות לקורבן ששמה נותר בעילום שם, מילותיו של עמית, המבטאות שכל ישר, עשו משהו כדי לתקן עיוות זה, שכן דבריו מתייחסים בעקיפים לכל קרבנות התקיפה המינית, שרובם אינם מוכרים לציבור.

מאמר זה הופיע במקור באתר tabletmagazine.com

1/7/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) שירה, 16/7/2018 11:27

ואוו

דמעות !! איזה מילים חזקות ! הלוואי כל יהיו כל השופטים בישראל ! כל ההורים לנפגעים אלו המילים שכל נפגעת מחכה להם! מצדיעה לו בכל ליבי

(1) מנסיון, 6/7/2018 03:50

שופט טיפש שמנסה לרבע את המעגל מעידה לטובה שלא מעישה על הכלל

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub